Roland Wallsten (född 1947), ''Vakare'', signerad, utförd 1990, olja på duk, bildmått 46 x 55 cm_678a_8daf8a2abedbd47_lg.jpeg
Roland Wallsten (född 1947), ''Vakare'', signerad, utförd 1990, olja på duk, bildmått 46 x 55 cm
Slutpris550 SEK
Takarmatur, 1900-talets början, koppar och frostat glas, höjd 46, diam 34 cm_697a_8daf8a2c1d63bc4_lg.jpeg
Takarmatur, 1900-talets början, koppar och frostat glas, höjd 46, diam 34 cm
Slutpris300 SEK
Handväskor, 3 st, Adax, 2 st skinn, 1 tyg_700a_8daf8a2c4dbd87b_lg.jpeg
Handväskor, 3 st, Adax, 2 st skinn, 1 tyg
Slutpris150 SEK
Ring, 18k guld, med slipad sten, i8 (1935), inskription, stl 15,25 mm, vikt 4,2 gram_707a_8daf8a2cc590016_lg.jpeg
Ring, 18k guld, med slipad sten, i8 (1935), inskription, stl 15,25 mm, vikt 4,2 gram
Slutpris850 SEK
Ring, 18k guld, med 6 st biljantslipade diamanter, ca 0,08 ctv, stl 17,75 mm, vikt 2,1 gram_708a_8daf8a2cd69af58_lg.jpeg
Ring, 18k guld, med 6 st biljantslipade diamanter, ca 0,08 ctv, stl 17,75 mm, vikt 2,1 gram
Slutpris850 SEK
Örhängen, 2 par, 18k guld, ett par med stenar, vikt 5,1 gram_709a_8daf8a2ce445bc0_lg.jpeg
Örhängen, 2 par, 18k guld, ett par med stenar, vikt 5,1 gram
Slutpris1 500 SEK
Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Pokal, "Tulipa", Kosta Boda, höjd 25 cm_1423a_8dafa267fe063ba_lg.jpeg
Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Pokal, "Tulipa", Kosta Boda, höjd 25 cm
Slutpris300 SEK
Barbro Jönsson, (född 1935), strandbild/komposition, signerad -78,pt, färglitografi, bildmått 49 x 57 cm_680a_8daf8a2aedd7bc8_lg.jpeg
Barbro Jönsson, (född 1935), strandbild/komposition, signerad -78,pt, färglitografi, bildmått 49 x 57 cm
Slutpris100 SEK
Tapio Wirkkala (1915-1985), fat, "Ultima Thule", Iittala, originalkartong, diam 34,5 cm_710a_8daf8a2cef3efb4_lg.jpeg
Tapio Wirkkala (1915-1985), fat, "Ultima Thule", Iittala, originalkartong, diam 34,5 cm
Slutpris200 SEK
Karotter med lock, 2 st, Laholm Keramik, samt karott, Laholm, burkar med lock, 2 st, Laholm_716a_8daf8a2d9e0678c_lg.jpeg
Karotter med lock, 2 st, Laholm Keramik, samt karott, Laholm, burkar med lock, 2 st, Laholm
Slutpris300 SEK
Parti udda glas i 2 lådor_720a_8daf8a2e12944a3_lg.jpeg
Parti udda glas i 2 lådor
Slutpris100 SEK
Matbestick, 70 delar, rostfritt stål, dekor av växter_711a_8daf8a2d1399c21_lg.jpeg
Matbestick, 70 delar, rostfritt stål, dekor av växter
Slutpris250 SEK
Bertil Vallien (f 1938), champagneglas 7 st, cocktailglas 5 st, "Chateau", Kosta Boda_722a_8daf8a2e8145845_lg.jpeg
Bertil Vallien (f 1938), champagneglas 7 st, cocktailglas 5 st, "Chateau", Kosta Boda
Slutpris1 700 SEK
Vattenhink med handtag, zinkplåt, höjd 44, diam 24 cm_1426a_8dafa27cf425472_lg.jpeg
Vattenhink med handtag, zinkplåt, höjd 44, diam 24 cm
Slutpris600 SEK
Matservis, 55 delar, Rosenthal, Studioline, porslin_713a_8daf8a2d3a70044_lg.jpeg
Matservis, 55 delar, Rosenthal, Studioline, porslin
Slutpris1 300 SEK
Walter Johansson, Skål, Orrefors, 1900-talets mitt, glas, höjd 11,5, längd 26 cm_1430a_8dafa26fbeca219_lg.jpeg
Walter Johansson, Skål, Orrefors, 1900-talets mitt, glas, höjd 11,5, längd 26 cm
Slutpris100 SEK
Ljusstake, "Nordic Light", 7-armad, Jonas Grundell, Design House, Stockholm, höjd 18, _1431a_8dafa29339fdbc9_lg.jpeg
Ljusstake, "Nordic Light", 7-armad, Jonas Grundell, Design House, Stockholm, höjd 18,
