Figuriner, ett par, Kina, 1900-tal, i form av papegojor, porslin, höjd 26 cm vardera_571a_8daf8a1e7c94006_lg.jpeg
Figuriner, ett par, Kina, 1900-tal, i form av papegojor, porslin, höjd 26 cm vardera
Slutpris1 900 SEK
Spegel, omkring 1900, förgylld, 109 x 55 cm_605a_8daf8a23dd2d25d_lg.jpeg
Spegel, omkring 1900, förgylld, 109 x 55 cm
Slutpris250 SEK
Boksamling, vin & champagne, 17 st böcker_839a_8dafad6577b0a5c_lg.jpeg
Boksamling, vin & champagne, 17 st böcker
Slutpris500 SEK
Toilettebord, 1800-talets andra hälft, björk och masurbjörk, höjd 156, 78 x 44 cm_503a_8daf8a182546330_lg.jpeg
Toilettebord, 1800-talets andra hälft, björk och masurbjörk, höjd 156, 78 x 44 cm
Slutpris200 SEK
Wiltonmatta, Samarkand, 294 x 201 cm_620a_8dafa0c83c6fb11_lg.jpeg
Wiltonmatta, Samarkand, 294 x 201 cm
Slutpris250 SEK
Orientmattor, 4 st, mindre storlekar, handknutna, lä 96-125 cm_840a_8dafa0ca9ae4d75_lg.jpeg
Orientmattor, 4 st, mindre storlekar, handknutna, lä 96-125 cm
Slutpris350 SEK
Byrå, England, 1900-tal, mahogny, med beslag i mässing, höjd 60, 56 x 39 cm_565a_8daf8a1dee0b561_lg.jpeg
Byrå, England, 1900-tal, mahogny, med beslag i mässing, höjd 60, 56 x 39 cm
Slutpris600 SEK
Sybord, 1900-tal, Sengustaviansk stil, höjd 77, 60 x 42 cm_566d_8daf8a1e0aea047_lg.jpeg
Sybord, 1900-tal, Sengustaviansk stil, höjd 77, 60 x 42 cm
Slutpris250 SEK
Harald Garmland (1904-1985), "Svampar", signerad -47, olja på pannå, bildmått 38x46 cm_451a_8daf8a12c7ca837_lg.jpeg
Harald Garmland (1904-1985), "Svampar", signerad -47, olja på pannå, bildmått 38x46 cm
Slutpris550 SEK
Armband, 18k guld, längd ca 18 cm, vikt 25 gram_779a_8daf8a33bc89ee7_lg.jpeg
Armband, 18k guld, längd ca 18 cm, vikt 25 gram
Slutpris8 500 SEK
Bijouterier, i etui, i parti_777a_8daf8a338661f93_lg.jpeg
Bijouterier, i etui, i parti
Slutpris100 SEK
Näsduksskål, Venini, Murano, Italien, Latticinoteknik, märkt Venini Murani Italia, höjd 10 cm_529a_8daf8a1ac7e6646_lg.jpeg
Näsduksskål, Venini, Murano, Italien, Latticinoteknik, märkt Venini Murani Italia, höjd 10 cm
Slutpris300 SEK
Armbandsur, 4 st, bland annat Certina, Seiko samt ur, Titus, i form av hänge_778a_8daf8a33a3c2be6_lg.jpeg
Armbandsur, 4 st, bland annat Certina, Seiko samt ur, Titus, i form av hänge
Slutpris450 SEK
Harald Garmland (1904-1985), bordsstilleben med kanna, signerad -57, olja på duk, bildmått 49x60 cm_452a_8daf8a12e9a8510_lg.jpeg
Harald Garmland (1904-1985), bordsstilleben med kanna, signerad -57, olja på duk, bildmått 49x60 cm
Slutpris250 SEK
Saraband, Orientmatta, handknuten, röd botten med beige huvudbård, 212 x 132 cm_608a_8dafa0c79f53992_lg.jpeg
Saraband, Orientmatta, handknuten, röd botten med beige huvudbård, 212 x 132 cm
Slutpris350 SEK
Hallampor, ett par, mässing och glas, totalhöjd 63 resp 53, diam 19 cm_572a_8daf8a1e9d375e3_lg.jpeg
Hallampor, ett par, mässing och glas, totalhöjd 63 resp 53, diam 19 cm
Slutpris800 SEK
Vaser, ett par, 1900-talets början, jugend, nysilver och glas, höjd 20 cm, samt vaser 2 st, nysilver och glas, höjd 18,5 - 21,5 cm_574a_8daf8a1eb6a8b36_lg.jpeg
Vaser, ett par, 1900-talets början, jugend, nysilver och glas, höjd 20 cm, samt vaser 2 st, nysilver och glas, höjd 18,5 - 21,5 cm
