Kanonauktioner 23 September 2023

SPEGEL, 1800-TAL, LOUIS XV-STIL_4179a_8dbad2b2d4cd33e_lg.jpeg
SPEGEL, 1800-TAL, LOUIS XV-STIL
Slutpris650 SEK
BORDSUPPSATS, TIDIGT 1900-TAL_4180a_8dba964268f0f9a_lg.jpeg
BORDSUPPSATS, TIDIGT 1900-TAL
Slutpris250 SEK
OIDENTIFIERAD EGYPTISK KONSTNÄR_3844a_8db997e5a6be713_lg.jpeg
OIDENTIFIERAD EGYPTISK KONSTNÄR
Slutpris300 SEK
DUBBELKAROTT PÅ FÖTTER, NYSILVER_4181a_8dba965611c6348_lg.jpeg
DUBBELKAROTT PÅ FÖTTER, NYSILVER
Slutpris350 SEK
FOTPALLAR, ETT PAR, MAHOGNY_4182a_8dbaa07794d6936_lg.jpeg
FOTPALLAR, ETT PAR, MAHOGNY
Slutpris200 SEK
ANNA EHRNER (FÖDD 1948), VAS, KOSTA_4183a_8dba95cce47beed_lg.jpeg
ANNA EHRNER (FÖDD 1948), VAS, KOSTA
Slutpris250 SEK
STIG LINDBERG (1916-1982), "VINDA"_4184a_8dbaa0743b4e356_lg.jpeg
STIG LINDBERG (1916-1982), "VINDA"
Slutpris450 SEK
TIDNINGSSTÄLL, 1980-TAL_4186b_8dbaa0888bb73c0_lg.jpeg
TIDNINGSSTÄLL, 1980-TAL
Slutpris300 SEK
FÄLLBORD, SENT 1900-TAL_4187a_8dba897e563073b_lg.jpeg
FÄLLBORD, SENT 1900-TAL
Slutpris400 SEK
SOFFBORD, 1900-TAL, ROKOKOSTIL_4188a_8dba89978b914ee_lg.jpeg
SOFFBORD, 1900-TAL, ROKOKOSTIL
Slutpris200 SEK
RESVÄSKA, 1900-TALETS MITT, SKINN_4189a_8dbad2cab65023b_lg.jpeg
RESVÄSKA, 1900-TALETS MITT, SKINN
Slutpris100 SEK
CURT FORS (FÖDD 1935)_3821a_8db98e663439d8c_lg.jpeg
CURT FORS (FÖDD 1935)
Slutpris500 SEK
SYBORD, TIDIGT 1900-TAL, ROKOKOSTIL_4190a_8dba8988ae24efa_lg.jpeg
SYBORD, TIDIGT 1900-TAL, ROKOKOSTIL
Slutpris200 SEK
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, 1900-TAL_4192a_8dbadf416a1efd2_lg.jpeg
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, 1900-TAL
Slutpris300 SEK
IVAR GUSTAFSSON (1890-1977), AKVARELL_4193a_8dbb06d336afc59_lg.jpeg
IVAR GUSTAFSSON (1890-1977), AKVARELL
SlutprisInga bud
KARMSTOL, ENGLAND, 18/1900-TAL_4194a_8dba89866c14e00_lg.jpeg
KARMSTOL, ENGLAND, 18/1900-TAL
Slutpris200 SEK
POUDREUSE, 1900-TAL_4191a_8dba899b244a40b_lg.jpeg
POUDREUSE, 1900-TAL
Slutpris300 SEK
MONICA BRATT, REIJMYRE GLASBRUK_4198a_8dba964a2606eff_lg.jpeg
MONICA BRATT, REIJMYRE GLASBRUK
Slutpris1 400 SEK
DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL, EFTER_4196a_8dbb2c4815ca2c0_lg.jpeg
DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL, EFTER
Slutpris1 000 SEK
LARS TÄRNING (F. 1945), Fönsterutsikt_3835a_8db98e6c100167a_lg.jpeg
LARS TÄRNING (F. 1945), Fönsterutsikt
Slutpris400 SEK
PÅSKÄGG, ETT PAR, 1960/70-TAL_4202a_8dba95cb9b3f655_lg.jpeg
PÅSKÄGG, ETT PAR, 1960/70-TAL
Slutpris250 SEK
SPEGEL, 1920-TAL, A TERGO 1923_4220a_8dbb4fde10ad786_lg.jpeg
SPEGEL, 1920-TAL, A TERGO 1923
Slutpris350 SEK
PARTI ORIENTALISKT PORSLIN_4420a_8dbaf93e92effbe_lg.jpeg
