Sidobord, ett par, 1900-talets andra hälft, mässing, skivor av glas, höjd 57, 50 x 40 cm_552a_8daf8a1cbc14073_lg.jpeg
Sidobord, ett par, 1900-talets andra hälft, mässing, skivor av glas, höjd 57, 50 x 40 cm
Slutpris1 600 SEK
Urna, Kina, 1900-tal, dekor i emaljfärger med figurscener, höjd 34 cm_472a_8daf8a15146d288_lg.jpeg
Urna, Kina, 1900-tal, dekor i emaljfärger med figurscener, höjd 34 cm
Slutpris300 SEK
Matservis, 43 delar, Rosenthal, "Classic Rose Collection", _516a_8daf8a19af63a86_lg.jpeg
Matservis, 43 delar, Rosenthal, "Classic Rose Collection",
Slutpris1 400 SEK
Ulrica Hydman-Vallien(1938-2018), vas, "Artist Collection", Kosta Boda, signerad, höjd 19.5 cm_518a_8daf8a19eb6d8f9_lg.jpeg
Ulrica Hydman-Vallien(1938-2018), vas, "Artist Collection", Kosta Boda, signerad, höjd 19.5 cm
Slutpris750 SEK
Vägglampetter 1 par, Micci's House, Newport, mässing, diam 23 cm_519a_8dafae7cfb2eb17_lg.jpeg
Vägglampetter 1 par, Micci's House, Newport, mässing, diam 23 cm
Slutpris800 SEK
Ann Wärff(f.1937), vas, Kosta Boda, signerad, kristall, inskription, höjd 18 cm_520a_8daf8a1a0b396b8_lg.jpeg
Ann Wärff(f.1937), vas, Kosta Boda, signerad, kristall, inskription, höjd 18 cm
Slutpris350 SEK
Stefan Edqvist (f. 1971), perspektiva motiv, komposition, akryl på mdf, signerad occh daterad 2006 a tergo, bildmått 19,5x73 cm_490a_8daf8a16d50bbcc_lg.jpeg
Stefan Edqvist (f. 1971), perspektiva motiv, komposition, akryl på mdf, signerad occh daterad 2006 a tergo, bildmått 19,5x73 cm
SlutprisInga bud
Bordsdekoration ett par i form av påfåglar, hona och hane, mässing, höjd 21 cm, längd ca 35 cm_521a_8dafae97a77b069_lg.jpeg
Bordsdekoration ett par i form av påfåglar, hona och hane, mässing, höjd 21 cm, längd ca 35 cm
Slutpris600 SEK
Ljusstakar ett par, med glaskupor, Ryssland, mässing, totalhöjd 50 cm_522a_8daf8a1a27dd8aa_lg.jpeg
Ljusstakar ett par, med glaskupor, Ryssland, mässing, totalhöjd 50 cm
Slutpris650 SEK
Lars Hellsten(f.1933), ljuslyktor 1 par, "Diskus", Orrefors, diam 14_523a_8daf8a1a312e6a2_lg.jpeg
Lars Hellsten(f.1933), ljuslyktor 1 par, "Diskus", Orrefors, diam 14
Slutpris100 SEK
Matservis, Longwy, France, 10 delar, för fisk och skaldjur, bestående av 6 st tallrikar, 2 st uppläggningsfat, 1 st såsskål med handtag samt 1 st ostrontallrik, tallrikarnas diam ca 25 cm_524a_8daf8a1a460732d_lg.jpeg
Matservis, Longwy, France, 10 delar, för fisk och skaldjur, bestående av 6 st tallrikar, 2 st uppläggningsfat, 1 st såsskål med handtag samt 1 st ostrontallrik, tallrikarnas diam ca 25 cm
Slutpris350 SEK
Stefan Edqvist (f. 1971), kusthorisont, komposition, akryl på mdf, signerad och daterad 2006, à tergo, bildmått 19,5x73 cm_491a_8daf8a16f295e57_lg.jpeg