Slutpris300 SEK
Charles Sjöholm (f. 1933), Gröna Lund, signerad, olja på pannå, bildmått 33 x 41 cm_717a_8daf8a2dbfa7780_lg.jpeg
Charles Sjöholm (f. 1933), Gröna Lund, signerad, olja på pannå, bildmått 33 x 41 cm
Slutpris550 SEK
Dragleksak, Brio, Ankfamilj, längd 19 cm_1427a_8dafa291bacec35_lg.jpeg
Dragleksak, Brio, Ankfamilj, längd 19 cm
Slutpris200 SEK
Karmstol, bambuimitation och rotting_1435a_8dafa0cd4fb1f90_lg.jpeg
Karmstol, bambuimitation och rotting
Slutpris250 SEK
Halsband, 18k guld, pansarlänk, lä 49 cm, samt lås med ankarlänk, 18 k guld, lä 6,5 cm, totalvikt 3,0 gram_731a_8daf8a2f2ddfcd4_lg.jpeg
Halsband, 18k guld, pansarlänk, lä 49 cm, samt lås med ankarlänk, 18 k guld, lä 6,5 cm, totalvikt 3,0 gram
Slutpris800 SEK
Charles and Ray Eames, efter, kontorsstol med armstöd, "EA 117", snurrbar, höj och sänkbar, stomme i aluminium, sits och rygg i vit nylonklädsel_735a_8daf8a2f6fb3c4a_lg.jpeg
Charles and Ray Eames, efter, kontorsstol med armstöd, "EA 117", snurrbar, höj och sänkbar, stomme i aluminium, sits och rygg i vit nylonklädsel
Slutpris4 400 SEK
Charles & Ray Eames, efter, kontorsstol med armstöd, "EA 117", snurrbar, höj och sänkbar, stomme i aluminium, sits och rygg i vit nylonklädsel_736a_8daf8a2f867b70b_lg.jpeg
Charles & Ray Eames, efter, kontorsstol med armstöd, "EA 117", snurrbar, höj och sänkbar, stomme i aluminium, sits och rygg i vit nylonklädsel
Slutpris5 600 SEK
Eero Arnio, efter, (Finland, född 1932),"Bubble Chair", hängande fåtölj_737a_8daf8a2fa0c84e8_lg.jpeg
Eero Arnio, efter, (Finland, född 1932),"Bubble Chair", hängande fåtölj
Slutpris6 800 SEK
Harry Sandberg (1920-1985), figurkomposition, signerad och numrerad 21/90, litografi, bildmått 33 x 22 cm _718a_8dafee8b76e8b63_lg.jpeg
Harry Sandberg (1920-1985), figurkomposition, signerad och numrerad 21/90, litografi, bildmått 33 x 22 cm
SlutprisInga bud
Barstolar, ett par, Z-modell, kromade stålrör och svart skinnimitation, höjd 83 cm_726a_8daf8a2ee4e6253_lg.jpeg
Barstolar, ett par, Z-modell, kromade stålrör och svart skinnimitation, höjd 83 cm
Slutpris150 SEK
Julius Robert Hannig (1866-1931), skålfat, Jugend, försilvrad metall, lövformat _739a_8daf8a2fc91ce1f_lg.jpeg
Julius Robert Hannig (1866-1931), skålfat, Jugend, försilvrad metall, lövformat
Slutpris700 SEK
Gun-Britt Moldeus, strandbild, monogramsignerad, akvarell, bildmått 28 x 20 cm_751a_8daf8a31ed131d2_lg.jpeg
Gun-Britt Moldeus, strandbild, monogramsignerad, akvarell, bildmått 28 x 20 cm
SlutprisInga bud
Skålar, 2 st, "Corona", Lars Hellsten, "Stenhammar", Gunnar Cyrén, Orrefors_752a_8daf8a31fb1d6a7_lg.jpeg
Skålar, 2 st, "Corona", Lars Hellsten, "Stenhammar", Gunnar Cyrén, Orrefors
Slutpris100 SEK
 Prins Eugen, "Waldermarsudde", ytterfoder, Gustavsberg, porslin, höjd 13, diam 26 cm_753a_8daf8a3218cfe3a_lg.jpeg
Prins Eugen, "Waldermarsudde", ytterfoder, Gustavsberg, porslin, höjd 13, diam 26 cm
Slutpris400 SEK
 Prins Eugen, "Waldermarsudde", ytterfoder, 3 st (2+1), Gustavsberg, porslin, höjd 15,5 resp 13, diam 16 resp 13,5 cm_754a_8daf8a32271a9d5_lg.jpeg
Prins Eugen, "Waldermarsudde", ytterfoder, 3 st (2+1), Gustavsberg, porslin, höjd 15,5 resp 13, diam 16 resp 13,5 cm
Slutpris500 SEK
Matbord, 1800-tal, ek, höjd 71, diam 134 cm_755a_8dafa0c9a5ace65_lg.jpeg
