Hyllsystem, 1950/60-tal, design Sven Engström & Gunnar Myrstrand för Skaraborgs Möbelindustri, Tibro
Slutpris2 300 SEK
Berndt Friberg (1899-1981), vas, Gustavsberg, stengods, med aniaraglasyr
Slutpris15 000 SEK
Josef Frank (1885-1967), fåtölj, modell 969, Firma Svenskt Tenn, stomme i mahogny, ryggbricka i rotting, klädd i tyget Hawaii, skyltmärkt
Slutpris12 500 SEK
Peter Dahl (1934-2019), interiör med figurer, från Restaurang Tennstopet, signerad, akvarell, bildmått 57 x 76 cm
Slutpris19 500 SEK
Philipp Plein, armbandsur, herr, 2022/2023, "Nobile Wonder"
Slutpris4 000 SEK
Viktsats, skjutmått, tumstock, mm, i parti
Slutpris400 SEK
Lisa Larson (1931), väggrelief, "Lejon I Bur", Gustavsberg, glaserat stengods, märkt Lisa l i godset
Slutpris19 000 SEK
Sumak (Sumaq), handknuten orientmatta, antik, 300 x 260 cm
Slutpris1 600 SEK
Hänge, vitguld 18k, ovalslipad blå safir, ca 2,2 ct, samt 16 st briljanslipade diamanter, ca 0,48 ctv, vikt ca 3,8 gram
Slutpris5 400 SEK
Bordspendyl, 1700-talets slut, Louis XVI, möjligen Österrike, skuret och förgyllt trä, hö 61, bredd 35 cm
Slutpris1 600 SEK
Dalahäst, tidigt 1900-tal, skuret och bemålat trä, hö 16, lä 17 cm
Slutpris1 200 SEK
Oidentifierad konstnär, 1910/20-tal, porträtt av kvinna, olja på duk, bildmått 42 x 34 cm
Slutpris3 800 SEK
Hans Sandberg (1941-1993), kompostion med kvinnofigur och röd pall, signerad, olja på duk, 70x65 cm
Slutpris1 100 SEK
Ljusskrona för 6 ljus, 1900-tal, förgylld metallstomme behängd med prismor, hö 85, diam 60 cm
Slutpris3 600 SEK
Bengt Lindström (1925-2008) komposition med ansikten, signerad, ea, färglitografi, bildmått 47x68 cm
Slutpris1 000 SEK
Bengt Lindström (1925-2008) Komposition med ansikten, signerad och numrerad, 78/100, färglitografi, bildmått 45X57 cm
Slutpris700 SEK
18
Bengt Lindström (1925-2008) komposition med ansikte och hjärta, signerad i trycket, numrerad 250/300, färglitografi, bildmått 15x22 cm
Slutpris850 SEK
Bengt Lindström (1925-2008) komposition med ansikte, signerad och numrerad 18/300, färglitografi, bildmått 28x21 cm cm
Slutpris550 SEK
Stig Lindberg (1916-1982), vas/flaska, glaserat stengods, märkt Stig L och studiohanden, höjd 22,5 cm
Slutpris1 800 SEK
Karta, "A NEW MAP OF IBERIA EUROPEAU ALAUS CELT IBERIA", kolorerat kopparstick, bildmått 37x48 cm
Slutpris700 SEK
Sigurd Johansson, motiv på båten "Sverige" från Sveriges första satsning i Americas Cup 1977
Slutpris500 SEK
Golvurna, Kina, 19/2000-tal, porslin, dekor av pioner och kalligrafi, höjd 182 cm
Slutpris800 SEK
Lisa Larson (f 1931), figurin, "Lejon maxi", Gustavsberg, stengods, märkt Lisa L k-studion, Gustavsberg, höjd 38 cm
Slutpris4 000 SEK
Stig Lindberg (1916-1982), väggrelief, Gustavsberg, glaserat stengods, märkt Stig L samt Gustavsbergs studiohand, höjd 30 x 33 cm