Stefan Edqvist (f. 1971), kusthorisont, komposition, akryl på mdf, signerad och daterad 2006, à tergo, bildmått 19,5x73 cm
SlutprisInga bud
Stolar, ett par samt taburett, 1920-tal, björk och pressad björk_553a_8daf8a1ccffa57f_lg.jpeg
Stolar, ett par samt taburett, 1920-tal, björk och pressad björk
Slutpris200 SEK
Oidentifierad konstnär, tidigt 1900-tal, fiskare och sjöjungfru, olja på duk, bildmått 33 x 23 cm_646a_8daf8a278e7a3d6_lg.jpeg
Oidentifierad konstnär, tidigt 1900-tal, fiskare och sjöjungfru, olja på duk, bildmått 33 x 23 cm
Slutpris200 SEK
Sideboard, 19/2000-tal, vitmålad med skiva av svart sten, höjd 82, 138 x 46 cm_558a_8daf8a1d3e66e58_lg.jpeg
Sideboard, 19/2000-tal, vitmålad med skiva av svart sten, höjd 82, 138 x 46 cm
Slutpris850 SEK
Hamadan, Iran, Orientmatta, 1970-tal, 293 x 195 cm_617a_8dafa0c7ec09940_lg.jpeg
Hamadan, Iran, Orientmatta, 1970-tal, 293 x 195 cm
Slutpris900 SEK
Nordiska Kompaniet, bokskåp med sekretär, tillverkad 1922, modell "Stina"_459a_8daf8a13d45703c_lg.jpeg
Nordiska Kompaniet, bokskåp med sekretär, tillverkad 1922, modell "Stina"
Slutpris2 600 SEK
Matservis, 56 delar, Gefle "Haga", _517a_8daf8a19c8aea1a_lg.jpeg
Matservis, 56 delar, Gefle "Haga",
Slutpris2 600 SEK
Oidentifierad konstnär, sommarlandskap med gårdar och åkrar, signerad Ethel, olja på duk, bildmått 73 x 96_604a_8daf8a23c0fd93f_lg.jpeg
Oidentifierad konstnär, sommarlandskap med gårdar och åkrar, signerad Ethel, olja på duk, bildmått 73 x 96
Slutpris650 SEK
Halsband, Swarovski, "Stardust Deluxe Link", mesh, originaletui medföljer, justerbar längd, total lä ca 60 cm_650a_8daf8a27d4540cd_lg.jpeg
Halsband, Swarovski, "Stardust Deluxe Link", mesh, originaletui medföljer, justerbar längd, total lä ca 60 cm
Slutpris400 SEK
Hängskåp för hörn, England, 1800-tal, mahogny, höjd 95, 67 x 38 cm_559a_8daf8a1d605c4e0_lg.jpeg
Hängskåp för hörn, England, 1800-tal, mahogny, höjd 95, 67 x 38 cm
Slutpris750 SEK
Peter Kurbatov, 1900-talets mitt, porträtt, signerad 1948, olja på duk, 100 x 81 cm_454a_8daf8a132c43617_lg.jpeg
Peter Kurbatov, 1900-talets mitt, porträtt, signerad 1948, olja på duk, 100 x 81 cm
Slutpris400 SEK
Vitrinskåp med skjutdörrar, 19/2000-tal, höjd 112, 120 x 39 cm_560a_8daf8a1d76548bc_lg.jpeg
Vitrinskåp med skjutdörrar, 19/2000-tal, höjd 112, 120 x 39 cm
Slutpris150 SEK
Skrivbord, England, 1900-tal, idegran, delvis skinnklädd skiva, höjd 88, 124 x 61 cm_561a_8daf8a1d8513fe6_lg.jpeg
Skrivbord, England, 1900-tal, idegran, delvis skinnklädd skiva, höjd 88, 124 x 61 cm
Slutpris150 SEK
Byrå, England, 1900-tal, mahogny, lådfronter med inläggningar, höjd 102, 60 x 33 cm_562a_8daf8a1da29d437_lg.jpeg
