Hängskåp, Dalarna, omkring 1800, originalmålad dekor av Kurbits, hö 63, 55x24 cm_485a_8daf8a1649ddc16_lg.jpeg
Hängskåp, Dalarna, omkring 1800, originalmålad dekor av Kurbits, hö 63, 55x24 cm
Slutpris1 100 SEK
Olof Norell, samtida, utsikt från ett fönster, signerad juni 1985, olja på pannå, bildmått 40 x 46 cm_644a_8daf8a27456ef6a_lg.jpeg
Olof Norell, samtida, utsikt från ett fönster, signerad juni 1985, olja på pannå, bildmått 40 x 46 cm
Slutpris250 SEK
Takarmatur för 8 ljuspunkter, 1900-tal, Maria Theresiatyp, behängd med prismor, höjd 35, diam 56 cm_579a_8dafa0c7406b816_lg.jpeg
Takarmatur för 8 ljuspunkter, 1900-tal, Maria Theresiatyp, behängd med prismor, höjd 35, diam 56 cm
Slutpris150 SEK
Gallerimatta, Boccara, handknuten, 359 x 80 cm_619a_8dafa0c823ee69e_lg.jpeg
Gallerimatta, Boccara, handknuten, 359 x 80 cm
Slutpris650 SEK
Udda bestick och uppläggningsbestick, silver, totalvikt 730 gram, i parti_580a_8daf8a1f469b2bc_lg.jpeg
Udda bestick och uppläggningsbestick, silver, totalvikt 730 gram, i parti
Slutpris2 800 SEK
Armbandsur, Certina Ds Podium, chronograph, quartzur, stål, urtavlans diam 35 mm_497a_8daf8a1797f49ca_lg.jpeg
Armbandsur, Certina Ds Podium, chronograph, quartzur, stål, urtavlans diam 35 mm
Slutpris1 500 SEK
Matbestick, 36 delar, Gense, bestående av 12 knivar, 12 gafflar, 12 skedar_581a_8daf8a1f64e0bef_lg.jpeg
Matbestick, 36 delar, Gense, bestående av 12 knivar, 12 gafflar, 12 skedar
Slutpris650 SEK
Kaffeservis, 18 delar, England, omkring 1900_582a_8daf8a1f8113cce_lg.jpeg
Kaffeservis, 18 delar, England, omkring 1900
Slutpris650 SEK
Vaser, 4 st, bl a Artemis, Danmark samt skulptur och skål, keramik, i parti, hö skulptur 49, hö vaser 25-39, diam skål 39 cm_741a_8daf8a301456732_lg.jpeg
Vaser, 4 st, bl a Artemis, Danmark samt skulptur och skål, keramik, i parti, hö skulptur 49, hö vaser 25-39, diam skål 39 cm
Slutpris700 SEK
Rölakansmatta, 1900-talets andra hälft, rosa botten med geometriska mönster, mått 236x170 cm_467a_8daf8a14c2fc468_lg.jpeg
Rölakansmatta, 1900-talets andra hälft, rosa botten med geometriska mönster, mått 236x170 cm
Slutpris450 SEK
Bijouterier, bland annat Pilgrim, Dyrberg & Kern, i parti_775a_8daf8a3342c74de_lg.jpeg
Bijouterier, bland annat Pilgrim, Dyrberg & Kern, i parti
Slutpris550 SEK
William Erle (1878-1967), landskap med hus och ko, signerad, olja på duk, bildmått 40 x 53 cm_645a_8daf8a276c18f14_lg.jpeg
William Erle (1878-1967), landskap med hus och ko, signerad, olja på duk, bildmått 40 x 53 cm
Slutpris100 SEK
Ytterfoder, 3 st, bland annat Rörstrand, porslin, höjd 12 - 15 cm_583a_8daf8a1f973ec59_lg.jpeg
Ytterfoder, 3 st, bland annat Rörstrand, porslin, höjd 12 - 15 cm
Slutpris450 SEK
Kakfat med 6 assietter, Rörstrand, tallrikar 12 st (6+6), Paisages roses, Gien_584a_8daf8a1fc488921_lg.jpeg
Kakfat med 6 assietter, Rörstrand, tallrikar 12 st (6+6), Paisages roses, Gien
Slutpris200 SEK
Arvid Ahlberg (1851-1932), kustbild med båtar från Långedrag, västkusten, signerad Långedrag -94, olja på duk, bildmått 50 x 70 cm_479a_8daf8a15c41d75a_lg.jpeg
Arvid Ahlberg (1851-1932), kustbild med båtar från Långedrag, västkusten, signerad Långedrag -94, olja på duk, bildmått 50 x 70 cm
Slutpris1 600 SEK
Glaskupa på svärtad träplatta, omkring 1900, innehållande torkade blommor, totalhöjd 52 cm, längd ca 48, bredd ca 20 cm_585a_8daf8a1fdff0784_lg.jpeg