Slutpris1 500 SEK
Wilhelm Kåge (1889-1960), ampel/ytterfoder, 1920/30-tal, flintgods, höjd 15, diam 22 cm
Slutpris350 SEK
Pablo Picasso, efter, "Le Bouquet", signerad och daterad -58 i trycket, litografi, bildmått 56 x 39 cm
Slutpris1 600 SEK
Öronlappsfåtölj, 1900-talets andra hälft, grön textilklädsel från Carl Malmsten, totalhöjd 108 cm
Slutpris900 SEK
Spegel, 1900-talets mitt, fasetterat glas, 99 x 50 cm
Slutpris700 SEK
En stor förgylld ram från 1800-talets slut, med oljemålning av Sune Johansson (född 1935), kustmotiv, signerad, otydlig daterad, rammått 150 x 202, bildmått 97 x 150 cm
Slutpris2 500 SEK
Bricka, 1800-tal, svartlackerad plåt, med förgylld dekor samt spegel med slott i alplandskap, 60 x 46 cm
Slutpris300 SEK
Stekfat, Kina, Qianlong, (1736-1795), porslin, dekor i underglasyrblått, med flodlandskap och pagoder, 29 x 37 cm
Slutpris900 SEK
Bojan, Kina, 1800-tal, porslin, dekor i underglasyrblått, höjd, 18, diam 17 cm
Slutpris1 600 SEK
Frackur, Omega, 1940/50-tal, stål, diam 50 mm,
Slutpris650 SEK
Bordslampa, 1900-talets början, Jugend, bronserad metall och alabaster, hö 60 cm
Slutpris500 SEK
Hertha Bengtsson (1917-1993), uppläggningsfat, koka blå, Rörstrand, frukostbricka, arabia, fatets mått 36 x 24, brickans längd 22 cm
Slutpris500 SEK
Bordslampa, 1900-talets andra hälft, Einar Wärnå, Värnamo, vitlackerad plåt och mässing, höjd 48 cm
Slutpris200 SEK
Ulla Procopé (1921-1968), tekannor, 2 st, Arabia, glaserat stengods, handtag i rotting, höjd 15 resp 11,5 cm
Slutpris700 SEK
Orientmatta, Pakistan, handknuten, rosa botten, 214 x 140 cm
Slutpris500 SEK
Fåtölj med fotpall, "Barcelona", efter Ludwig Mies Van Der Rohe, svart skinn
Slutpris7 000 SEK
Werner Scholl, takarmatur, "Coronell electro", tillverkad mellan 1960-1969, trä, koppar och glas, höjd 18 cm
Slutpris250 SEK
Yngve Ekström (1913-1988), fåtölj, "Lamino", swedese, betsat trä och tygklädsel, brännmärkt swedese, design Yngve Ekström made in sweden
Slutpris2 000 SEK
43
Slutpris2 000 SEK
44
Miniatyrvaser och skålar, 7 st, Bertil Vallien och Ulrica Hydman-Vallien samt glasblock, Göran Wärff
Slutpris600 SEK
Bordslampor, 2 st, Chehoma, Belgien samt byron, höjd 48 resp 37 cm
Slutpris400 SEK
Salongsbord, 1800-tal eller äldre, Louis XVI-stil, förgylld och skuren dekor, skiva av vit marmor, höjd 83, 136 x 80 cm
Slutpris7 800 SEK
Carl-Einar Borgström (1914-1981), ljusstake för 2 ljus, Ystad metall, 1930, tenn, höjd 25, längd 26 cm
Slutpris1 500 SEK
Svein Buraas, Norge, 1900-talets första hälft, sagomotiv med troll och skogsrå, signerad "S. BuraaS-", blandteknik, bildmått 46x62 cm
Slutpris2 600 SEK
Taklampa, "Neo", Cottex, 2000-tal, kromad metallställning med svarta plastlameller samt nylonlina, en ljuspunkt
Slutpris300 SEK