Byrå, England, 1900-tal, mahogny, lådfronter med inläggningar, höjd 102, 60 x 33 cm
Slutpris550 SEK
Skåp, 1930/40-tal, björk, fronten med svärtad dekor, höjd 141, 134 x 50 cm_563a_8daf8a1dc27466b_lg.jpeg
Skåp, 1930/40-tal, björk, fronten med svärtad dekor, höjd 141, 134 x 50 cm
Slutpris350 SEK
Spegel, 1900-tal, Gustaviansk stil, förgylld, stämpelmärkt H.Boustedt Spegel & Ramfabrik, 56 x 32 cm_880a_8dafae87102a0a3_lg.jpeg
Spegel, 1900-tal, Gustaviansk stil, förgylld, stämpelmärkt H.Boustedt Spegel & Ramfabrik, 56 x 32 cm
Slutpris250 SEK
Pärlcollier, 2 st, med silverlås, längd 44 resp 60 cm_776a_8daf8a33796eb4b_lg.jpeg
Pärlcollier, 2 st, med silverlås, längd 44 resp 60 cm
Slutpris150 SEK
Modeplanscher, 5 st, 1800-talets slut, 3 st La Mode Illustrée samt 2 st La Moda Elegante Illustrada, litografier, bildmått ca 28 x 22 cm_602a_8daf8a238603625_lg.jpeg
Modeplanscher, 5 st, 1800-talets slut, 3 st La Mode Illustrée samt 2 st La Moda Elegante Illustrada, litografier, bildmått ca 28 x 22 cm
Slutpris350 SEK
Spegellampett, 1800-talets mitt, förgylld, 51 x 31 cm_603a_8daf8a23a479e85_lg.jpeg
Spegellampett, 1800-talets mitt, förgylld, 51 x 31 cm
Slutpris1 200 SEK
Orientmatta, Pakistan, handknuten, 147 x 96 cm_606a_8dafa0c757b93d4_lg.jpeg
Orientmatta, Pakistan, handknuten, 147 x 96 cm
Slutpris150 SEK
Bordspendyl, omkring 1900, svart sten, höjd 38,5 cm_456a_8daf8a136387d5c_lg.jpeg
Bordspendyl, omkring 1900, svart sten, höjd 38,5 cm
Slutpris450 SEK
Ishinkar 2 st med hänklar, 1 st Alfi, Tyskland, med istång, rostfritt stål, samt 1 st glas_525a_8dafaf913e6e1d2_lg.jpeg
Ishinkar 2 st med hänklar, 1 st Alfi, Tyskland, med istång, rostfritt stål, samt 1 st glas
Slutpris150 SEK
Spegellampetter 1 par, 1900-talets första hälft, Gustaviansk stil, höjd 44 cm bredd 26 cm_526a_8dafeb68c9cec47_lg.jpeg
Spegellampetter 1 par, 1900-talets första hälft, Gustaviansk stil, höjd 44 cm bredd 26 cm
Slutpris950 SEK
Tennstop 2 st, Gustaf Wilhelm Lindberg, Örebro, 1848, samt Gustaf Adolf Bergman, Kristianstad 1812, höjd ca 21 cm vardera_527a_8daf8a1a88403d4_lg.jpeg
Tennstop 2 st, Gustaf Wilhelm Lindberg, Örebro, 1848, samt Gustaf Adolf Bergman, Kristianstad 1812, höjd ca 21 cm vardera
Slutpris400 SEK
Paul Kedelv (1917-1990), skål, "Rocka", Coquille, Flygsfors, 1955, signerad, längd 22.5 cm bredd 14 cm höjd 9.5 cm_528a_8daf8a1aa070661_lg.jpeg
Paul Kedelv (1917-1990), skål, "Rocka", Coquille, Flygsfors, 1955, signerad, längd 22.5 cm bredd 14 cm höjd 9.5 cm
Slutpris250 SEK
Sekretär, omkring 1900, intarsiadekor av hjärta flankerad av blomsterslingor och liljeornamentik i flertalet träslag, höjd 100, 73 x 48 cm_464a_8daf8a1475720ba_lg.jpeg
