GOLVSKÅP FÖR HÖRN, 17/1800-tal, ek
Slutpris1 900 SEK
INGEBORG LUNDIN (1921-1992), Glasservis
Slutpris600 SEK
GUNNAR CYRÉN (1931-2013), karaff
Slutpris450 SEK
JORGO KRALLIS (född 1937)
Slutpris400 SEK
RING, 18K guld, med malakit
Slutpris1 300 SEK
ANTHONY O'CARROLL (Född 1942)
Slutpris600 SEK
FIGURIN, Silver, Same med lasso
Slutpris800 SEK
SKULPTURER, 2 st, glaserat lergods
Slutpris1 100 SEK
106
SKRIVBORDSSET, marmor, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
107
STOLAR, ett par, rokokostil
Slutpris400 SEK
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 par + ett udda
Slutpris2 900 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets slut
Slutpris2 100 SEK
VRIDASK, allmoge, 1800-talets mitt
Slutpris350 SEK
TOBAKSBURK, betsat trä
Slutpris450 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, 1800-tal
Slutpris1 600 SEK
113
STOLAR, 7 st, (4+3), 1800-talets slut
Slutpris600 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, samtida
Slutpris1 000 SEK
KARMSTOL, gustaviansk stil
Slutpris500 SEK
STOL, 1800-talets slut
Slutpris1 400 SEK
SPELBORD, 1800-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
TIDNINGSTÄLL, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
GOLVLAMPA, mässing
Slutpris3 200 SEK
GOLVLAMPA, samtida
Slutpris350 SEK
BYRÅ, England, idegran
Slutpris1 200 SEK
SYBORD, 1800-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
SKRIN, 1700-tal, ek
Slutpris450 SEK
KISTA, med två underliggande lådor
Slutpris400 SEK
GOLVLAMPA, samtida, mässing,
Slutpris600 SEK
RADIOAPPARATER, 2 st
Slutpris500 SEK
127
ARMBAND, sterlingsilver, Bismarckslänk
Slutpris500 SEK
LJUSKRONOR, ett par, empirestil
Slutpris500 SEK
SERVIS, 60 delar, porslin, förgylld dekor
Slutpris500 SEK
GULDFÖREMÅL, 23K och 18K guld
Slutpris2 700 SEK
BRICKOR, 3 st
Slutpris300 SEK
RÖLLAKANMATTA
Slutpris1 300 SEK
BORDSLAMPA, "Aneta"
Slutpris350 SEK
TABURETT, Karl Johan, alm
Slutpris200 SEK
SOFFBORD MED HYLLA, samtida
Slutpris1 800 SEK
PARTI SILVERFÖREMÅL
Slutpris1 800 SEK
SVEN SAHLSTEN, Örebro, (1908-1950)
Slutpris100 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-tal
Slutpris1 300 SEK
PELARBORD, Nordiska Kompaniet
Slutpris1 600 SEK
SKRIVBORDSSTOL, "Clipper"/"Snille"
Slutpris200 SEK
SIGURD MÖLLER, (1895-1984) pastell
Slutpris500 SEK
TRASMATTOR, 6 st
Slutpris200 SEK
144
STIGBYGEL, 1800-tal eller äldre, orientalisk
Slutpris500 SEK
SIDOBORD MED LÅDA, England
Slutpris700 SEK
MAURITS VAN SAENE, (Belgien 1919-2000)
Slutpris500 SEK