Deltagarmedalj, OS London 1948, brons, diam 5 cm_884a_8dafabf793341d2_lg.jpeg
438
Deltagarmedalj, OS London 1948, brons, diam 5 cm
Slutpris1 000 SEK
Eldhundar, ett par, Frankrike, 1800-tal, brons och järn, höjd 15, 32 x 45 cm_885a_8dafa0ccab9edfd_lg.jpeg
439
Eldhundar, ett par, Frankrike, 1800-tal, brons och järn, höjd 15, 32 x 45 cm
Slutpris600 SEK
Stolar, 6 st, samt karmstolar 2 st, rokokostil, tidigt 1900-tal, signerade och brännmärkta_1440a_8dafa0cd853387d_lg.jpeg
440
Stolar, 6 st, samt karmstolar 2 st, rokokostil, tidigt 1900-tal, signerade och brännmärkta
Slutpris600 SEK
Skål/vas, Valto Kokko, Iittala, glas, höjd 13, diam 20 cm_886a_8dafa2b28db8797_lg.jpeg
441
Skål/vas, Valto Kokko, Iittala, glas, höjd 13, diam 20 cm
Slutpris200 SEK
Gallerskål på fot, Japan, 18/1900-tal, porslin, dekor i järnrött, höjd 18, diam 24 cm_887a_8dafa2b4409fe2e_lg.jpeg
442
Gallerskål på fot, Japan, 18/1900-tal, porslin, dekor i järnrött, höjd 18, diam 24 cm
Slutpris150 SEK
Teservis, 10 delar, Gabriel Keramik, bestående av tekanna, sockerskål med lock, 4 tekoppar med fat samt 4 st assietter_888a_8dafad7bdcca6e6_lg.jpeg
443
Teservis, 10 delar, Gabriel Keramik, bestående av tekanna, sockerskål med lock, 4 tekoppar med fat samt 4 st assietter
Slutpris100 SEK
Tekanna med lock, Sydostasien, porslin, höjd med järnhänklar 31, diam 20 cm_889a_8dafabefe1f1932_lg.jpeg
444
Tekanna med lock, Sydostasien, porslin, höjd med järnhänklar 31, diam 20 cm
Slutpris100 SEK
Porträtt av Karl XIV Johan, 1800-tal, blyerts, bildmått 40 x 27 cm_890a_8dafac00758bd9f_lg.jpeg
445
Porträtt av Karl XIV Johan, 1800-tal, blyerts, bildmått 40 x 27 cm
Slutpris800 SEK
Poul Ströyer (1923-1996), Gunnar Sträng, signerad, blandteknik, bildmått 26 x 30 cm_891a_8dafabfae9c71f0_lg.jpeg
446
Poul Ströyer (1923-1996), Gunnar Sträng, signerad, blandteknik, bildmått 26 x 30 cm
Slutpris400 SEK
Figuriner, 4 st, Lomonosov, Ryssland, bestående av 2 st isbjörnar, räv samt hund, höjd 10,5 - 12 cm_1392a_8dafa2a0be4f331_lg.jpeg
447
Figuriner, 4 st, Lomonosov, Ryssland, bestående av 2 st isbjörnar, räv samt hund, höjd 10,5 - 12 cm
Slutpris300 SEK
Kaffeservis, 14 delar, Royal Grafton, England_1395a_8dafad7336a4257_lg.jpeg
448
Kaffeservis, 14 delar, Royal Grafton, England
Slutpris200 SEK
Brickor, 3 st, en tidigt 1900-tal, jugend, koppar och mässing, 2 st med Japanskt motiv, diam 39, längd 52 resp 36 cm_1396a_8dafa2c1e4a9f5a_lg.jpeg
449
Brickor, 3 st, en tidigt 1900-tal, jugend, koppar och mässing, 2 st med Japanskt motiv, diam 39, längd 52 resp 36 cm
Slutpris150 SEK
Rödvinsglas, 9 st, likörglas, 4 st, snapsglas 9 st, helgaslipning samt 13 st (6+7), grogglas med marint motiv, i parti_1397a_8dafad8406e942b_lg.jpeg
450
Rödvinsglas, 9 st, likörglas, 4 st, snapsglas 9 st, helgaslipning samt 13 st (6+7), grogglas med marint motiv, i parti
Slutpris200 SEK
Film cell, elaka måns ur "Pelle Svanslös", Stig Lasseby & Jan Gissberg, blyerts, signerad, team film, bildmått 11 x 21 cm_892a_8dafabfd25f8c81_lg.jpeg
451
Film cell, elaka måns ur "Pelle Svanslös", Stig Lasseby & Jan Gissberg, blyerts, signerad, team film, bildmått 11 x 21 cm
Slutpris400 SEK
Film cell, katt ur "Pelle Svanslös", Stig Lasseby & Jan Gissberg, blyerts, signerad, team film, bildmått 11 x 9 cm_893a_8dafabfe46c179d_lg.jpeg
452
Film cell, katt ur "Pelle Svanslös", Stig Lasseby & Jan Gissberg, blyerts, signerad, team film, bildmått 11 x 9 cm