Slutpris500 SEK
Bordslampor, ett par, samtida, Acanto, Spanien, bemålat svarvat trä, höjd 75 cm_573a_8daf8a1ead640ca_lg.jpeg
Bordslampor, ett par, samtida, Acanto, Spanien, bemålat svarvat trä, höjd 75 cm
Slutpris150 SEK
Bord, Nordiska Kompaniet, 1943, valnöt, skyltmärkt, hö 58, diam 90 cm_478a_8daf8a159ecccb9_lg.jpeg
Bord, Nordiska Kompaniet, 1943, valnöt, skyltmärkt, hö 58, diam 90 cm
Slutpris2 100 SEK
Harald Garmland (1904-1985), "Äpplen", signerad, olja på duk, bildmått 22x27 cm_453a_8daf8a130e0d04e_lg.jpeg
Harald Garmland (1904-1985), "Äpplen", signerad, olja på duk, bildmått 22x27 cm
Slutpris350 SEK
Hallmöbel, 2 delar, bestående av spegel och byrå, 1970-tal, furu_448a_8daf8a12017941f_lg.jpeg
Hallmöbel, 2 delar, bestående av spegel och byrå, 1970-tal, furu
Slutpris100 SEK
Pia Rönndahl (1953-2016), katt, väggrelief, Gustavsberg, stengods, 20 x 29 cm_1414a_8dafa2858ec189c_lg.jpeg
Pia Rönndahl (1953-2016), katt, väggrelief, Gustavsberg, stengods, 20 x 29 cm
Slutpris100 SEK
Lackaskar, 7 st, samt brosch, Ryssland, 1900-tal, olika motiv, i parti_575a_8daf8a1ed396a02_lg.jpeg
Lackaskar, 7 st, samt brosch, Ryssland, 1900-tal, olika motiv, i parti
Slutpris400 SEK
Gungstol, 1800-talets andra hälft, mahogny_504a_8daf8a184583dfe_lg.jpeg
Gungstol, 1800-talets andra hälft, mahogny
Slutpris150 SEK
Fiskbestick, 12 delar, England, i schatull, uppläggningsbestick, 2 delar, England, i etui_576a_8daf8a1efce4fb3_lg.jpeg
Fiskbestick, 12 delar, England, i schatull, uppläggningsbestick, 2 delar, England, i etui
Slutpris350 SEK
E. Lindroth, 1900-tal, "Skeppsgossebriggen Falken", signerad -40, olja på duk, bildmått 46 x 55 cm_767a_8daf8a32d992acf_lg.jpeg
E. Lindroth, 1900-tal, "Skeppsgossebriggen Falken", signerad -40, olja på duk, bildmått 46 x 55 cm
Slutpris2 700 SEK
Dubbelkarott samt bricka, nysilver, brickans längd 67 cm_577a_8daf8a1f2e31031_lg.jpeg
Dubbelkarott samt bricka, nysilver, brickans längd 67 cm
Slutpris150 SEK
Frosell, 1800-tal, väntan, signerad 1878, akvarell, bildmått 33 x 25 cm_455a_8daf8a134e1d454_lg.jpeg
Frosell, 1800-tal, väntan, signerad 1878, akvarell, bildmått 33 x 25 cm
Slutpris150 SEK
Byrå, 1800-tal, mahogny, lådfronter med inläggningar, höjd 80, 90 x 46 cm_477a_8daf8a158661690_lg.jpeg
Byrå, 1800-tal, mahogny, lådfronter med inläggningar, höjd 80, 90 x 46 cm
Slutpris300 SEK
Flipperspel, Shangri-La, Williams Electronics, 1960-tal, höjd 183, 130 x 73 cm_475l_8dafa0c70100197_lg.jpeg
Flipperspel, Shangri-La, Williams Electronics, 1960-tal, höjd 183, 130 x 73 cm
Slutpris4 000 SEK
Caféstolar, 4 st, 1900/2000-tal, förgylld metall_507a_8daf8a1896a9e8f_lg.jpeg
Caféstolar, 4 st, 1900/2000-tal, förgylld metall
Slutpris350 SEK
Snurrfåtölj, 1900-talets andra hälft, rött skinn, benställning i metall med jakarandaimitation_510a_8daf8a18e28c785_lg.jpeg
Snurrfåtölj, 1900-talets andra hälft, rött skinn, benställning i metall med jakarandaimitation
Slutpris100 SEK
Eugen Sandgren, 1900-talets första hälft, gårdsporträtt, signerad 1918, olja på pannå, bildmått 48 x 65 cm_481a_8daf8a15fd4fad1_lg.jpeg
Eugen Sandgren, 1900-talets första hälft, gårdsporträtt, signerad 1918, olja på pannå, bildmått 48 x 65 cm
