Ring, 18k vitguld, med 4 st briljantslipade diamanter, ca 0,08 ctv, stl 17,25 mm (54), vikt 2,2 gram
Slutpris900 SEK
Stolar, ett par, Sengustavianska, 1700-talets slut, gråmålade med bronserad dekor
Slutpris450 SEK
Takarmatur för 6 ljus, 1900-tal, metallstomme behängd med prismor, höjd 69, diam 45 cm
Slutpris550 SEK
Stig Claesson "Slas", (1928-2008), Stockholmsbild, bogserbåtar, signerad -82, pastell, bildmått 40 x 52 cm
Slutpris1 100 SEK
Symaskin, Bernina, modell Minimatic, 1960/70, komplett i väska
Slutpris500 SEK
Fåtöljer, ett par, Åhus, Blå Station, lackerad metallstomme, sits och rygg i färgat skinn
Slutpris2 000 SEK
Plafond, 1970-tal, troligen Carl Fagerlund, Orrefors, höjd 13, diam 36 cm
Slutpris400 SEK
Slutpris550 SEK
Per Weiss (f. 1959), soffa/dagbädd, "Puzzle Luxe"
Slutpris3 400 SEK
Dragspel, 1900-talets andra hälft, Artigiana, Castelfidardo, Italien,
Slutpris1 500 SEK
Pia Rönndahl (1953-2016), "Sundborn", Rörstrand, porslin, bestående av 8 mattallrikar, 8 djupa tallrikar, 8 assietter, 8 kaffeassietter
Slutpris1 900 SEK
Golvlampa, 1900-tal, Barockstil, bemålat och förgyllt trä, höjd 153 cm
Slutpris100 SEK
Hamadan, Iran, Orientmatta, semiantik, handknuten, beige botten med röd huvudbård, 162 x 99 cm
Slutpris200 SEK
Spegel, 1900-talets början, mahogny, 112 x 49 cm
Slutpris150 SEK
Kakfat på fot och skål på fot, 1900-talets början, pressglas, höjd 16 resp 21, diam ca 25 cm vardera
Slutpris150 SEK
Vas, Korea, 1900-tal, röd lack på mässing, dekor av blommor och fåglar mm i pärlemor, höjd 29, diam 20 cm
Slutpris900 SEK
Matbestick, 48 delar, silver, Mema, 1954
Slutpris6 600 SEK
Vas, silver, England, höjd 15 cm, vikt 202 gram
Slutpris1 200 SEK
Carl Öjerstam (f. 1971), snurrfåtölj, "Tirup", gulsvart tygklädsel, fotställning i kromad metall, formgiven 2008 för Ikea, sitthöjd 38, tot hö 79, br 72 cm
Slutpris550 SEK
Vicke Lindstrand (1904-1983), skål på fot, kosta, klart glas med slipad dekor av växter, höjd 20, diam 17,5 cm
Slutpris800 SEK
Väggpendyl, Ljunghans, 1900-talets början, mahognyfodral, höjd 101 cm
Slutpris300 SEK
Laris Strunke (1931-2020), "Torrt och fuktigt, landskap", signerad, olja på duk, bildmått 35 x 51 cm
Slutpris1 500 SEK
Smycken, med silver detaljer, pärlhalsband, halsband med hänge, samt halsband med bärnstenshänge
Slutpris250 SEK
Toalettbord, 1950/60-tal, AB Glas & Trä, Hovmantorp, teak, höjd 107, 93 x 35 cm
Slutpris400 SEK
Kodjo, abstrakt komposition, signerad paris -52, bildmått 60 x 81 cm
Slutpris650 SEK
Kista, 1800-tal, svartmålad, höjd 45, 93 x 44
Slutpris200 SEK
Byrå, omkring 1900, furu, höjd 96, 89 x 78 cm
Slutpris700 SEK
Bijouterier, i parti
Slutpris550 SEK
René Durey (Frankrike, 1890-1959), utsikt över hustak, signerad, olja på duk, bildmått 61x50 cm
Slutpris700 SEK
Orientmattor, 5 st mindre, varierande mått, i parti
Slutpris250 SEK
Alvar Aalto, vas, Savoy, Iittala, Bertil Vallien, miniatyrvas, Kosta Boda, vas, lila och klart glas, höjd 9,5 - 16 cm
Slutpris400 SEK
Frukostservis, 32 delar, "Botanic Garden", Portmeirion, porslin
Slutpris2 800 SEK
Skål, bägare, sked mm, silver, i parti, totalvikt 420 gram
Slutpris1 700 SEK
Anna-Lisa Thompson (1905-1952), vas, "Ängsblom", 1940-tal, Uppsala Ekeby, glaserat lergods, hö 16, diam 8 cm
Slutpris200 SEK
Lisa Larson, (född 1931), figurin, "Syskon", Gustavsberg, stengods, märkt Lisa Larson, Gustavsbergs studiohand, höjd 21 cm
Slutpris1 400 SEK
Ingbritt Irene Lagerberg (född 1943), "Uppbrott", signerad och numrerad, färglitografi, bildmått 60 x 42 cm
SlutprisInga bud
Skål på fot och fat i form av löv, porslin, Meissen, dekor av lökmönster, skålens höjd 14,5, diam 14,5 cm
Slutpris400 SEK
Brandspruta, 1900-tal, koppar och mässing, längd 60 cm
Slutpris100 SEK
Lisa Larson (1931), väggplakett, "Dam", ur serien unik, Gustavsberg, stengods, mått 22,5x22,5 cm
Slutpris900 SEK
Kaffeskedar, 9 st samt sockertång, silver, Tornedalen, cop, Haparanda, 1963
Slutpris850 SEK
Gallerskålar, 3 st, 1900-tal, Wienliknande märke, vitglaserad keramik
Slutpris100 SEK
Gallerskål på fot med 6 st assietter samt fat, 1900-tal, wienliknande märke, vitglaserad keramik, gallerskålens höjd 13, diam 25 cm
Slutpris150 SEK
Hamadan, Iran, Orientmatta, semiantik, blå botten med beige huvudbård, 227 x 135 cm
Slutpris300 SEK
Ture Dahlö (1895-1970), kustlandskap, signerad -43, olja på duk, bildmått 50 x 60 cm
Slutpris200 SEK
Renzo Ugolini (född 1930), "Landskap", utförd 1979, signerad, olja på duk, bildmått 50 x 61 cm
Slutpris100 SEK
Takarmatur, 1900-talets början, förgylld stomme behängd med prismor, höjd 57, diam 36 cm
Slutpris1 000 SEK
Saltkar, 2 st, med skedar, 1900-tal, silver och blått glas, längd 5 resp 6 cm
Slutpris450 SEK
Bert-Johnny Nilsson (1934-2004), surrealistisk kvinnofigur, signerad -73, numrerad 78/150, färglitografi, bildmått 78 x 55 cm
Slutpris200 SEK