Kanonauktioner 16 december 2023

MOCCASERVIS, 1900-talets början_5778a_lg.jpeg
MOCCASERVIS, 1900-talets början
Slutpris150 SEK
KAMFERKISTA, Kina, 1900-tal_5592a_lg.jpeg
KAMFERKISTA, Kina, 1900-tal
Slutpris800 SEK
HATTHYLLA, Alvar Aalto_5776a_lg.jpeg
HATTHYLLA, Alvar Aalto
Slutpris550 SEK
LOTTIE HERMANSSON, (född 1949)_5748a_8dbf24a93fd0541_lg.jpeg
LOTTIE HERMANSSON, (född 1949)
Slutpris150 SEK
HERTHA BENGTSSON (1917-1993)_5544a_8dbeb6bfea894ae_lg.jpeg
HERTHA BENGTSSON (1917-1993)
Slutpris400 SEK
RENATE STOCK-PAULSON (Född 1950) _5543a_8dbeb6b2a7540b3_lg.jpeg
RENATE STOCK-PAULSON (Född 1950)
Slutpris300 SEK
MARGARETA HENNIX (född 1941)_5500a_8dbea7c16ee7bc0_lg.jpeg
MARGARETA HENNIX (född 1941)
Slutpris200 SEK
SKÅP MED HYLLA/NATTDUKSBORD_5522a_8dbec0e3641d362_lg.jpeg
SKÅP MED HYLLA/NATTDUKSBORD
Slutpris800 SEK
SOFFA, nyrokoko, 1800-talets andra hälft_5524a_8dbeb47c32f0a9b_lg.jpeg
SOFFA, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
ATENIENNE FÖR HÖRN, mahogny_5523a_8dbfb10ea3493ff_lg.jpeg
ATENIENNE FÖR HÖRN, mahogny
Slutpris500 SEK
SIXTEN HAAGE (1926-2021), färglitografi_5505a_8dbeaa4dde02cb6_lg.jpeg
SIXTEN HAAGE (1926-2021), färglitografi
Slutpris100 SEK
LISA LARSON (född 1931), "Solros"_5498a_8dbea7b78dad7dd_lg.jpeg
LISA LARSON (född 1931), "Solros"
Slutpris900 SEK
SKOLBÄNK, 1900-talets början_5525a_8dbeb48045dd4ff_lg.jpeg
SKOLBÄNK, 1900-talets början
Slutpris300 SEK
STOL/PALL, Allmoge, 1800-tal_5526a_8dbeb4849f097fd_lg.jpeg
STOL/PALL, Allmoge, 1800-tal
Slutpris650 SEK
KAFFESERVISDELAR, 18 st, Hackefors_5496a_8dbea7ca89dc8bd_lg.jpeg
KAFFESERVISDELAR, 18 st, Hackefors
Slutpris100 SEK
TAVELRAMAR, 2 st, förgyllda_5527a_8dbeaa57295ddcb_lg.jpeg
TAVELRAMAR, 2 st, förgyllda
Slutpris200 SEK
KERSTIN ABRAM NILSSON (1931-1998)_5508a_8dbeaa3b616ca40_lg.jpeg
KERSTIN ABRAM NILSSON (1931-1998)
Slutpris600 SEK
SVEN JONSSON (1902-1981)_5501a_8dbea7c8755a9fb_lg.jpeg
SVEN JONSSON (1902-1981)
Slutpris450 SEK
SPEGELLAMPETT, nyrokoko_5528a_8dbec11eb1c6d8b_lg.jpeg
SPEGELLAMPETT, nyrokoko
Slutpris450 SEK
SNURRPALL, tidigt 1900-tal, mahogny_5529a_8dbec0f43beb2b4_lg.jpeg
SNURRPALL, tidigt 1900-tal, mahogny
Slutpris950 SEK
SKRIVBORDSSTOL, 1800-tal, mahogny_5533a_8dbec0e50bb8f3f_lg.jpeg
SKRIVBORDSSTOL, 1800-tal, mahogny
Slutpris700 SEK
MATS HEIDVALL (född 1949), silkscreen_5509a_8dbea7c099e3d02_lg.jpeg
MATS HEIDVALL (född 1949), silkscreen
Slutpris450 SEK
GUNVOR OLIN-GRÖNQVIST, väggplakett_5534a_8dbeaa35836d587_lg.jpeg
GUNVOR OLIN-GRÖNQVIST, väggplakett
Slutpris300 SEK
KAKFORMAR, 6 st, 1800-tal, koppar _5683a_8dbef5a2a0daf79_lg.jpeg
KAKFORMAR, 6 st, 1800-tal, koppar
Slutpris200 SEK