Matbord, 1800-tal, ek, höjd 71, diam 134 cm
Slutpris350 SEK
Wilhelm Kåge (1889-1960), skålar, 7 st, fat, 2 st, "Argenta", Gustavsberg_1432a_8dafa297647abb2_lg.jpeg
Wilhelm Kåge (1889-1960), skålar, 7 st, fat, 2 st, "Argenta", Gustavsberg
Slutpris450 SEK
Handväskor, 7 st, olika material, i parti_702a_8daf8a2c8c3dcd9_lg.jpeg
Handväskor, 7 st, olika material, i parti
Slutpris200 SEK
Ljuskrona för 5 ljus, 1900-tal, Karl Johanstil, förgylld metallstomme behängd med prismor, höjd 53, diam 45 cm_758a_8dafe26fd36e312_lg.jpeg
Ljuskrona för 5 ljus, 1900-tal, Karl Johanstil, förgylld metallstomme behängd med prismor, höjd 53, diam 45 cm
Slutpris500 SEK
Vitrinskåp, England, 1900-tal, mahogny med inläggningar i olika träslag, höjd 165, 122 x 37 cm_760a_8dafa0c9be247a2_lg.jpeg
Vitrinskåp, England, 1900-tal, mahogny med inläggningar i olika träslag, höjd 165, 122 x 37 cm
Slutpris1 000 SEK
Karott med lock, "Casablanca", Anita Nylund, JIE Keramik, höjd 11, diam 18 cm, längd med handtag 24,5 cm_768a_8daf8a32edfc727_lg.jpeg
Karott med lock, "Casablanca", Anita Nylund, JIE Keramik, höjd 11, diam 18 cm, längd med handtag 24,5 cm
Slutpris300 SEK
Soffbord, samtida, skiva av valnöt, höjd 47, 110 x 62 cm_1434a_8dafa0cd36d5b15_lg.jpeg
Soffbord, samtida, skiva av valnöt, höjd 47, 110 x 62 cm
Slutpris100 SEK
Nivada, damarmbandsur, boett 18 k guld, 1950/60-tal_821a_8daf8a36f4744fe_lg.jpeg
Nivada, damarmbandsur, boett 18 k guld, 1950/60-tal
Slutpris1 100 SEK
Stolar, 2 st, rokokostil, en från 1800-talets slut, den andra från tidigt 1900-tal_1437a_8dafa0cd6bcaa34_lg.jpeg
Stolar, 2 st, rokokostil, en från 1800-talets slut, den andra från tidigt 1900-tal
Slutpris100 SEK
Paula von Freymann (född 1939), Tekoppar med fat, 6 st, 1960-tal_846a_8dafa2990607380_lg.jpeg
Paula von Freymann (född 1939), Tekoppar med fat, 6 st, 1960-tal
Slutpris900 SEK
Fåtölj, Frankrike, 1800-tal, Empire, mahogny, hjultrissor_847a_8daf8a384805703_lg.jpeg
Fåtölj, Frankrike, 1800-tal, Empire, mahogny, hjultrissor
Slutpris150 SEK
Walter Hickman, "Pippi", champagneglas, 8 st, samt 10 st glas, 13 cm samt mindre glas, champagneglasen märkta Kosta SAS, Kosta Boda_858a_8dafad78cd2b39a_lg.jpeg
Walter Hickman, "Pippi", champagneglas, 8 st, samt 10 st glas, 13 cm samt mindre glas, champagneglasen märkta Kosta SAS, Kosta Boda
Slutpris350 SEK
Ring, silver, oidentifierad silversmed, B.TK, Stockholm, 1972 samt ring, silver, akvamarin, 1964_869a_8dafabf5c13ccef_lg.jpeg
Ring, silver, oidentifierad silversmed, B.TK, Stockholm, 1972 samt ring, silver, akvamarin, 1964
Slutpris600 SEK
Dräktväska, samearbete, skinn och tyg, 19 x 24 cm _870a_8dafa2c36cde9e1_lg.jpeg
434
Dräktväska, samearbete, skinn och tyg, 19 x 24 cm
Slutpris200 SEK
Takarmatur, tidigt 1900-tal, stomme i mässing, kupa i frostat glas, hö 37 cm_1438a_8dafaf1da4c181f_lg.jpeg
435
Takarmatur, tidigt 1900-tal, stomme i mässing, kupa i frostat glas, hö 37 cm
Slutpris600 SEK
Bordslampa, 1900-talets slut, vitlackerad, stomme i kromad metall, hö ca 49 cm_1439a_8dafa29ef70ab6a_lg.jpeg
436
Bordslampa, 1900-talets slut, vitlackerad, stomme i kromad metall, hö ca 49 cm
Slutpris650 SEK
Ampel, 1920-tal, alabaster, totalhöjd 36, diam 45 cm_881a_8dafa0cc6866725_lg.jpeg
437
Ampel, 1920-tal, alabaster, totalhöjd 36, diam 45 cm
Slutpris1 000 SEK