Hyllsystem, 1950/60-tal, design Sven Engström & Gunnar Myrstrand för Skaraborgs Möbelindustri, Tibro_844a_8dafa0cb015de89_lg.jpeg
Hyllsystem, 1950/60-tal, design Sven Engström & Gunnar Myrstrand för Skaraborgs Möbelindustri, Tibro
Slutpris2 300 SEK
Berndt Friberg (1899-1981), vas, Gustavsberg, stengods, med aniaraglasyr_622a_8daf8a24f804340_lg.jpeg
Berndt Friberg (1899-1981), vas, Gustavsberg, stengods, med aniaraglasyr
Slutpris15 000 SEK
Josef Frank (1885-1967), fåtölj, modell 969, Firma Svenskt Tenn, stomme i mahogny, ryggbricka i rotting, klädd i tyget Hawaii, skyltmärkt_550a_8daf8a1c8ba2f25_lg.jpeg
Josef Frank (1885-1967), fåtölj, modell 969, Firma Svenskt Tenn, stomme i mahogny, ryggbricka i rotting, klädd i tyget Hawaii, skyltmärkt
Slutpris12 500 SEK
Peter Dahl (1934-2019), interiör med figurer, från Restaurang Tennstopet, signerad, akvarell, bildmått 57 x 76 cm_765a_8daf8a32b489e5e_lg.jpeg
Peter Dahl (1934-2019), interiör med figurer, från Restaurang Tennstopet, signerad, akvarell, bildmått 57 x 76 cm
Slutpris19 500 SEK
Philipp Plein, armbandsur, herr, 2022/2023, "Nobile Wonder"_1436a_8dafdf4e836fd68_lg.jpeg
Philipp Plein, armbandsur, herr, 2022/2023, "Nobile Wonder"
Slutpris4 000 SEK
Viktsats, skjutmått, tumstock, mm, i parti_825a_8daf8a3753026a1_lg.jpeg
Viktsats, skjutmått, tumstock, mm, i parti
Slutpris400 SEK
Lisa Larson (1931), väggrelief, "Lejon I Bur", Gustavsberg, glaserat stengods, märkt Lisa l i godset_625a_8daf8a2550e6c94_lg.jpeg
Lisa Larson (1931), väggrelief, "Lejon I Bur", Gustavsberg, glaserat stengods, märkt Lisa l i godset
Slutpris19 000 SEK
Sumak (Sumaq), handknuten orientmatta, antik, 300 x 260 cm_742a_8dafa0c97b8cb2e_lg.jpeg
Sumak (Sumaq), handknuten orientmatta, antik, 300 x 260 cm
Slutpris1 600 SEK
Hänge, vitguld 18k, ovalslipad blå safir, ca 2,2 ct, samt 16 st briljanslipade diamanter, ca 0,48 ctv, vikt ca 3,8 gram_787a_8daf8a344e68687_lg.jpeg
Hänge, vitguld 18k, ovalslipad blå safir, ca 2,2 ct, samt 16 st briljanslipade diamanter, ca 0,48 ctv, vikt ca 3,8 gram
Slutpris5 400 SEK
Bordspendyl, 1700-talets slut, Louis XVI, möjligen Österrike, skuret och förgyllt trä, hö 61, bredd 35 cm_822a_8daf8a370811f43_lg.jpeg
Bordspendyl, 1700-talets slut, Louis XVI, möjligen Österrike, skuret och förgyllt trä, hö 61, bredd 35 cm
Slutpris1 600 SEK
Dalahäst, tidigt 1900-tal, skuret och bemålat trä, hö 16, lä 17 cm_826a_8daf8a3772e55dd_lg.jpeg
Dalahäst, tidigt 1900-tal, skuret och bemålat trä, hö 16, lä 17 cm
Slutpris1 200 SEK
Oidentifierad konstnär, 1910/20-tal, porträtt av kvinna, olja på duk, bildmått 42 x 34 cm_611a_8daf8a2439d07a6_lg.jpeg
Oidentifierad konstnär, 1910/20-tal, porträtt av kvinna, olja på duk, bildmått 42 x 34 cm
Slutpris3 800 SEK
Hans Sandberg (1941-1993), kompostion med kvinnofigur och röd pall, signerad, olja på duk, 70x65 cm_827a_8daf8a3786315b6_lg.jpeg
Hans Sandberg (1941-1993), kompostion med kvinnofigur och röd pall, signerad, olja på duk, 70x65 cm