Sekretär, omkring 1900, intarsiadekor av hjärta flankerad av blomsterslingor och liljeornamentik i flertalet träslag, höjd 100, 73 x 48 cm
Slutpris200 SEK
Prins Eugen, "Waldermarsudde", ytterfoder, 1 par, Gustavsberg, porslin, hö 13, diam 13 cm vardera_530a_8daf8a1ae5f347c_lg.jpeg
Prins Eugen, "Waldermarsudde", ytterfoder, 1 par, Gustavsberg, porslin, hö 13, diam 13 cm vardera
Slutpris300 SEK
Smyckeset, 2 delar, bestående av Collier och örhängen, _816a_8daf8a368205f1e_lg.jpeg
Smyckeset, 2 delar, bestående av Collier och örhängen,
Slutpris850 SEK
Pakistan, Orientmatta, handknuten, 216 x 140 cm_607a_8dafa0c771eba93_lg.jpeg
Pakistan, Orientmatta, handknuten, 216 x 140 cm
Slutpris1 600 SEK
Spegelskänk, tidigt 1900-tal, Jugend, mahogny, höjd 155, 110 x 45 cm_567a_8daf8a1e1c2eac3_lg.jpeg
Spegelskänk, tidigt 1900-tal, Jugend, mahogny, höjd 155, 110 x 45 cm
Slutpris350 SEK
Waldor & Co, herrarmbandsur, "Original 40 Côte D'Azur", quartz, boett diam 40 mm, silverpläterat rosfritt stål, samt armlänk, "Square Bangle Polished", silverpläterat rostfritt stål, justerbar_494a_8daf8a174e3e33c_lg.jpeg
Waldor & Co, herrarmbandsur, "Original 40 Côte D'Azur", quartz, boett diam 40 mm, silverpläterat rosfritt stål, samt armlänk, "Square Bangle Polished", silverpläterat rostfritt stål, justerbar
Slutpris750 SEK
Etagere, 1800-talets slut, mahogny, höjd 74, 48 x 33 cm_568a_8daf8a1e2f17017_lg.jpeg
Etagere, 1800-talets slut, mahogny, höjd 74, 48 x 33 cm
Slutpris350 SEK
Eric Löfman (1925-1994), ljusstakar, ett par, silver, "Classic", Mema, 1997, höjd 16,5 cm, totalvikt 480 gram_569a_8daf8a1e43fa8aa_lg.jpeg
Eric Löfman (1925-1994), ljusstakar, ett par, silver, "Classic", Mema, 1997, höjd 16,5 cm, totalvikt 480 gram
Slutpris1 200 SEK
Bojan med lock, Kina, 17/1800-tal, porslin, dekor i underglasyrblått, höjd 19, diam 17 cm_570a_8daf8a1e61a1eb0_lg.jpeg
Bojan med lock, Kina, 17/1800-tal, porslin, dekor i underglasyrblått, höjd 19, diam 17 cm
Slutpris600 SEK
Fat samt tallrikar, ett par, Kina, 17/1800-tal, porslin, dekor i underglasyrblått, samt djup tallrik_863a_8dafad6b61aaced_lg.jpeg
Fat samt tallrikar, ett par, Kina, 17/1800-tal, porslin, dekor i underglasyrblått, samt djup tallrik
Slutpris250 SEK
Skinnjacka, dam, Jovi, Athens/Corfu, skinn och textilsydda markerade stygn i guldgult, stl 38_495a_8daf8a1775b8813_lg.jpeg
Skinnjacka, dam, Jovi, Athens/Corfu, skinn och textilsydda markerade stygn i guldgult, stl 38
Slutpris1 100 SEK
Bose, "Acoustimass 5 series II", högtalarsystem 2.1, 3 delar_837a_8dafaf19f2bad76_lg.jpeg
Bose, "Acoustimass 5 series II", högtalarsystem 2.1, 3 delar
Slutpris400 SEK