Slutpris200 SEK
Matservis, 60 delar, "Delila", Gustavsberg_1394a_8dafad81ba64480_lg.jpeg
453
Matservis, 60 delar, "Delila", Gustavsberg
Slutpris150 SEK
Windsorstolar, 4 st, England, 1900-tal, ek_1398a_8dafa0ccc202a6f_lg.jpeg
454
Windsorstolar, 4 st, England, 1900-tal, ek
Slutpris2 800 SEK
Soffbord, Kina, 1900-tal, svart lack med dekor av blommor, 3 lådor, höjd 41, 122 x 51 cm_1399a_8dafa0cce26402a_lg.jpeg
455
Soffbord, Kina, 1900-tal, svart lack med dekor av blommor, 3 lådor, höjd 41, 122 x 51 cm
Slutpris1 800 SEK
Kåsor, 2 st, skålar, 3 st samt fat, 3 st, samearbete, tenn, varierande storlekar_1400a_8dafa2c03e9535e_lg.jpeg
456
Kåsor, 2 st, skålar, 3 st samt fat, 3 st, samearbete, tenn, varierande storlekar
Slutpris150 SEK
André Prah (född 1941), Gösta Ekman som Strindberg, tusch, med dedikation, bildmått 23 x 16 cm _894a_8dafabf960e8fb4_lg.jpeg
457
André Prah (född 1941), Gösta Ekman som Strindberg, tusch, med dedikation, bildmått 23 x 16 cm
Slutpris400 SEK
Kniv med slida, samearbete, trä, ben och läder, totallängd 23,5 cm_1401a_8dafa2b15fc2740_lg.jpeg
458
Kniv med slida, samearbete, trä, ben och läder, totallängd 23,5 cm
Slutpris550 SEK
Svepask, näver, lock med text "Minne af Grefve CR Mörner, Hovsta, 1873", höjd 15,5, 13 x 7 cm_1402a_8dafa2baadc4139_lg.jpeg
459
Svepask, näver, lock med text "Minne af Grefve CR Mörner, Hovsta, 1873", höjd 15,5, 13 x 7 cm
Slutpris100 SEK
Väggplakett, Dalarna, Ängsklocka, Heinz Erret, Gustavsberg, stengods, 33 x 21 cm_1404a_8dafa2bcc0bd840_lg.jpeg
460
Väggplakett, Dalarna, Ängsklocka, Heinz Erret, Gustavsberg, stengods, 33 x 21 cm
Slutpris100 SEK
Takarmatur, globlampa, "Spinno", flätad plast, diam 44 cm_1405a_8dafa0ccff962d9_lg.jpeg
461
Takarmatur, globlampa, "Spinno", flätad plast, diam 44 cm
Slutpris150 SEK
Globlampa, samtida, metall och vitt glas, höjd 47 cm_1406a_8dafa0cd0c50bc1_lg.jpeg
463
Globlampa, samtida, metall och vitt glas, höjd 47 cm
Slutpris400 SEK
Bordslampa, "Nymåne", IKEA, höjd 54, diam 46 cm_1407a_8dafa29d415791c_lg.jpeg
464
Bordslampa, "Nymåne", IKEA, höjd 54, diam 46 cm
Slutpris1 100 SEK
Nattduksbord och vägghylla med låda, 1900-talets mitt, teak, höjd 50, 43 x 29 cm, hyllans höjd 23, 33 x 21 cm_1408a_8dafa0cd0fd023e_lg.jpeg
465
Nattduksbord och vägghylla med låda, 1900-talets mitt, teak, höjd 50, 43 x 29 cm, hyllans höjd 23, 33 x 21 cm
Slutpris150 SEK
Piedestal, i form av elefant, glaserad keramik,höjd 43, längd 53 cm_1409a_8dafad96d1a187c_lg.jpeg
466
Piedestal, i form av elefant, glaserad keramik,höjd 43, längd 53 cm
Slutpris250 SEK
Kerstin Stjernlöf (1930-2018), "Utsikt över älven", signerad, olja på duk, bildmått 33 x 50 cm_1410a_8dafad9827482c7_lg.jpeg
467
Kerstin Stjernlöf (1930-2018), "Utsikt över älven", signerad, olja på duk, bildmått 33 x 50 cm
Slutpris100 SEK
Stig Aspelin (1911-1990), kustlandskap med segelskutor, signerad 1946, olja på pannå, dukmått 60x89 cm_1441a_8dafad941b318ab_lg.jpeg
468
Stig Aspelin (1911-1990), kustlandskap med segelskutor, signerad 1946, olja på pannå, dukmått 60x89 cm
Slutpris150 SEK
Rölakansmatta, Ingegerd Silow (1916-2005), 1900-talets mitt_1442a_8dafae8b4159724_lg.jpeg
469
Rölakansmatta, Ingegerd Silow (1916-2005), 1900-talets mitt
Slutpris2 600 SEK
Bägare, silver, Karl Andersson, Stockholm, 1960, gåvoinskriptioner, höjd 18 cm, vikt 270 gram_1416a_8dafa26d4e63016_lg.jpeg
