Eugen Sandgren, tillskriven, gårdsporträtt, olja på pannå, bildmått 48 x 70 cm_483a_8daf8a16232c3cd_lg.jpeg
Eugen Sandgren, tillskriven, gårdsporträtt, olja på pannå, bildmått 48 x 70 cm
Slutpris100 SEK
Skrivbyrå, 1800-tal, Sengustaviansk stil, furu, höjd 94, 96 x 46 cm_686a_8dafa0c8999be97_lg.jpeg
Skrivbyrå, 1800-tal, Sengustaviansk stil, furu, höjd 94, 96 x 46 cm
Slutpris600 SEK
Damur med armband,18k guld,  Gigandet, diam ca 15 mm, totallängd 18 cm, totalvikt 28,4 gram_748a_8daf8a31b650aed_lg.jpeg
Damur med armband,18k guld, Gigandet, diam ca 15 mm, totallängd 18 cm, totalvikt 28,4 gram
Slutpris7 200 SEK
Skål, Persisk, 1900-tal, glaserat lergods, höjd 15, diam 36 cm_684a_8daf8a2b4956f47_lg.jpeg
Skål, Persisk, 1900-tal, glaserat lergods, höjd 15, diam 36 cm
Slutpris350 SEK
Knivar, 12 st, silver med stålblad, 1910, totalvikt 590 gram_685a_8daf8a2b5e9ae0a_lg.jpeg
Knivar, 12 st, silver med stålblad, 1910, totalvikt 590 gram
Slutpris300 SEK
Fåtölj med fotpall, samtida, brickmärkt Bröderna Anderssons, gul textilklädsel_460a_8daf8a13fc06981_lg.jpeg
Fåtölj med fotpall, samtida, brickmärkt Bröderna Anderssons, gul textilklädsel
Slutpris1 100 SEK
Hänge, 999,9 fine gold, 24 k guld, vikt 8 gram_629a_8daf8a25b7cab1c_lg.jpeg
Hänge, 999,9 fine gold, 24 k guld, vikt 8 gram
Slutpris4 200 SEK
Prispokal, silver, Karl Andersson, Stockholm, 1904, höjd 21,5, vikt 397 gram_749a_8daf8a31ccc7a98_lg.jpeg
Prispokal, silver, Karl Andersson, Stockholm, 1904, höjd 21,5, vikt 397 gram
Slutpris1 500 SEK
Skålar, 2 st, vas samt bägare, 4 st, silver, samtliga delar med inskriptioner, vasens höjd 20 cm, i parti, totalvikt 760 gram_750a_8daf8a31d80a0b0_lg.jpeg
Skålar, 2 st, vas samt bägare, 4 st, silver, samtliga delar med inskriptioner, vasens höjd 20 cm, i parti, totalvikt 760 gram
Slutpris2 900 SEK
Manschettknappar, 18 k guld, vikt 10 gram_630a_8daf8a25c2cf018_lg.jpeg
Manschettknappar, 18 k guld, vikt 10 gram
Slutpris3 600 SEK
Karusellbord, 1800-talets första hälft, masurbjörk, höjd 70, diam 88 cm_476b_8daf8a1577907fd_lg.jpeg
Karusellbord, 1800-talets första hälft, masurbjörk, höjd 70, diam 88 cm
Slutpris3 200 SEK
Soffa, 1900-talets slut, Auberginefärgad i Linaratyg, renoverad 2007_555a_8daf8a1cff619d5_lg.jpeg
Soffa, 1900-talets slut, Auberginefärgad i Linaratyg, renoverad 2007
Slutpris500 SEK
Stig Lindberg (1916-1982), muggar, 4 st, "Fallande löv", Gustavsberg, porslin, i originalförpackning_1415a_8dafa28b6656999_lg.jpeg
Stig Lindberg (1916-1982), muggar, 4 st, "Fallande löv", Gustavsberg, porslin, i originalförpackning
Slutpris450 SEK
Ljuskrona för 5 ljus, 1900-tal, Karl Johanstil, förgylld metallstomme behängd med prismor_759a_8dafe26dfa32e6f_lg.jpeg