Slutpris100 SEK
Ram, 1900-talets början, lövträ, med skuren marin dekor, 3 st infällda grafiska blad, efter Gustav Aodlf van Hees, rammått 40 x 53 cm_509a_8daf8a18d867a5a_lg.jpeg
Ram, 1900-talets början, lövträ, med skuren marin dekor, 3 st infällda grafiska blad, efter Gustav Aodlf van Hees, rammått 40 x 53 cm
Slutpris1 800 SEK
Matbord med 4 iläggsskivor, "Excelsior", skyltmärkt "Läsko exlusiv modell"_498l_8daff990b2b7e35_lg.jpeg
Matbord med 4 iläggsskivor, "Excelsior", skyltmärkt "Läsko exlusiv modell"
Slutpris4 800 SEK
Stolar, 8 st, Rydéns interiör, stämpelmärkta 1989_499a_8daf8a17b4d5596_lg.jpeg
Stolar, 8 st, Rydéns interiör, stämpelmärkta 1989
Slutpris200 SEK
Oidentifierad konstnär, 1800-tal, skogslandskap med vattendrag och hus/vinterbild, signerad Aug E-N 1879, pastell, bildmått 35 x 48 cm_484a_8daf8a1632c867c_lg.jpeg
Oidentifierad konstnär, 1800-tal, skogslandskap med vattendrag och hus/vinterbild, signerad Aug E-N 1879, pastell, bildmått 35 x 48 cm
Slutpris250 SEK
Matservis, ca 62 delar, "Svenska slott", Rörstrand_511a_8dafae7fb09d8aa_lg.jpeg
Matservis, ca 62 delar, "Svenska slott", Rörstrand
Slutpris2 700 SEK
Ulrika Hydman Vallien (1938-2018), skål, "Open mind", Kosta Boda, signerad, höjd 20, diam 17,5 cm_1424a_8dafa264a432f0b_lg.jpeg
Ulrika Hydman Vallien (1938-2018), skål, "Open mind", Kosta Boda, signerad, höjd 20, diam 17,5 cm
Slutpris650 SEK
Eugen Sandgren, tillskriven, gårdsporträtt, olja på pannå, bildmått 49 x 82 cm_482a_8daf8a16138b81b_lg.jpeg
Eugen Sandgren, tillskriven, gårdsporträtt, olja på pannå, bildmått 49 x 82 cm
Slutpris100 SEK
Chiffonje, omkring 1900, alm, höjd 129, 105 x 47 cm_820a_8daf8a36df54b58_lg.jpeg
Chiffonje, omkring 1900, alm, höjd 129, 105 x 47 cm
Slutpris200 SEK
Skrivbord, 1900-talets början, Jugend, vitmålad, höjd 77, 116 x 60 cm _746a_8daf8a306212aa0_lg.jpeg
Skrivbord, 1900-talets början, Jugend, vitmålad, höjd 77, 116 x 60 cm
Slutpris450 SEK
Björn Wiinblad (1918-2006), 5 delar, bestående av 2 st vaser, tändare, 2 st askar med lock, porslin, i parti_612a_8daf8a244f9e3bf_lg.jpeg
Björn Wiinblad (1918-2006), 5 delar, bestående av 2 st vaser, tändare, 2 st askar med lock, porslin, i parti
Slutpris350 SEK
Karmstolar, 1 par, samt stolar, 4 st, 1800-talets mitt, Senempire, mahogny_457a_8daf8a137a94172_lg.jpeg
Karmstolar, 1 par, samt stolar, 4 st, 1800-talets mitt, Senempire, mahogny
Slutpris450 SEK
Väggpendyl, 1900-tal, Rokokostil, förgylld, urtavlan märkt W.Staflund, Stockholm, höjd 70 cm_681a_8daf8a2b0234d0a_lg.jpeg
Väggpendyl, 1900-tal, Rokokostil, förgylld, urtavlan märkt W.Staflund, Stockholm, höjd 70 cm
Slutpris350 SEK
Bordspendyl, 1800-talets slut, jägare med jakthund, bemålad och förgylld keramik, höjd 39 cm_682b_8daf8a2b183ab2b_lg.jpeg
Bordspendyl, 1800-talets slut, jägare med jakthund, bemålad och förgylld keramik, höjd 39 cm
Slutpris400 SEK
Bricka, samtida, glaserat lergods, bottenmärkt, 52 x 32 cm_683a_8daf8a2b280c1f0_lg.jpeg
Bricka, samtida, glaserat lergods, bottenmärkt, 52 x 32 cm
Slutpris450 SEK
Matbord, 1900-talets andra hälft, teak, höjd 73, diam 110 cm_747a_8daf8a30703ddf0_lg.jpeg
Matbord, 1900-talets andra hälft, teak, höjd 73, diam 110 cm
Slutpris800 SEK