Slutpris1 100 SEK
Ljusskrona för 6 ljus, 1900-tal, förgylld metallstomme behängd med prismor, hö 85, diam 60 cm_849a_8dafa0cb7ed1308_lg.jpeg
Ljusskrona för 6 ljus, 1900-tal, förgylld metallstomme behängd med prismor, hö 85, diam 60 cm
Slutpris3 600 SEK
Bengt Lindström (1925-2008) komposition med ansikten, signerad, ea, färglitografi, bildmått 47x68 cm_831a_8daf8a37bc8f492_lg.jpeg
Bengt Lindström (1925-2008) komposition med ansikten, signerad, ea, färglitografi, bildmått 47x68 cm
Slutpris1 000 SEK
Bengt Lindström (1925-2008) Komposition med ansikten, signerad och numrerad, 78/100, färglitografi, bildmått 45X57 cm_832a_8daf8a37d355718_lg.jpeg
Bengt Lindström (1925-2008) Komposition med ansikten, signerad och numrerad, 78/100, färglitografi, bildmått 45X57 cm
Slutpris700 SEK
Bengt Lindström (1925-2008) komposition med ansikte och hjärta, signerad i trycket, numrerad 250/300, färglitografi, bildmått 15x22 cm _833a_8daf8a37f080ca5_lg.jpeg
18
Bengt Lindström (1925-2008) komposition med ansikte och hjärta, signerad i trycket, numrerad 250/300, färglitografi, bildmått 15x22 cm
Slutpris850 SEK
Bengt Lindström (1925-2008) komposition med ansikte, signerad och numrerad 18/300, färglitografi, bildmått 28x21 cm cm _834a_8daf8a38030adcd_lg.jpeg
Bengt Lindström (1925-2008) komposition med ansikte, signerad och numrerad 18/300, färglitografi, bildmått 28x21 cm cm
Slutpris550 SEK
Stig Lindberg (1916-1982), vas/flaska, glaserat stengods, märkt Stig L och studiohanden, höjd 22,5 cm_615a_8daf8a24bb99e8b_lg.jpeg
Stig Lindberg (1916-1982), vas/flaska, glaserat stengods, märkt Stig L och studiohanden, höjd 22,5 cm
Slutpris1 800 SEK
Karta, "A NEW MAP OF IBERIA EUROPEAU ALAUS CELT IBERIA", kolorerat kopparstick, bildmått 37x48 cm_835a_8daf8a381a985e6_lg.jpeg
Karta, "A NEW MAP OF IBERIA EUROPEAU ALAUS CELT IBERIA", kolorerat kopparstick, bildmått 37x48 cm
Slutpris700 SEK
Sigurd Johansson, motiv på båten "Sverige" från Sveriges första satsning i Americas Cup 1977_836a_8daf8a383037c3c_lg.jpeg
Sigurd Johansson, motiv på båten "Sverige" från Sveriges första satsning i Americas Cup 1977
Slutpris500 SEK
Golvurna, Kina, 19/2000-tal, porslin, dekor av pioner och kalligrafi, höjd 182 cm_538a_8daf8a1b79a8158_lg.jpeg
Golvurna, Kina, 19/2000-tal, porslin, dekor av pioner och kalligrafi, höjd 182 cm
Slutpris800 SEK
Lisa Larson (f 1931), figurin, "Lejon maxi", Gustavsberg, stengods, märkt Lisa L k-studion, Gustavsberg, höjd 38 cm_843a_8dafa249ed7ff4f_lg.jpeg
Lisa Larson (f 1931), figurin, "Lejon maxi", Gustavsberg, stengods, märkt Lisa L k-studion, Gustavsberg, höjd 38 cm
Slutpris4 000 SEK
Stig Lindberg (1916-1982), väggrelief, Gustavsberg, glaserat stengods, märkt Stig L samt Gustavsbergs studiohand, höjd 30 x 33 cm_624a_8daf8a252dda6aa_lg.jpeg
Stig Lindberg (1916-1982), väggrelief, Gustavsberg, glaserat stengods, märkt Stig L samt Gustavsbergs studiohand, höjd 30 x 33 cm
Slutpris1 500 SEK