Ljuskrona för 5 ljus, 1900-tal, Karl Johanstil, förgylld metallstomme behängd med prismor
Slutpris500 SEK
Handväska, Coach, serienummer E1992-73545, brunt skinn_698a_8daf8a2c2b4641c_lg.jpeg
Handväska, Coach, serienummer E1992-73545, brunt skinn
Slutpris300 SEK
Damarmbandsur, bl.a. Guess, Mango 3 st, O.N.E., etuier till O.N.E. och Mango 1 st_508a_8daf8a18abf03ff_lg.jpeg
Damarmbandsur, bl.a. Guess, Mango 3 st, O.N.E., etuier till O.N.E. och Mango 1 st
SlutprisInga bud
Kompass, Einar Weilbach & Co Ltd, Copenhagen, 1900-talets första hälft, mässing, höjd 11, kompassens diam 21 cm_621a_8daf8a24d794e1b_lg.jpeg
Kompass, Einar Weilbach & Co Ltd, Copenhagen, 1900-talets första hälft, mässing, höjd 11, kompassens diam 21 cm
Slutpris1 000 SEK
Figurin, isbjörn, Royal Copenhagen, porslin, höjd 17, längd 27_623a_8daf8a251b73fd4_lg.jpeg
Figurin, isbjörn, Royal Copenhagen, porslin, höjd 17, längd 27
Slutpris700 SEK
Lisa Larson (1931), figurin, "Lejon Midi", Gustavsberg, stengods, höjd 14,5 cm_626a_8daf8a25709ede3_lg.jpeg
Lisa Larson (1931), figurin, "Lejon Midi", Gustavsberg, stengods, höjd 14,5 cm
Slutpris1 300 SEK
Hänge med kedja och örhängen, sterlingsilver, brosch, i form av papegoja, sterlingsilver, samt dräktsmycke, silver_469a_8daf8a14ece717b_lg.jpeg
Hänge med kedja och örhängen, sterlingsilver, brosch, i form av papegoja, sterlingsilver, samt dräktsmycke, silver
Slutpris450 SEK
Armband, 18 k vitguld, längd 19,5 cm, vikt 37,6 gram_628a_8daf8a25aa4255c_lg.jpeg
Armband, 18 k vitguld, längd 19,5 cm, vikt 37,6 gram
Slutpris11 000 SEK
Madeleine Pyk (f. 1934), Nils Ferlin, signerad och numrerad 151/250, färglitografi, bildmått 36 x 47 cm_666a_8daf8a297bf7906_lg.jpeg
Madeleine Pyk (f. 1934), Nils Ferlin, signerad och numrerad 151/250, färglitografi, bildmått 36 x 47 cm
Slutpris800 SEK
Stig Lindberg (1916-1982), kaffeservis, 20 delar, "Salix", Gustavsberg, bestående av 8 st koppar med fat, 12 st assietter_1418a_8dafa29b0b57ce1_lg.jpeg
Stig Lindberg (1916-1982), kaffeservis, 20 delar, "Salix", Gustavsberg, bestående av 8 st koppar med fat, 12 st assietter
Slutpris1 100 SEK
Bålskål, Gustafsberg, 1909, glaserad keramik, höjd 13,5, diam 40,5 cm_668a_8daf8a29b25273c_lg.jpeg
Bålskål, Gustafsberg, 1909, glaserad keramik, höjd 13,5, diam 40,5 cm
Slutpris350 SEK
Chiffonje, 1800-tal, masurbjörk, höjd 129, 112 x 48 cm_669a_8daf8a29d6a9163_lg.jpeg
Chiffonje, 1800-tal, masurbjörk, höjd 129, 112 x 48 cm
Slutpris2 100 SEK
Alfred Collin (1880-1944), "Fiske Bohuslän", signerad 1923, olja på duk, bildmått 65x115 cm, signerad_514a_8daf8a1965c6881_lg.jpeg
366