PARTI ORIENTALISKT PORSLIN
Slutpris850 SEK
BORDSLAMPOR, 2 ST_4245a_8dbb8edf3190ef2_lg.jpeg
BORDSLAMPOR, 2 ST
Slutpris700 SEK
KARMSTOL, 17/1800-TAL, ALLMOGE_4195a_8dba896e0cbfcbd_lg.jpeg
KARMSTOL, 17/1800-TAL, ALLMOGE
Slutpris100 SEK
VINGLAS, 10 ST, HÖJD 14 CM_4199a_8dbaa0712a6026c_lg.jpeg
VINGLAS, 10 ST, HÖJD 14 CM
Slutpris450 SEK
BRICKA, 1800-TAL, BEMÅLAD PLÅT_4210a_8dbad2c0dfc1cfb_lg.jpeg
BRICKA, 1800-TAL, BEMÅLAD PLÅT
Slutpris650 SEK
HERTHA BENGTSSON (1917-1993)_4201a_8dbaa06ec6d37f0_lg.jpeg
HERTHA BENGTSSON (1917-1993)
Slutpris450 SEK
JOHN WIERTH (1920-2003), _3647a_8db7265751088be_lg.jpeg
JOHN WIERTH (1920-2003),
Slutpris150 SEK
CHARTA ÖFVER SVERIGE, AKREL 1789_4203b_8dbb2c242da872a_lg.jpeg
CHARTA ÖFVER SVERIGE, AKREL 1789
Slutpris250 SEK
KLAFFBORD,  MED TVÅ STOLAR_4206a_8dbad4495d45c8a_lg.jpeg
KLAFFBORD, MED TVÅ STOLAR
Slutpris550 SEK
LISA LARSON (FÖDD -31), PUDEL, 2 ST_4208a_8dbaa06fe1cc914_lg.jpeg
LISA LARSON (FÖDD -31), PUDEL, 2 ST
Slutpris1 200 SEK
LEJON, 3 ST, KERAMIK_4209a_8dba965ab1fb7bf_lg.jpeg
LEJON, 3 ST, KERAMIK
Slutpris200 SEK
VÄGGUR, SK SCHWARTSWALDSUR_4216a_8dbb5f8be02e6de_lg.jpeg
VÄGGUR, SK SCHWARTSWALDSUR
Slutpris100 SEK
TESERVIS, 9 DELAR_4217a_8dbaa084f986fb2_lg.jpeg
TESERVIS, 9 DELAR
Slutpris1 600 SEK
DOSOR, 2 st, Kina, 1900-tal_4331a_8dbae1e0aae7752_lg.jpeg
DOSOR, 2 st, Kina, 1900-tal
Slutpris300 SEK
SOFFBORD, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT_4207a_8dba899c554b56f_lg.jpeg
SOFFBORD, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT
Slutpris300 SEK
VITVINGLAS, 10 ST _4211a_8dba9650f9b7ddf_lg.jpeg
VITVINGLAS, 10 ST
Slutpris150 SEK
PARTI KERAMIK_4212a_8dba95bf633fad8_lg.jpeg
PARTI KERAMIK
Slutpris300 SEK
WILHELM KÅGE, YTTERFODER, "VÅGA"_4218a_8dba962dc9d5362_lg.jpeg
WILHELM KÅGE, YTTERFODER, "VÅGA"
Slutpris450 SEK
BORDSLAMPA, ART DECOSTIL_4219a_8dbad2a8acc2a25_lg.jpeg
BORDSLAMPA, ART DECOSTIL
Slutpris350 SEK
BRANDHJÄLM, SVERIGE_4231a_8dbaa078a2ef649_lg.jpeg
BRANDHJÄLM, SVERIGE
Slutpris600 SEK
STEGE, 1900-talets mitt_4309a_lg.jpeg
STEGE, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
ANNA GRETA EKER (Norge, 1928-2002)_4268a_lg.jpeg
ANNA GRETA EKER (Norge, 1928-2002)
Slutpris550 SEK
ORIENTMATTA, PAKISTAN, HANDKNUTEN_4370a_8dbb2d50bd82a9d_lg.jpeg
ORIENTMATTA, PAKISTAN, HANDKNUTEN
Slutpris300 SEK
STIG LINDBERG (1916-1982), "BIRKA"_4397a_8dbb5ec9747c25e_lg.jpeg
STIG LINDBERG (1916-1982), "BIRKA"
Slutpris1 300 SEK
FAT, 9 st, silver_4461a_8dbb5d0f11fa27d_lg.jpeg
FAT, 9 st, silver
Slutpris6 600 SEK
FIRMA SVENSKT TENN, BRICKA, "TULPAN"_4228a_8dbaa072fd45bca_lg.jpeg
FIRMA SVENSKT TENN, BRICKA, "TULPAN"
Slutpris400 SEK