Wilhelm Kåge (1889-1960), ampel/ytterfoder, 1920/30-tal, flintgods, höjd 15, diam 22 cm_859a_8dafa0cc14110d2_lg.jpeg
Wilhelm Kåge (1889-1960), ampel/ytterfoder, 1920/30-tal, flintgods, höjd 15, diam 22 cm
Slutpris350 SEK
Pablo Picasso, efter, "Le Bouquet", signerad och daterad -58 i trycket, litografi, bildmått 56 x 39 cm_860a_8dafad9a225beaa_lg.jpeg
Pablo Picasso, efter, "Le Bouquet", signerad och daterad -58 i trycket, litografi, bildmått 56 x 39 cm
Slutpris1 600 SEK
Öronlappsfåtölj, 1900-talets andra hälft, grön textilklädsel från Carl Malmsten, totalhöjd 108 cm_554a_8daf8a1cece7966_lg.jpeg
Öronlappsfåtölj, 1900-talets andra hälft, grön textilklädsel från Carl Malmsten, totalhöjd 108 cm
Slutpris900 SEK
Spegel, 1900-talets mitt, fasetterat glas, 99 x 50 cm_861a_8dafae889fdf450_lg.jpeg
Spegel, 1900-talets mitt, fasetterat glas, 99 x 50 cm
Slutpris700 SEK
En stor förgylld ram från 1800-talets slut, med oljemålning av Sune Johansson (född 1935), kustmotiv, signerad, otydlig daterad, rammått 150 x 202, bildmått 97 x 150 cm_845a_8dafa0cb2f11469_lg.jpeg
En stor förgylld ram från 1800-talets slut, med oljemålning av Sune Johansson (född 1935), kustmotiv, signerad, otydlig daterad, rammått 150 x 202, bildmått 97 x 150 cm
Slutpris2 500 SEK
Bricka, 1800-tal, svartlackerad plåt, med förgylld dekor samt spegel med slott i alplandskap, 60 x 46 cm_591a_8daf8a2065862c2_lg.jpeg
Bricka, 1800-tal, svartlackerad plåt, med förgylld dekor samt spegel med slott i alplandskap, 60 x 46 cm
Slutpris300 SEK
Stekfat, Kina, Qianlong, (1736-1795), porslin, dekor i underglasyrblått, med flodlandskap och pagoder, 29 x 37 cm_862a_8dafad67ffd32b8_lg.jpeg
Stekfat, Kina, Qianlong, (1736-1795), porslin, dekor i underglasyrblått, med flodlandskap och pagoder, 29 x 37 cm
Slutpris900 SEK
Bojan, Kina, 1800-tal, porslin, dekor i underglasyrblått, höjd, 18, diam 17 cm_864a_8dafa2b60e981bf_lg.jpeg
Bojan, Kina, 1800-tal, porslin, dekor i underglasyrblått, höjd, 18, diam 17 cm
Slutpris1 600 SEK
Frackur, Omega, 1940/50-tal, stål, diam 50 mm, _771a_8daf8a331bd6d64_lg.jpeg
Frackur, Omega, 1940/50-tal, stål, diam 50 mm,
Slutpris650 SEK
Bordslampa, 1900-talets början, Jugend, bronserad metall och alabaster, hö 60 cm_823a_8daf8a372cd2886_lg.jpeg
Bordslampa, 1900-talets början, Jugend, bronserad metall och alabaster, hö 60 cm
Slutpris500 SEK
Hertha Bengtsson (1917-1993), uppläggningsfat, koka blå, Rörstrand, frukostbricka, arabia, fatets mått 36 x 24, brickans längd 22 cm_865a_8dafad7185e7dad_lg.jpeg
Hertha Bengtsson (1917-1993), uppläggningsfat, koka blå, Rörstrand, frukostbricka, arabia, fatets mått 36 x 24, brickans längd 22 cm
Slutpris500 SEK
Bordslampa, 1900-talets andra hälft, Einar Wärnå, Värnamo, vitlackerad plåt och mässing, höjd 48 cm_866a_8dafabf3d796698_lg.jpeg
Bordslampa, 1900-talets andra hälft, Einar Wärnå, Värnamo, vitlackerad plåt och mässing, höjd 48 cm
Slutpris200 SEK