Alfred Collin (1880-1944), "Fiske Bohuslän", signerad 1923, olja på duk, bildmått 65x115 cm, signerad
Slutpris300 SEK
Röllakansmatta, 1900-talets andra hälft, geometriska mönster, 200 x 125 cm_1417a_8dafa0cd1f767fb_lg.jpeg
Röllakansmatta, 1900-talets andra hälft, geometriska mönster, 200 x 125 cm
Slutpris100 SEK
Golvur, England 1800-talets första hälft, mahogny, delvis bemålad urtavla av landskap med häst och ko samt byggnader, höjd 230 cm_506a_8daf8a188002bb5_lg.jpeg
Golvur, England 1800-talets första hälft, mahogny, delvis bemålad urtavla av landskap med häst och ko samt byggnader, höjd 230 cm
Slutpris950 SEK
Iris Lövin Lindholm (1923-2013), trädgårdsbild med utsikt, signerad och numrerad 268/360, färglitografi, bildmått 57 x 76 cm_462a_8daf8a143ea37b5_lg.jpeg
Iris Lövin Lindholm (1923-2013), trädgårdsbild med utsikt, signerad och numrerad 268/360, färglitografi, bildmått 57 x 76 cm
Slutpris350 SEK
Beck & Ljung (Holger Bäckström & Bo Ljungberg) (1939-2007) & (1939-1997)_463a_8daf8a1455365ea_lg.jpeg
Beck & Ljung (Holger Bäckström & Bo Ljungberg) (1939-2007) & (1939-1997)
Slutpris300 SEK
Takarmatur, tidigt 1900-tal, omgjord från en vagnslykta, mässing och glas, total hö med stång, hö 43 cm_824a_8dafe106ccd2efe_lg.jpeg
Takarmatur, tidigt 1900-tal, omgjord från en vagnslykta, mässing och glas, total hö med stång, hö 43 cm
Slutpris350 SEK
Pärlhalsband, med lås i 18k guld, lä ca 42 cm_651a_8daf8a27e03a966_lg.jpeg
Pärlhalsband, med lås i 18k guld, lä ca 42 cm
Slutpris700 SEK
Tissot, 1853, armbandsur, 18 k guld, safirglas, quarts, datum, originalarmband i läder, boett med gravyr, spänne i stål, diam ca 34 mm_652a_8daf8a27f221bb4_lg.jpeg
Tissot, 1853, armbandsur, 18 k guld, safirglas, quarts, datum, originalarmband i läder, boett med gravyr, spänne i stål, diam ca 34 mm
Slutpris2 800 SEK
Certina, armbandsur 18 k guld, quartz, safirglas, datum, originalarmband i läder, ref nr eol 158.9289.68_653a_8daf8a280b3ceb8_lg.jpeg
Certina, armbandsur 18 k guld, quartz, safirglas, datum, originalarmband i läder, ref nr eol 158.9289.68
Slutpris2 500 SEK
Ring, 18 k guld, med 3 st briljantslipade diamanter, totalt ca 0,27 ctv, storlek 17,5 mm/diam 55 mm, tot vikt 2,45 gram_654a_8daf8a281dc5e6e_lg.jpeg
Ring, 18 k guld, med 3 st briljantslipade diamanter, totalt ca 0,27 ctv, storlek 17,5 mm/diam 55 mm, tot vikt 2,45 gram
Slutpris1 300 SEK
Ring, 18 k vitguld, Engelbert, Stockholm, b11 (2000), med inskription, stl 17 mm/53,5, vikt 3,25 gram_655a_8daf8a282d261b0_lg.jpeg
Ring, 18 k vitguld, Engelbert, Stockholm, b11 (2000), med inskription, stl 17 mm/53,5, vikt 3,25 gram
Slutpris750 SEK