KAKFAT PÅ FOT, tidigt 1900-tal_5535a_8dbeaa2ef8c1a3f_lg.jpeg
KAKFAT PÅ FOT, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
PARTI GLAS bland annat pressglas_5502a_8dbea7cc07b62e7_lg.jpeg
PARTI GLAS bland annat pressglas
Slutpris100 SEK
MATSERVIS, 40 delar, "Tyra"_5495a_8dbec2a046d944b_lg.jpeg
MATSERVIS, 40 delar, "Tyra"
Slutpris100 SEK
ULF TROTZIG (1925-2013), färgetsning_5510a_8dbeaa402099dd0_lg.jpeg
ULF TROTZIG (1925-2013), färgetsning
Slutpris100 SEK
SKÅLAR PÅ FOT, 2 st, Kina_5536a_8dbeaa380e63271_lg.jpeg
SKÅLAR PÅ FOT, 2 st, Kina
Slutpris650 SEK
PALL, Kenya, trä och metall_5537a_8dbeaa314ebcc93_lg.jpeg
PALL, Kenya, trä och metall
Slutpris100 SEK
STANISLAW ZOLADZ (Född 1952),litografi_5517a_8dbec209c34d993_lg.jpeg
STANISLAW ZOLADZ (Född 1952),litografi
Slutpris650 SEK
BRITT-LOUISE SUNDELL (1928-2011)_5503a_8dbea7b982faf03_lg.jpeg
BRITT-LOUISE SUNDELL (1928-2011)
SlutprisInga bud
BJÖRN KRESTESEN (Född 1951), _5511a_8dbea7c68b15f17_lg.jpeg
BJÖRN KRESTESEN (Född 1951),
Slutpris150 SEK
SVÄRD MED LÄDERBALJA, Masai, Kenya_5538a_8dbec29cd718b30_lg.jpeg
SVÄRD MED LÄDERBALJA, Masai, Kenya
Slutpris400 SEK
SOFFA, Art Forma, England_5545a_8dbeb48288593a6_lg.jpeg
SOFFA, Art Forma, England
Slutpris800 SEK
ETAGERER/ SÄNGBORD, skivor i marmor_5546a_8dbeb47e4beb9f5_lg.jpeg
ETAGERER/ SÄNGBORD, skivor i marmor
Slutpris2 100 SEK
HANS VIKSTEN (1926-1987), färglitografi_5512a_8dbeaa54872ea9c_lg.jpeg
HANS VIKSTEN (1926-1987), färglitografi
Slutpris150 SEK
SABEL MED BALJA, Sverige, M-1867_5539a_8dbec29e62250cf_lg.jpeg
SABEL MED BALJA, Sverige, M-1867
Slutpris1 200 SEK
KORGSTOL, 2000-tal_5702a_8dbf028c71fb13c_lg.jpeg
KORGSTOL, 2000-tal
Slutpris200 SEK
KAI STEFFENSEN, olja på duk_5513a_8dbeaa418830f57_lg.jpeg
KAI STEFFENSEN, olja på duk
Slutpris650 SEK
PRINS EUGEN, ytterfoder_5703a_8dbf0178cace7cb_lg.jpeg
PRINS EUGEN, ytterfoder
Slutpris650 SEK
KAFFESKEDAR, 13 st (6+4+2+1), silver_5705a_8dbf019521c18ad_lg.jpeg
KAFFESKEDAR, 13 st (6+4+2+1), silver
Slutpris700 SEK
BERTIL VALLIEN (född 1938), fat_5706a_8dbf0162c3167ea_lg.jpeg
BERTIL VALLIEN (född 1938), fat
Slutpris450 SEK
EVA BOSTRÖM (född 1954), olja på duk_5707a_8dbf0e5fd54701c_lg.jpeg
EVA BOSTRÖM (född 1954), olja på duk
Slutpris450 SEK
FÅTÖLJER, ett par, "Crocket", _5709a_8dbf0dbbebf8a34_lg.jpeg
FÅTÖLJER, ett par, "Crocket",
Slutpris450 SEK
KAFFESERVIS, 13 delar, Kina_5710a_8dbf0185ea4dc51_lg.jpeg
KAFFESERVIS, 13 delar, Kina
Slutpris200 SEK
ACKE OLDENBURG (1923-2005), färglitografi_5514a_8dbeaa55d584197_lg.jpeg
ACKE OLDENBURG (1923-2005), färglitografi
Slutpris700 SEK
PRINS EUGEN, ytterfoder, ett par_5704a_8dbf0176cc3525d_lg.jpeg
PRINS EUGEN, ytterfoder, ett par
Slutpris600 SEK