Kanonauktioner 23 September 2023
SPEGEL, 1800-TAL, LOUIS XV-STIL
Slutpris650 SEK
BORDSUPPSATS, TIDIGT 1900-TAL
Slutpris250 SEK
OIDENTIFIERAD EGYPTISK KONSTNÄR
Slutpris300 SEK
DUBBELKAROTT PÅ FÖTTER, NYSILVER
Slutpris350 SEK
FOTPALLAR, ETT PAR, MAHOGNY
Slutpris200 SEK
ANNA EHRNER (FÖDD 1948), VAS, KOSTA
Slutpris250 SEK
STIG LINDBERG (1916-1982), "VINDA"
Slutpris450 SEK
TIDNINGSSTÄLL, 1980-TAL
Slutpris300 SEK
FÄLLBORD, SENT 1900-TAL
Slutpris400 SEK
SOFFBORD, 1900-TAL, ROKOKOSTIL
Slutpris200 SEK
RESVÄSKA, 1900-TALETS MITT, SKINN
Slutpris100 SEK
CURT FORS (FÖDD 1935)
Slutpris500 SEK
SYBORD, TIDIGT 1900-TAL, ROKOKOSTIL
Slutpris200 SEK
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, 1900-TAL
Slutpris300 SEK
IVAR GUSTAFSSON (1890-1977), AKVARELL
SlutprisInga bud
KARMSTOL, ENGLAND, 18/1900-TAL
Slutpris200 SEK
POUDREUSE, 1900-TAL
Slutpris300 SEK
MONICA BRATT, REIJMYRE GLASBRUK
Slutpris1 400 SEK
DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL, EFTER
Slutpris1 000 SEK
LARS TÄRNING (F. 1945), Fönsterutsikt
Slutpris400 SEK
PÅSKÄGG, ETT PAR, 1960/70-TAL
Slutpris250 SEK
SPEGEL, 1920-TAL, A TERGO 1923
Slutpris350 SEK
PARTI ORIENTALISKT PORSLIN
Slutpris850 SEK
BORDSLAMPOR, 2 ST
Slutpris700 SEK
KARMSTOL, 17/1800-TAL, ALLMOGE
Slutpris100 SEK
VINGLAS, 10 ST, HÖJD 14 CM
Slutpris450 SEK
BRICKA, 1800-TAL, BEMÅLAD PLÅT
Slutpris650 SEK
HERTHA BENGTSSON (1917-1993)
Slutpris450 SEK
JOHN WIERTH (1920-2003),
Slutpris150 SEK
CHARTA ÖFVER SVERIGE, AKREL 1789
Slutpris250 SEK
KLAFFBORD, MED TVÅ STOLAR
Slutpris550 SEK
LISA LARSON (FÖDD -31), PUDEL, 2 ST
Slutpris1 200 SEK
LEJON, 3 ST, KERAMIK
Slutpris200 SEK
VÄGGUR, SK SCHWARTSWALDSUR
Slutpris100 SEK
TESERVIS, 9 DELAR
Slutpris1 600 SEK
DOSOR, 2 st, Kina, 1900-tal
Slutpris300 SEK
SOFFBORD, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT
Slutpris300 SEK
VITVINGLAS, 10 ST
Slutpris150 SEK
PARTI KERAMIK
Slutpris300 SEK
WILHELM KÅGE, YTTERFODER, "VÅGA"
Slutpris450 SEK
BORDSLAMPA, ART DECOSTIL
Slutpris350 SEK
BRANDHJÄLM, SVERIGE
Slutpris600 SEK
STEGE, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
ANNA GRETA EKER (Norge, 1928-2002)
Slutpris550 SEK
ORIENTMATTA, PAKISTAN, HANDKNUTEN
Slutpris300 SEK
STIG LINDBERG (1916-1982), "BIRKA"
Slutpris1 300 SEK
FAT, 9 st, silver
Slutpris6 600 SEK
FIRMA SVENSKT TENN, BRICKA, "TULPAN"
Slutpris400 SEK