Lena A Linderholm (född 1947), fat, dekor av citroner, glaserat lergods, diam 29 cm
Slutpris400 SEK
Collier, Sterlingsilver 925, manglad rävsvans/v-länk, etui medföljer
Slutpris650 SEK
Philippe Starck (född 1949), bordslampor, ett par, "Miss Sissy", för Flos, Italien, 1990, röd plast, hö ca 28 cm
Slutpris600 SEK
Salladskål med bestick, Uppsala slöjd, 1960-tal, teak samt 2 st skålar, teak, varav en märkt ståko, höjd 7,5 - 15,5 cm
Slutpris200 SEK
Bordslampa, Abo Randers, Danmark, mässing samt bordslampa, chelsom, höjd 28 resp 35 cm
Slutpris400 SEK
Karmstol, 1800-tal, Louis XIV-stil, skulpterat och svartmålat trä, röd sammetsklädsel
Slutpris250 SEK
Fåtöljer, ett par, 1900-tal, Louis XIV-stil, träskurna och förgyllda
Slutpris2 000 SEK
Glasservis, 21 delar, bestående av 15 st rödvinsglas och 6 st vitvinsglas
Slutpris500 SEK
Golvur, sk Bornholmsur, omkring 1800, skuret och bemålat, förgylld dekor, senare bemålning, höjd 199 cm
Slutpris1 500 SEK
Ole Lynggaard, Copenhagen, pärlcollier, 2 st
Slutpris4 200 SEK
Harald Garmland (1904-1985), kostymskiss, Operetten Läderlappen, uppförd på Oscarsteatern 1945
Slutpris200 SEK
Bestick, servettring, bägare, silver, vikt 470 gram
Slutpris1 700 SEK
Glasservis, 46 delar inklusive karaff
Slutpris800 SEK
Leksaksbil, Schuco Examico 4001, BMW, grålackerad plåt, urverksdriven, längd 14 cm
Slutpris700 SEK
Leksaksbil, Schuco Studio 1050, Mercedes Benz, racerbil, silverfärgad, urverksdriven, längd 14 cm
Slutpris550 SEK
Herrcykel, Crescent, "Världsmästarcykeln",5-växlad, 1970-tal, Nyskick
Slutpris1 700 SEK
Kayseri, Turkiet, Orientmatta, semiantik, handknuten, 170 x 115 cm
Slutpris250 SEK
Modellflygplan, 2 st, airbus a-300, boeing 747, Scandinavian Airlines, Fratelli Cesana, Carate Brianza, Milano, plast, längd 53 resp 35 cm
Slutpris500 SEK
Johan Ossian Andersson (1889-1975), fiskebåtar, signerad, olja på duk, bildmått 50 x 75 cm
Slutpris850 SEK
Omega, Constellation, armbandsur
Slutpris6 400 SEK
Vitvinsglas, 6 st, grön glasmassa, höjd 16 cm
Slutpris350 SEK
Halsband, 2 st, pärlemor och vitmetall, armband, pärlemor och vitmetall, halsbandens längd 139 resp 42 cm
Slutpris150 SEK
Miniatyrvaser, flaskor och skålar, 10 st, Bertil Vallien, Ulrica Hydman-Vallien, höjd 2 - 8,5 cm
Slutpris350 SEK
Vas, Orrefors, svart/vit, höjd 29 cm
Slutpris200 SEK
Skål, silver, C.G Hallberg, Stockholm, 1939, undersida med gåvoinskriptioner
Slutpris2 100 SEK
Orientmatta, Pakistan, 330 x 257 cm
Slutpris600 SEK
Erik Palm Dahl (1903-1957), vinterlandskap, signerad, olja på duk, bildmått 50 x 61 cm
Slutpris200 SEK
Mahal, Iran, Orientmatta, semiantik, handknuten, blå botten med röd huvudbård, 288 x 230 cm
Slutpris1 600 SEK
Resekoffert, 1900-talets början, Pergamoid, bärhandtag av läder, höjd 40, 100 x 52 cm
Slutpris400 SEK
Tumbler, 6 st, "Antik", Reijmyre, selter, 6 st, "Prince", Kosta Boda
Slutpris150 SEK
Bluehorse, (Gary Lee, USA, född 1957), indian till häst i vinterlandskap, signerad Bluehorse, blandteknik (Sandpaint), bildmått 40 x 50 cm
Slutpris100 SEK
Pennset, 3 delar, Parker, i etui, guldpläterade, längd ca 13 cm
Slutpris450 SEK
Hallampa, samtida, metall och glas, oktogonal, höjd 42, diam 30 cm
Slutpris900 SEK
Hylla med vitrinunderdel, samtida, furu, höjd 191, 140 x 52 cm
Slutpris800 SEK
Larissa Stenlander (född 1960), katter, signerad, akvarell, bildmått 19 x 31 cm
Slutpris750 SEK
Kniv med slida, möjligen Isakki Järvenpää, Finland, skaft i trä med dekor av Finska lejonet
Slutpris2 100 SEK
Hans Sandberg (1941-1993), figurkomposition, signerad -71, olja på duk, 75x70 cm
Slutpris650 SEK
Skål, "Louise", Orrefors, karaff, "Maja", Orrefors, karaff, Iittala, skål, Kosta Boda, höjd 10 - 21 cm i parti
Slutpris150 SEK
Harald Garmland (1904-1985), röd höna, fritt efter polsk textil, signerad, akvarell, bildmått 37 x 45 cm
Slutpris600 SEK
Kamelsäck, handknuten, 112 x 47 cm
Slutpris100 SEK
Vas, marmor, höjd 38, diam 12 cm
Slutpris300 SEK
Hans Sandberg (1941-1993), kvinnofigur, monogramsignerad -66, olja på duk, 69x52 cm
Slutpris200 SEK
Handlykta, 1900-talets början, mässing och glas, för fotogen, höjd 44, 24 x 16 cm
Slutpris1 000 SEK
Skeppskaraffer, ett par, 1900-talets första hälft, höjd 26 cm
Slutpris1 100 SEK
André Masson (1896-1987), ansikte, Illustration U André Mauruois Les E´Rophages, 1960
Slutpris1 000 SEK
Väggklocka, idé & form, 1985, hav och sandslipat trä från Hallandskusten, 41 x 28 cm
Slutpris200 SEK
Bordsdekoration, i form av Jaguars kylarprydnad, kromad metall, höjd 8,5, 19 x 5,5 cm
Slutpris1 400 SEK
Byrå, 1900-talets mitt, teak, hö 67, 56 x 33 cm
Slutpris550 SEK