Glaskupa på svärtad träplatta, omkring 1900, innehållande torkade blommor, totalhöjd 52 cm, längd ca 48, bredd ca 20 cm
Slutpris1 800 SEK
Kaffeserviser, 2 st, med 3 delar i varje, nysilver, i parti_586a_8daf8a1fedd2ef1_lg.jpeg
Kaffeserviser, 2 st, med 3 delar i varje, nysilver, i parti
Slutpris400 SEK
Kittel, 1900-tal, koppar, med järnbeslag, höjd 28, diam 44 cm_587a_8daf8a200a3a268_lg.jpeg
Kittel, 1900-tal, koppar, med järnbeslag, höjd 28, diam 44 cm
Slutpris500 SEK
Resekoffert, 1900-talets början, Pergamoid, bärhandtag av läder, höjd 40, 100 x 52 cm_764a_8daf8a32a0a0a78_lg.jpeg
Resekoffert, 1900-talets början, Pergamoid, bärhandtag av läder, höjd 40, 100 x 52 cm
Slutpris200 SEK
Spegel med konsolbord, 1900-talets andra hälft, Ab Glas & Trä, Hovmantorp_502a_8dafed000f1cf0e_lg.jpeg
Spegel med konsolbord, 1900-talets andra hälft, Ab Glas & Trä, Hovmantorp
Slutpris450 SEK
Pakistan, Orientmatta, handknuten, blå botten med röd huvudbård, 180 x 117 cm_616a_8dafa0c7c7e163a_lg.jpeg
Pakistan, Orientmatta, handknuten, blå botten med röd huvudbård, 180 x 117 cm
Slutpris300 SEK
Ljusstakar, 2 st, snarlika, tenn, en av Nicklas Anstöm, Wexiö, 1824, samt Mathias Norling, Jönköping, 1800-talets mitt, höjd ca 10,5 cm vardera_588a_8daf8a201fcacfb_lg.jpeg
Ljusstakar, 2 st, snarlika, tenn, en av Nicklas Anstöm, Wexiö, 1824, samt Mathias Norling, Jönköping, 1800-talets mitt, höjd ca 10,5 cm vardera
Slutpris450 SEK
Basilius Besler, (Tyskland 1561-1629), "Tulipa Serotina Iyanthos"_600a_8daf8a2357f9402_lg.jpeg
Basilius Besler, (Tyskland 1561-1629), "Tulipa Serotina Iyanthos"
Slutpris750 SEK
Basilius Besler, (Tyskland 1561-1629), "Hyasinthus Stellatus Peruanus"_601a_8daf8a237432080_lg.jpeg
Basilius Besler, (Tyskland 1561-1629), "Hyasinthus Stellatus Peruanus"
Slutpris900 SEK
Barstolar, ett par, med fotstöd, samtida, vitlackerad metall, röd perforerad tygklädsel, höj/sänkbara 61-84 cm_493a_8daf8a1725ca71b_lg.jpeg
Barstolar, ett par, med fotstöd, samtida, vitlackerad metall, röd perforerad tygklädsel, höj/sänkbara 61-84 cm
Slutpris250 SEK
Teng Tools, verktygssats "Mecca Rosso MR101", 101 delar, i röd plastväska med säkerhetslås_838a_8dafad9e441eab0_lg.jpeg
Teng Tools, verktygssats "Mecca Rosso MR101", 101 delar, i röd plastväska med säkerhetslås
Slutpris850 SEK
Bergerer, ett par, 1900-tal, rokokostil, textilklädsel_531a_8daf8a1af4b3651_lg.jpeg
Bergerer, ett par, 1900-tal, rokokostil, textilklädsel
Slutpris1 200 SEK
Cakestand, England, mahogny, höjd 91 cm_532a_8daf8a1b09b307b_lg.jpeg
Cakestand, England, mahogny, höjd 91 cm
Slutpris750 SEK
Golvlampa, 1900-talets andra hälft, graverad Omi 306, Öia, stomme i gulmetall, höjd ca 125 cm_533a_8daf8a1b1a40b0f_lg.jpeg
Golvlampa, 1900-talets andra hälft, graverad Omi 306, Öia, stomme i gulmetall, höjd ca 125 cm
Slutpris1 200 SEK
Josef Ekberg (1877-1945), ljusstakar, ett par, art deco, Gustavsberg, signerade_492a_8daf8a170bd6605_lg.jpeg
Josef Ekberg (1877-1945), ljusstakar, ett par, art deco, Gustavsberg, signerade
Slutpris400 SEK
Resväska med hjul och utdragbart handtag, Mulberry, präglad "Scotchgrain" med läderdetaljer, skyltmärkt 006081c, höjd 58, längd 40, djup 27 cm_534a_8daf8a1b32f52e9_lg.jpeg
Resväska med hjul och utdragbart handtag, Mulberry, präglad "Scotchgrain" med läderdetaljer, skyltmärkt 006081c, höjd 58, längd 40, djup 27 cm
Slutpris600 SEK
Sidobord, 1900-tal, bambuimitation, bemålad metall, skiva av glas, höjd 55, 59 x 59 cm_535a_8daf8a1b45ab050_lg.jpeg