470
Bägare, silver, Karl Andersson, Stockholm, 1960, gåvoinskriptioner, höjd 18 cm, vikt 270 gram
Slutpris1 100 SEK
Damarbetsbord, Louis XV-stil, 1800-talets andra hälft_1443d_8dafae820b383c7_lg.jpeg
471
Damarbetsbord, Louis XV-stil, 1800-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Tavla, 1900-tal, indopersisk, figurscen, gouache, rammått 38 x 28 cm_1411a_8dafad8954cf4db_lg.jpeg
476
Tavla, 1900-tal, indopersisk, figurscen, gouache, rammått 38 x 28 cm
SlutprisInga bud
Tavlor, 2 st, 1900-tal, Indopersiska, figurscener, gouache, bildmått 30 x 22 resp 24 x 18 cm_1412a_8dafad912e0537c_lg.jpeg
480
Tavlor, 2 st, 1900-tal, Indopersiska, figurscener, gouache, bildmått 30 x 22 resp 24 x 18 cm
Slutpris100 SEK
Dalahästar, 3 st, 2 st etikettmärkta bland annat Grannas A.Olsson hemslöjd, Yngve Tjäder Mora, höjd 16,5 - 21, längd 16 - 19 cm_1428a_8dafa262478bddc_lg.jpeg
482
Dalahästar, 3 st, 2 st etikettmärkta bland annat Grannas A.Olsson hemslöjd, Yngve Tjäder Mora, höjd 16,5 - 21, längd 16 - 19 cm
Slutpris550 SEK
Kjell Rosén (1909-1982), landskap, signerad -37, olja på pannå, bildmått 46 x 55 cm_1413a_8dafad92a245f80_lg.jpeg
483
Kjell Rosén (1909-1982), landskap, signerad -37, olja på pannå, bildmått 46 x 55 cm
SlutprisInga bud
Dekorativa vinkannor, ett par, Italien, keramik och mässing, höjd 31 cm_1433a_8dafa27282810ee_lg.jpeg
488
Dekorativa vinkannor, ett par, Italien, keramik och mässing, höjd 31 cm
Slutpris300 SEK
Bijouterier, i parti_772a_8dafadd6e2f2b3b_lg.jpeg
491
Bijouterier, i parti
Slutpris100 SEK
Öronlappsfåtöljer, ett par, varav en med fotpall, med hjultrissor, beige tygklädsel_449a_8daf8a12121b5d7_lg.jpeg
492
Öronlappsfåtöljer, ett par, varav en med fotpall, med hjultrissor, beige tygklädsel
Slutpris250 SEK
Bengt Ossler (1932-1998), tillskriven, "Blåst", olja på pannå, bildmått 65 x 54 cm_480a_8daf8a15e73f140_lg.jpeg
493
Bengt Ossler (1932-1998), tillskriven, "Blåst", olja på pannå, bildmått 65 x 54 cm
Slutpris900 SEK
Stolar, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska_458a_8daf8a13a34e4d4_lg.jpeg
494
Stolar, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska
Slutpris400 SEK
A.Witzmann (1900-tal), kustbild från Nynäshamn, signerad, olja på pannå, bildmått 50 x 60 cm_766a_8daf8a32c7ff620_lg.jpeg
495
A.Witzmann (1900-tal), kustbild från Nynäshamn, signerad, olja på pannå, bildmått 50 x 60 cm
Slutpris100 SEK
Golvlampa, Belid, bronspatinerad metall, höjd 135_564a_8daf8a1ddd4eb0d_lg.jpeg
496
Golvlampa, Belid, bronspatinerad metall, höjd 135
Slutpris1 100 SEK
Barnstol, omkring 1900, bemålad, totalhöjd 48 cm_667a_8daf8a29971bd62_lg.jpeg
497
Barnstol, omkring 1900, bemålad, totalhöjd 48 cm
Slutpris150 SEK
Glasservis, 54 delar, bestående av 12 rödvinsglas, 12 vitvinsglas, 20 starkvinsglas samt 10 likörglas_473a_8daf8a15308810e_lg.jpeg
498
Glasservis, 54 delar, bestående av 12 rödvinsglas, 12 vitvinsglas, 20 starkvinsglas samt 10 likörglas
Slutpris550 SEK
Stolar, ett par, 17/1800-tal, möjligen England_474a_8daf8a15544dc39_lg.jpeg
499
Stolar, ett par, 17/1800-tal, möjligen England
Slutpris200 SEK
Yoshinori Asai, "Icchiku", Japan, signerad -90, numrerade 23/30, färglitografi, bildmått 46 x 32 cm_679a_8daf8a2ad5f27ac_lg.jpeg
500
Yoshinori Asai, "Icchiku", Japan, signerad -90, numrerade 23/30, färglitografi, bildmått 46 x 32 cm
Slutpris550 SEK