Lena A Linderholm (född 1947), fat, dekor av citroner, glaserat lergods, diam 29 cm_1425a_8dafa27f531d610_lg.jpeg
Lena A Linderholm (född 1947), fat, dekor av citroner, glaserat lergods, diam 29 cm
Slutpris400 SEK
Collier, Sterlingsilver 925, manglad rävsvans/v-länk, etui medföljer_648a_8daf8a27b2fb678_lg.jpeg
Collier, Sterlingsilver 925, manglad rävsvans/v-länk, etui medföljer
Slutpris650 SEK
Philippe Starck (född 1949), bordslampor, ett par, "Miss Sissy", för Flos, Italien, 1990, röd plast, hö ca 28 cm_649a_8daf8a27c10546f_lg.jpeg
Philippe Starck (född 1949), bordslampor, ett par, "Miss Sissy", för Flos, Italien, 1990, röd plast, hö ca 28 cm
Slutpris600 SEK
Salladskål med bestick, Uppsala slöjd, 1960-tal, teak samt 2 st skålar, teak, varav en märkt ståko, höjd 7,5 - 15,5 cm_877a_8dafa2b8f678997_lg.jpeg
Salladskål med bestick, Uppsala slöjd, 1960-tal, teak samt 2 st skålar, teak, varav en märkt ståko, höjd 7,5 - 15,5 cm
Slutpris200 SEK
Bordslampa, Abo Randers, Danmark, mässing samt bordslampa, chelsom, höjd 28 resp 35 cm_878a_8dafabf25233bd4_lg.jpeg
Bordslampa, Abo Randers, Danmark, mässing samt bordslampa, chelsom, höjd 28 resp 35 cm
Slutpris400 SEK
Karmstol, 1800-tal, Louis XIV-stil, skulpterat och svartmålat trä, röd sammetsklädsel _801a_8daf8a3521bbf92_lg.jpeg
Karmstol, 1800-tal, Louis XIV-stil, skulpterat och svartmålat trä, röd sammetsklädsel
Slutpris250 SEK
Fåtöljer, ett par, 1900-tal, Louis XIV-stil, träskurna och förgyllda_883a_8dafa0cc92af5ad_lg.jpeg
Fåtöljer, ett par, 1900-tal, Louis XIV-stil, träskurna och förgyllda
Slutpris2 000 SEK
Glasservis, 21 delar, bestående av 15 st rödvinsglas och 6 st vitvinsglas_874a_8dafad7d8f07757_lg.jpeg
Glasservis, 21 delar, bestående av 15 st rödvinsglas och 6 st vitvinsglas
Slutpris500 SEK
Golvur, sk Bornholmsur, omkring 1800, skuret och bemålat, förgylld dekor, senare bemålning, höjd 199 cm_539a_8daf8a1b8bada2f_lg.jpeg
Golvur, sk Bornholmsur, omkring 1800, skuret och bemålat, förgylld dekor, senare bemålning, höjd 199 cm
Slutpris1 500 SEK
Ole Lynggaard, Copenhagen, pärlcollier, 2 st_780a_8daf8a33c779e40_lg.jpeg
Ole Lynggaard, Copenhagen, pärlcollier, 2 st
Slutpris4 200 SEK
Harald Garmland (1904-1985), kostymskiss, Operetten Läderlappen, uppförd på Oscarsteatern 1945_783a_8daf8a34095b1c0_lg.jpeg
Harald Garmland (1904-1985), kostymskiss, Operetten Läderlappen, uppförd på Oscarsteatern 1945
Slutpris200 SEK
Bestick, servettring, bägare, silver, vikt 470 gram_811a_8daf8a36061bc20_lg.jpeg
Bestick, servettring, bägare, silver, vikt 470 gram
Slutpris1 700 SEK
Glasservis, 46 delar inklusive karaff_875a_8dafad80147fadf_lg.jpeg
Glasservis, 46 delar inklusive karaff
Slutpris800 SEK
Leksaksbil, Schuco Examico 4001, BMW, grålackerad plåt, urverksdriven, längd 14 cm_805a_8daf8a35607c6a0_lg.jpeg
Leksaksbil, Schuco Examico 4001, BMW, grålackerad plåt, urverksdriven, längd 14 cm
Slutpris700 SEK
Leksaksbil, Schuco Studio 1050, Mercedes Benz, racerbil, silverfärgad, urverksdriven, längd 14 cm_806a_8daf8a357c6063b_lg.jpeg
Leksaksbil, Schuco Studio 1050, Mercedes Benz, racerbil, silverfärgad, urverksdriven, längd 14 cm
Slutpris550 SEK
Herrcykel, Crescent, "Världsmästarcykeln",5-växlad, 1970-tal, Nyskick_799a_8dafecfc939928d_lg.jpeg