Sidobord, 1900-tal, bambuimitation, bemålad metall, skiva av glas, höjd 55, 59 x 59 cm
Slutpris100 SEK
Spelbord, 1800-talets andra hälft, Senempire, mahogny, höjd 78, 85 x 42 cm_540a_8dafe093a67e5e3_lg.jpeg
Spelbord, 1800-talets andra hälft, Senempire, mahogny, höjd 78, 85 x 42 cm
Slutpris600 SEK
Fällbord, Mälardalen, omkring 1800, skiva av alrot, höjd 71, 84 x 82 cm_541b_8daf8a1bba5a86d_lg.jpeg
Fällbord, Mälardalen, omkring 1800, skiva av alrot, höjd 71, 84 x 82 cm
Slutpris800 SEK
Sidobord, Gustaviansk stil, 1900-tal, svartmålad med förgylld dekor, hö 66, ca 70x48 cm_468a_8daf8a14d9de7b2_lg.jpeg
Sidobord, Gustaviansk stil, 1900-tal, svartmålad med förgylld dekor, hö 66, ca 70x48 cm
Slutpris150 SEK
Tebord, 19/2000-tal, Rokokostil, bemålad, höjd 65, 71 x 55 cm_542a_8daf8a1bd00f3d6_lg.jpeg
Tebord, 19/2000-tal, Rokokostil, bemålad, höjd 65, 71 x 55 cm
Slutpris200 SEK
Bricka, 1800-talets andra hälft, svartlackerad, papier mache, förgylld dekor samt inläggningar av pärlemor, 77 x 59 cm_543a_8daf8a1bdfc4d38_lg.jpeg
Bricka, 1800-talets andra hälft, svartlackerad, papier mache, förgylld dekor samt inläggningar av pärlemor, 77 x 59 cm
Slutpris300 SEK
Karmstol, 1900-tal, Barockstil, broderad rygg och sits av figurscener_544a_8daf8a1bf0b21b6_lg.jpeg
Karmstol, 1900-tal, Barockstil, broderad rygg och sits av figurscener
Slutpris100 SEK
Kolonnskåp, för hörn, 1800-tal, furu, höjd 145, 73 x 48 cm_545a_8daf8a1c107ec3e_lg.jpeg
Kolonnskåp, för hörn, 1800-tal, furu, höjd 145, 73 x 48 cm
Slutpris500 SEK
Nico Kralj, Fällstol, "Rex", formgiven 1951, björk_496a_8daf8a178b7bbac_lg.jpeg
Nico Kralj, Fällstol, "Rex", formgiven 1951, björk
Slutpris350 SEK
Sidobord, 1800-talets slut, mahogny, höjd 76, 52 x 34 cm_536a_8daf8a1b5cfcab0_lg.jpeg
Sidobord, 1800-talets slut, mahogny, höjd 76, 52 x 34 cm
Slutpris200 SEK
Bordslampor, ett par, samtida, porslin, urnformade, höjd 66 cm_537a_8daf8a1b6c0bf66_lg.jpeg
Bordslampor, ett par, samtida, porslin, urnformade, höjd 66 cm
Slutpris150 SEK
Syskrin på ben, omkring 1900, mahogny, locket med inläggningar i olika träslag, 52 x 33cm_546a_8daf8a1c1ddc2db_lg.jpeg
Syskrin på ben, omkring 1900, mahogny, locket med inläggningar i olika träslag, 52 x 33cm
Slutpris250 SEK
Barnstolar, ett par, 1900-talets andra hälft, skiktlimmat böjträ, sitthöjd 24, totalhöjd 44 cm_547a_8daf8a1c39e32f5_lg.jpeg
Barnstolar, ett par, 1900-talets andra hälft, skiktlimmat böjträ, sitthöjd 24, totalhöjd 44 cm
Slutpris800 SEK
Stina Forsell (1906-1970), motiv från Moret Sur Loing, signerad 1950, olja på pannå _466a_8daf8a14ac31ba0_lg.jpeg
Stina Forsell (1906-1970), motiv från Moret Sur Loing, signerad 1950, olja på pannå
Slutpris200 SEK
Stolar, 4 st, sk leksandstolar, 1900-tal, gråmålade, sitsar i svart skinn, stämpelmärkta Möbelboning i Tibrå AB, Sitthöjd ca 45 cm_548a_8daf8a1c511595c_lg.jpeg
Stolar, 4 st, sk leksandstolar, 1900-tal, gråmålade, sitsar i svart skinn, stämpelmärkta Möbelboning i Tibrå AB, Sitthöjd ca 45 cm
Slutpris1 400 SEK
Utdragssoffa, 1800-tal, furu, längd 184 cm_549a_8daf8a1c68f6613_lg.jpeg
Utdragssoffa, 1800-tal, furu, längd 184 cm
Slutpris150 SEK
Paraplyställ, England, mässing, märkt Derrage, Made In England, höjd 55, diam26_551a_8daf8a1ca8efd07_lg.jpeg
Paraplyställ, England, mässing, märkt Derrage, Made In England, höjd 55, diam26
Slutpris950 SEK