Sidobord, ett par, 1900-talets andra hälft, mässing, skivor av glas, höjd 57, 50 x 40 cm
Slutpris1 600 SEK
Urna, Kina, 1900-tal, dekor i emaljfärger med figurscener, höjd 34 cm
Slutpris300 SEK
Matservis, 43 delar, Rosenthal, "Classic Rose Collection",
Slutpris1 400 SEK
Ulrica Hydman-Vallien(1938-2018), vas, "Artist Collection", Kosta Boda, signerad, höjd 19.5 cm
Slutpris750 SEK
Vägglampetter 1 par, Micci's House, Newport, mässing, diam 23 cm
Slutpris800 SEK
Ann Wärff(f.1937), vas, Kosta Boda, signerad, kristall, inskription, höjd 18 cm
Slutpris350 SEK
Stefan Edqvist (f. 1971), perspektiva motiv, komposition, akryl på mdf, signerad occh daterad 2006 a tergo, bildmått 19,5x73 cm
SlutprisInga bud
Bordsdekoration ett par i form av påfåglar, hona och hane, mässing, höjd 21 cm, längd ca 35 cm
Slutpris600 SEK
Ljusstakar ett par, med glaskupor, Ryssland, mässing, totalhöjd 50 cm
Slutpris650 SEK
Lars Hellsten(f.1933), ljuslyktor 1 par, "Diskus", Orrefors, diam 14
Slutpris100 SEK
Matservis, Longwy, France, 10 delar, för fisk och skaldjur, bestående av 6 st tallrikar, 2 st uppläggningsfat, 1 st såsskål med handtag samt 1 st ostrontallrik, tallrikarnas diam ca 25 cm
Slutpris350 SEK
Stefan Edqvist (f. 1971), kusthorisont, komposition, akryl på mdf, signerad och daterad 2006, à tergo, bildmått 19,5x73 cm
SlutprisInga bud
Stolar, ett par samt taburett, 1920-tal, björk och pressad björk
Slutpris200 SEK
Oidentifierad konstnär, tidigt 1900-tal, fiskare och sjöjungfru, olja på duk, bildmått 33 x 23 cm
Slutpris200 SEK
Sideboard, 19/2000-tal, vitmålad med skiva av svart sten, höjd 82, 138 x 46 cm
Slutpris850 SEK
Hamadan, Iran, Orientmatta, 1970-tal, 293 x 195 cm
Slutpris900 SEK
Nordiska Kompaniet, bokskåp med sekretär, tillverkad 1922, modell "Stina"
Slutpris2 600 SEK
Matservis, 56 delar, Gefle "Haga",
Slutpris2 600 SEK
Oidentifierad konstnär, sommarlandskap med gårdar och åkrar, signerad Ethel, olja på duk, bildmått 73 x 96
Slutpris650 SEK
Halsband, Swarovski, "Stardust Deluxe Link", mesh, originaletui medföljer, justerbar längd, total lä ca 60 cm
Slutpris400 SEK
Hängskåp för hörn, England, 1800-tal, mahogny, höjd 95, 67 x 38 cm
Slutpris750 SEK
Peter Kurbatov, 1900-talets mitt, porträtt, signerad 1948, olja på duk, 100 x 81 cm
Slutpris400 SEK
Vitrinskåp med skjutdörrar, 19/2000-tal, höjd 112, 120 x 39 cm
Slutpris150 SEK
Skrivbord, England, 1900-tal, idegran, delvis skinnklädd skiva, höjd 88, 124 x 61 cm
Slutpris150 SEK
Byrå, England, 1900-tal, mahogny, lådfronter med inläggningar, höjd 102, 60 x 33 cm
Slutpris550 SEK
Skåp, 1930/40-tal, björk, fronten med svärtad dekor, höjd 141, 134 x 50 cm
Slutpris350 SEK
Spegel, 1900-tal, Gustaviansk stil, förgylld, stämpelmärkt H.Boustedt Spegel & Ramfabrik, 56 x 32 cm
Slutpris250 SEK
Pärlcollier, 2 st, med silverlås, längd 44 resp 60 cm
Slutpris150 SEK
Modeplanscher, 5 st, 1800-talets slut, 3 st La Mode Illustrée samt 2 st La Moda Elegante Illustrada, litografier, bildmått ca 28 x 22 cm
Slutpris350 SEK
Spegellampett, 1800-talets mitt, förgylld, 51 x 31 cm
Slutpris1 200 SEK
Orientmatta, Pakistan, handknuten, 147 x 96 cm
Slutpris150 SEK
Bordspendyl, omkring 1900, svart sten, höjd 38,5 cm
Slutpris450 SEK
Ishinkar 2 st med hänklar, 1 st Alfi, Tyskland, med istång, rostfritt stål, samt 1 st glas
Slutpris150 SEK
Spegellampetter 1 par, 1900-talets första hälft, Gustaviansk stil, höjd 44 cm bredd 26 cm
Slutpris950 SEK
Tennstop 2 st, Gustaf Wilhelm Lindberg, Örebro, 1848, samt Gustaf Adolf Bergman, Kristianstad 1812, höjd ca 21 cm vardera
Slutpris400 SEK
Paul Kedelv (1917-1990), skål, "Rocka", Coquille, Flygsfors, 1955, signerad, längd 22.5 cm bredd 14 cm höjd 9.5 cm
Slutpris250 SEK
Sekretär, omkring 1900, intarsiadekor av hjärta flankerad av blomsterslingor och liljeornamentik i flertalet träslag, höjd 100, 73 x 48 cm
Slutpris200 SEK
Prins Eugen, "Waldermarsudde", ytterfoder, 1 par, Gustavsberg, porslin, hö 13, diam 13 cm vardera
Slutpris300 SEK
Smyckeset, 2 delar, bestående av Collier och örhängen,
Slutpris850 SEK
Pakistan, Orientmatta, handknuten, 216 x 140 cm
Slutpris1 600 SEK
Spegelskänk, tidigt 1900-tal, Jugend, mahogny, höjd 155, 110 x 45 cm
Slutpris350 SEK
Waldor & Co, herrarmbandsur, "Original 40 Côte D'Azur", quartz, boett diam 40 mm, silverpläterat rosfritt stål, samt armlänk, "Square Bangle Polished", silverpläterat rostfritt stål, justerbar
Slutpris750 SEK
Etagere, 1800-talets slut, mahogny, höjd 74, 48 x 33 cm
Slutpris350 SEK
Eric Löfman (1925-1994), ljusstakar, ett par, silver, "Classic", Mema, 1997, höjd 16,5 cm, totalvikt 480 gram
Slutpris1 200 SEK
Bojan med lock, Kina, 17/1800-tal, porslin, dekor i underglasyrblått, höjd 19, diam 17 cm
Slutpris600 SEK
Fat samt tallrikar, ett par, Kina, 17/1800-tal, porslin, dekor i underglasyrblått, samt djup tallrik
Slutpris250 SEK
Skinnjacka, dam, Jovi, Athens/Corfu, skinn och textilsydda markerade stygn i guldgult, stl 38
Slutpris1 100 SEK
Bose, "Acoustimass 5 series II", högtalarsystem 2.1, 3 delar
Slutpris400 SEK