Golvur, 1800-tal, urtavla märkt Joh Fredr Adamsson, Carls-Crona, fodral i betsad furu, höjd 210 cm_670a_8dafa0c85d40162_lg.jpeg
Golvur, 1800-tal, urtavla märkt Joh Fredr Adamsson, Carls-Crona, fodral i betsad furu, höjd 210 cm
Slutpris1 100 SEK
Rullklaffsekretär, 1800-talets andra hälft, valnöt, höjd 133, 106 x 71 cm_671d_8daf8a2a0f2d4cf_lg.jpeg
Rullklaffsekretär, 1800-talets andra hälft, valnöt, höjd 133, 106 x 71 cm
Slutpris600 SEK
Ann Wåhlström (född 1957), vas, "Mezzo", Kosta Boda, höjd 30 cm_1420a_8dafa27a9b2340d_lg.jpeg
Ann Wåhlström (född 1957), vas, "Mezzo", Kosta Boda, höjd 30 cm
Slutpris250 SEK
Ring, 18k vitguld, med briljantslipad diamant, ca o,40 ct, stl 16,25 mm, vikt 2,4 gram_690a_8daf8a2ba84a18c_lg.jpeg
Ring, 18k vitguld, med briljantslipad diamant, ca o,40 ct, stl 16,25 mm, vikt 2,4 gram
Slutpris2 400 SEK
Ring, 18k guld, med grön Beryll, stl 17,25 mm, totalvikt 6,2 gram_692a_8daf8a2bc9811d7_lg.jpeg
Ring, 18k guld, med grön Beryll, stl 17,25 mm, totalvikt 6,2 gram
Slutpris1 200 SEK
Ring, 18k guld, Örneus guldsmed x9 (1972), stl 15 mm, vikt 5,8 gram_693b_8daf8a2bdeb49c2_lg.jpeg
Ring, 18k guld, Örneus guldsmed x9 (1972), stl 15 mm, vikt 5,8 gram
Slutpris1 900 SEK
Ytterfoder, ett par samt karott med lock, "Allmoge", Gustavsberg, höjd 13, diam 17 cm_1421a_8dafa282892672f_lg.jpeg
Ytterfoder, ett par samt karott med lock, "Allmoge", Gustavsberg, höjd 13, diam 17 cm
Slutpris350 SEK
Stig Lindberg & Bibi Breger, mattallrikar, 16 st, "Lotus Gul", diam 23 cm_1419a_8dafa2885357e9c_lg.jpeg
Stig Lindberg & Bibi Breger, mattallrikar, 16 st, "Lotus Gul", diam 23 cm
Slutpris750 SEK
Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Vas, "Tulipa", Kosta Boda, signerad, höjd 28 cm_1422a_8dafa276890c77b_lg.jpeg
Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Vas, "Tulipa", Kosta Boda, signerad, höjd 28 cm
Slutpris600 SEK
Ring, 18k guld, med 14 st briljantslipade diamanter, ca 0,17 ctv, stl 17,75 mm, vikt 4,2 gram_703a_8daf8a2ca52ed45_lg.jpeg
Ring, 18k guld, med 14 st briljantslipade diamanter, ca 0,17 ctv, stl 17,75 mm, vikt 4,2 gram
Slutpris1 600 SEK
Ring, 18k vitguld, med 5 st briljantslipade diamanter, ca 0,35 ctv, stl 16,25 mm, vikt 1,4 gram_706a_8daf8a2cb7da928_lg.jpeg
Ring, 18k vitguld, med 5 st briljantslipade diamanter, ca 0,35 ctv, stl 16,25 mm, vikt 1,4 gram
Slutpris900 SEK
Barskåp med kylskåp, design Bernadotte & Björn, Scan-Atlas and Silkeborg mobelfabrik, Danmark, 1960-tal, teak, höjd 79, 112 x 53 cm_672c_8dafa0c87c956f0_lg.jpeg
Barskåp med kylskåp, design Bernadotte & Björn, Scan-Atlas and Silkeborg mobelfabrik, Danmark, 1960-tal, teak, höjd 79, 112 x 53 cm
Slutpris400 SEK