Ulla Procopé (1921-1968), tekannor, 2 st, Arabia, glaserat stengods, handtag i rotting, höjd 15 resp 11,5 cm_871a_8dafa2a2dc65ae8_lg.jpeg
Ulla Procopé (1921-1968), tekannor, 2 st, Arabia, glaserat stengods, handtag i rotting, höjd 15 resp 11,5 cm
Slutpris700 SEK
Orientmatta, Pakistan, handknuten, rosa botten, 214 x 140 cm_802a_8dafa0ca7a8c78f_lg.jpeg
Orientmatta, Pakistan, handknuten, rosa botten, 214 x 140 cm
Slutpris500 SEK
Fåtölj med fotpall, "Barcelona", efter Ludwig Mies Van Der Rohe, svart skinn_882a_8dafa0cc7e8c278_lg.jpeg
Fåtölj med fotpall, "Barcelona", efter Ludwig Mies Van Der Rohe, svart skinn
Slutpris7 000 SEK
Werner Scholl, takarmatur, "Coronell electro", tillverkad mellan 1960-1969, trä, koppar och glas, höjd 18 cm_724a_8daf8a2ec8eff94_lg.jpeg
Werner Scholl, takarmatur, "Coronell electro", tillverkad mellan 1960-1969, trä, koppar och glas, höjd 18 cm
Slutpris250 SEK
Yngve Ekström (1913-1988), fåtölj, "Lamino", swedese, betsat trä och tygklädsel, brännmärkt swedese, design Yngve Ekström made in sweden_872a_8dafa0cc38f5c1f_lg.jpeg
Yngve Ekström (1913-1988), fåtölj, "Lamino", swedese, betsat trä och tygklädsel, brännmärkt swedese, design Yngve Ekström made in sweden
Slutpris2 000 SEK
Yngve Ekström (1913-1988), fåtölj, "Lamino", swedese, betsat trä och tygklädsel, brännmärkt swedese, design Yngve Ekström made in sweden_873a_8dafa0cc4bb530f_lg.jpeg
43
Slutpris2 000 SEK
Miniatyrvaser och skålar, 7 st, Bertil Vallien och Ulrica Hydman-Vallien samt glasblock, Göran Wärff_659a_8dafaef6fa61882_lg.jpeg
44
Miniatyrvaser och skålar, 7 st, Bertil Vallien och Ulrica Hydman-Vallien samt glasblock, Göran Wärff
Slutpris600 SEK
Bordslampor, 2 st, Chehoma, Belgien samt byron, höjd 48 resp 37 cm_660a_8daf8a28f6b581f_lg.jpeg
Bordslampor, 2 st, Chehoma, Belgien samt byron, höjd 48 resp 37 cm
Slutpris400 SEK
Salongsbord, 1800-tal eller äldre,  Louis XVI-stil, förgylld och skuren dekor, skiva av vit marmor, höjd 83, 136 x 80 cm_450a_8daf8a1263534cc_lg.jpeg
Salongsbord, 1800-tal eller äldre, Louis XVI-stil, förgylld och skuren dekor, skiva av vit marmor, höjd 83, 136 x 80 cm
Slutpris7 800 SEK
Carl-Einar Borgström (1914-1981), ljusstake för 2 ljus, Ystad metall, 1930, tenn, höjd 25, längd 26 cm_1393a_8dafa2ae02fa611_lg.jpeg
Carl-Einar Borgström (1914-1981), ljusstake för 2 ljus, Ystad metall, 1930, tenn, höjd 25, längd 26 cm
Slutpris1 500 SEK
Svein Buraas, Norge, 1900-talets första hälft, sagomotiv med troll och skogsrå, signerad "S. BuraaS-", blandteknik, bildmått 46x62 cm_505a_8dafdf5ee51f3a3_lg.jpeg
Svein Buraas, Norge, 1900-talets första hälft, sagomotiv med troll och skogsrå, signerad "S. BuraaS-", blandteknik, bildmått 46x62 cm
Slutpris2 600 SEK
Taklampa, "Neo", Cottex, 2000-tal, kromad metallställning med svarta plastlameller samt nylonlina, en ljuspunkt_647a_8daf8a279e1bd09_lg.jpeg
Taklampa, "Neo", Cottex, 2000-tal, kromad metallställning med svarta plastlameller samt nylonlina, en ljuspunkt
Slutpris300 SEK