Herrcykel, Crescent, "Världsmästarcykeln",5-växlad, 1970-tal, Nyskick
Slutpris1 700 SEK
Kayseri, Turkiet, Orientmatta, semiantik, handknuten, 170 x 115 cm_800a_8dafa0ca60eab99_lg.jpeg
Kayseri, Turkiet, Orientmatta, semiantik, handknuten, 170 x 115 cm
Slutpris250 SEK
Modellflygplan, 2 st, airbus a-300, boeing 747, Scandinavian Airlines, Fratelli Cesana, Carate Brianza, Milano, plast, längd 53 resp 35 cm_807a_8daf8a35932efd2_lg.jpeg
Modellflygplan, 2 st, airbus a-300, boeing 747, Scandinavian Airlines, Fratelli Cesana, Carate Brianza, Milano, plast, längd 53 resp 35 cm
Slutpris500 SEK
Johan Ossian Andersson (1889-1975), fiskebåtar, signerad, olja på duk, bildmått 50 x 75 cm_734a_8daf8a2f595b630_lg.jpeg
Johan Ossian Andersson (1889-1975), fiskebåtar, signerad, olja på duk, bildmått 50 x 75 cm
Slutpris850 SEK
Omega, Constellation, armbandsur_786a_8daf8a343a73dae_lg.jpeg
Omega, Constellation, armbandsur
Slutpris6 400 SEK
Vitvinsglas, 6 st, grön glasmassa, höjd 16 cm_868a_8dafad7a2f6c168_lg.jpeg
Vitvinsglas, 6 st, grön glasmassa, höjd 16 cm
Slutpris350 SEK
Halsband, 2 st, pärlemor och vitmetall, armband, pärlemor och vitmetall, halsbandens längd 139 resp 42 cm_773a_8daf8a3329fb744_lg.jpeg
Halsband, 2 st, pärlemor och vitmetall, armband, pärlemor och vitmetall, halsbandens längd 139 resp 42 cm
Slutpris150 SEK
Miniatyrvaser, flaskor och skålar, 10 st, Bertil Vallien, Ulrica Hydman-Vallien, höjd 2 - 8,5 cm_819a_8daf8a36c5fc5e6_lg.jpeg
Miniatyrvaser, flaskor och skålar, 10 st, Bertil Vallien, Ulrica Hydman-Vallien, höjd 2 - 8,5 cm
Slutpris350 SEK
Vas, Orrefors, svart/vit, höjd 29 cm_770a_8daf8a331373327_lg.jpeg
Vas, Orrefors, svart/vit, höjd 29 cm
Slutpris200 SEK
Skål, silver, C.G Hallberg, Stockholm, 1939, undersida med gåvoinskriptioner_662a_8dafae9b63094ef_lg.jpeg
Skål, silver, C.G Hallberg, Stockholm, 1939, undersida med gåvoinskriptioner
Slutpris2 100 SEK
Orientmatta, Pakistan, 330 x 257 cm_732a_8dafa0c9592b28b_lg.jpeg
Orientmatta, Pakistan, 330 x 257 cm
Slutpris600 SEK
Erik Palm Dahl (1903-1957), vinterlandskap, signerad, olja på duk, bildmått 50 x 61 cm_733a_8daf8a2f39d6cd7_lg.jpeg
Erik Palm Dahl (1903-1957), vinterlandskap, signerad, olja på duk, bildmått 50 x 61 cm
Slutpris200 SEK
Mahal, Iran, Orientmatta, semiantik, handknuten, blå botten med röd huvudbård, 288 x 230 cm_762a_8dafa0c9d6721b6_lg.jpeg
Mahal, Iran, Orientmatta, semiantik, handknuten, blå botten med röd huvudbård, 288 x 230 cm
Slutpris1 600 SEK
Resekoffert, 1900-talets början, Pergamoid, bärhandtag av läder, höjd 40, 100 x 52 cm_763a_8daf8a3288f4754_lg.jpeg
Resekoffert, 1900-talets början, Pergamoid, bärhandtag av läder, höjd 40, 100 x 52 cm
Slutpris400 SEK
Tumbler, 6 st, "Antik", Reijmyre, selter, 6 st, "Prince", Kosta Boda_809a_8daf8a35d65272b_lg.jpeg
Tumbler, 6 st, "Antik", Reijmyre, selter, 6 st, "Prince", Kosta Boda
Slutpris150 SEK
Bluehorse, (Gary Lee, USA, född 1957), indian till häst i vinterlandskap, signerad Bluehorse, blandteknik (Sandpaint), bildmått 40 x 50 cm_664a_8daf8a29396db1c_lg.jpeg
Bluehorse, (Gary Lee, USA, född 1957), indian till häst i vinterlandskap, signerad Bluehorse, blandteknik (Sandpaint), bildmått 40 x 50 cm
Slutpris100 SEK
Pennset, 3 delar, Parker, i etui, guldpläterade, längd ca 13 cm_810a_8daf8a35f0477ed_lg.jpeg
