Kanonauktioner 23 September 2023
SPEGEL MED KONSOLBORD, Nyrokoko
Slutpris1 300 SEK
MÅLARSTAFFLI, höj och sänkbart
Slutpris2 100 SEK
KINAMATTA, handknuten
Slutpris200 SEK
ORIENTMATTA, Hamadan, handknuten
Slutpris500 SEK
BIJOUTERIER I PARTI
Slutpris250 SEK
TOILETTEBORD, 1800-talets mitt
Slutpris500 SEK
MATBORD, 1900-tal, gustavianskstil
Slutpris350 SEK
JORDGLOB, 1900-tal, på trästativ
Slutpris250 SEK
PARTI SILVER
Slutpris2 300 SEK
FÄLLSTOLAR, 3 st, 1900-talets mitt
Slutpris1 000 SEK
DAMCYKEL, DBS, "Spinova"
Slutpris650 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt, Skar, Hjo
Slutpris200 SEK
FÅTÖLJER, ett par, tidigt 1900-tal, ek
Slutpris150 SEK
VÄGGPLAKETT, FARSTA CENTRUM
Slutpris1 200 SEK
CLAES FOLCKER (1940-2019),
Slutpris100 SEK
VÄGGPLAKETT, FARSTA GÅRD
Slutpris1 100 SEK
KINAMATTA, semigalleri
Slutpris650 SEK
STEN KAUPPI (1922-2002), Olja på pannå
Slutpris350 SEK
MIA JARNSJÖ (1947-2022), "Vattenrum"
Slutpris350 SEK
GUNNAR S MALM (1909-1986), "Simrishamn"
Slutpris300 SEK
STEN MANFRED BERGLUND
Slutpris500 SEK
ALBIN AMELIN (1902-1975), Färglitografi
Slutpris350 SEK
Slutpris300 SEK
TVÄRFLÖJT, Yamaha, Modell YFL-21S
Slutpris500 SEK
AMPEL, Karl Johan stil, för 6 st ljus
Slutpris250 SEK
435
MATSERVIS, Gefle, "Stjärnsund", 76 delar
Slutpris500 SEK
437
BYRÅ, Sengustavianskstil, tidigt 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
438
SKRIVBORD MED UPPSATS, samt stol
Slutpris1 100 SEK
439
SOFFBORD, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
440
BOKSNURRA, 1900-tal, ek
Slutpris600 SEK
441
BOKHYLLA, tidigt 1900-tal, mahogny
Slutpris600 SEK
442
BOKHYLLA MED GALLERKANT
Slutpris1 000 SEK
443
PELARBORD, 1900-tal
Slutpris200 SEK
444
FÅTÖLJ, omkring 1900, brun skinnklädsel
Slutpris300 SEK
445
MEDALJ, Alfred Nobel, Sterlingsilver
Slutpris900 SEK
446
TABURETT, Karl Johanstil, mahogny
Slutpris250 SEK
447
ERIK HALLGREN, Olja på duk
Slutpris200 SEK
448
RESEGRAMMOFON, Columbia
Slutpris150 SEK
449
SKRIVBORD, ENGLAND, 1900-TAL
Slutpris1 800 SEK
450
MATSALSGRUPP, 7 DELAR, 1900-TAL
Slutpris1 100 SEK
451
SNÖSLUNGA, Stiga, modell 524
Slutpris3 200 SEK
452
MARIE STENQVIST (F. 1935), Skulptur
Slutpris350 SEK
453
CARL ERIK TÖRNER (1862-1911), Olja
Slutpris350 SEK
454
ARMBANDSUR, 8 st
Slutpris250 SEK
455
SAS, FLYGVÄRDINNEUNIFORM
Slutpris400 SEK
456
SAS, FLYGVÄRDINNEUNIFORM
Slutpris200 SEK
457
STUVBITAR I LÄDER, i parti
Slutpris300 SEK
458
SNÄCKSAMLING, i parti
Slutpris200 SEK