Pennset, 3 delar, Parker, i etui, guldpläterade, längd ca 13 cm
Slutpris450 SEK
Hallampa, samtida, metall och glas, oktogonal, höjd 42, diam 30 cm_867a_8dafa0cc2e13a58_lg.jpeg
Hallampa, samtida, metall och glas, oktogonal, höjd 42, diam 30 cm
Slutpris900 SEK
Hylla med vitrinunderdel, samtida, furu, höjd 191, 140 x 52 cm_730a_8daf8a2f14a6ed3_lg.jpeg
Hylla med vitrinunderdel, samtida, furu, höjd 191, 140 x 52 cm
Slutpris800 SEK
Larissa Stenlander (född 1960), katter, signerad, akvarell, bildmått 19 x 31 cm_594a_8daf8a209d45134_lg.jpeg
Larissa Stenlander (född 1960), katter, signerad, akvarell, bildmått 19 x 31 cm
Slutpris750 SEK
Kniv med slida, möjligen Isakki Järvenpää, Finland, skaft i trä med dekor av Finska lejonet _808a_8daf8a35bcbb48f_lg.jpeg
Kniv med slida, möjligen Isakki Järvenpää, Finland, skaft i trä med dekor av Finska lejonet
Slutpris2 100 SEK
Hans Sandberg (1941-1993), figurkomposition, signerad -71, olja på duk, 75x70 cm_829a_8daf8a37a47716e_lg.jpeg
Hans Sandberg (1941-1993), figurkomposition, signerad -71, olja på duk, 75x70 cm
Slutpris650 SEK
Skål, "Louise", Orrefors, karaff, "Maja", Orrefors, karaff, Iittala, skål, Kosta Boda, höjd 10 - 21 cm i parti_812a_8daf8a362bb9d24_lg.jpeg
Skål, "Louise", Orrefors, karaff, "Maja", Orrefors, karaff, Iittala, skål, Kosta Boda, höjd 10 - 21 cm i parti
Slutpris150 SEK
Harald Garmland (1904-1985), röd höna, fritt efter polsk textil, signerad, akvarell, bildmått 37 x 45 cm_784a_8daf8a341b47a1e_lg.jpeg
Harald Garmland (1904-1985), röd höna, fritt efter polsk textil, signerad, akvarell, bildmått 37 x 45 cm
Slutpris600 SEK
Kamelsäck, handknuten, 112 x 47 cm_728a_8dafa0c94110fd7_lg.jpeg
Kamelsäck, handknuten, 112 x 47 cm
Slutpris100 SEK
Vas, marmor, höjd 38, diam 12 cm_813a_8daf8a364826014_lg.jpeg
Vas, marmor, höjd 38, diam 12 cm
Slutpris300 SEK
Hans Sandberg (1941-1993), kvinnofigur, monogramsignerad -66, olja på duk, 69x52 cm_830a_8daf8a37ae43e44_lg.jpeg
Hans Sandberg (1941-1993), kvinnofigur, monogramsignerad -66, olja på duk, 69x52 cm
Slutpris200 SEK
Handlykta, 1900-talets början, mässing och glas, för fotogen, höjd 44, 24 x 16 cm_814b_8daf8a365b37a39_lg.jpeg
Handlykta, 1900-talets början, mässing och glas, för fotogen, höjd 44, 24 x 16 cm
Slutpris1 000 SEK
Skeppskaraffer, ett par, 1900-talets första hälft, höjd 26 cm _803a_8daf8a353a00a90_lg.jpeg
Skeppskaraffer, ett par, 1900-talets första hälft, höjd 26 cm
Slutpris1 100 SEK
André Masson (1896-1987), ansikte, Illustration U André Mauruois Les E´Rophages, 1960_663a_8daf8a292293c0c_lg.jpeg
André Masson (1896-1987), ansikte, Illustration U André Mauruois Les E´Rophages, 1960
Slutpris1 000 SEK
Väggklocka, idé & form, 1985, hav och sandslipat trä från Hallandskusten, 41 x 28 cm_804a_8daf8a354df22ca_lg.jpeg
Väggklocka, idé & form, 1985, hav och sandslipat trä från Hallandskusten, 41 x 28 cm
Slutpris200 SEK
Bordsdekoration, i form av Jaguars kylarprydnad, kromad metall, höjd 8,5, 19 x 5,5 cm_815a_8daf8a3668b9acd_lg.jpeg
Bordsdekoration, i form av Jaguars kylarprydnad, kromad metall, höjd 8,5, 19 x 5,5 cm
Slutpris1 400 SEK
Byrå, 1900-talets mitt, teak, hö 67, 56 x 33 cm_850a_8dafa0cb9482529_lg.jpeg
Byrå, 1900-talets mitt, teak, hö 67, 56 x 33 cm
Slutpris550 SEK