Kanonauktioner 16 december 2023

PARAPLYSTÄLL, 1900-talets mitt_5891a_8dbf63675f49055_lg.jpeg
PARAPLYSTÄLL, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
SEKRETÄR, med lådor, i form av herrbyrå_5896a_8dbf80bf2dd8817_lg.jpeg
SEKRETÄR, med lådor, i form av herrbyrå
Slutpris300 SEK
ORIENTMATTA, galleri, handknuten_5879a_8dbfa63a4574d8c_lg.jpeg
ORIENTMATTA, galleri, handknuten
Slutpris650 SEK
HARRY FAHLSTEDT (1904-1977)_5872a_8dbf7270187c066_lg.jpeg
HARRY FAHLSTEDT (1904-1977)
Slutpris800 SEK
STOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft_5898a_8dbf63629e3fb85_lg.jpeg
STOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
JOHANNES OLSSON (f. 1945), Litografi_5870a_8dbf72723c95522_lg.jpeg
JOHANNES OLSSON (f. 1945), Litografi
Slutpris100 SEK
SVANTE KEDE (1877-1955), Olja på pannå_5873a_8dbf726b2edc857_lg.jpeg
SVANTE KEDE (1877-1955), Olja på pannå
Slutpris300 SEK
RESEKOFFERT/RESEGARDEROB_5876a_8dbfa64c594f30f_lg.jpeg
RESEKOFFERT/RESEGARDEROB
Slutpris450 SEK
R. LÉMON, Olja på pannå, "Fullriggare"_5874a_8dbf727d1bebb6f_lg.jpeg
R. LÉMON, Olja på pannå, "Fullriggare"
Slutpris200 SEK
ANNIG SARIAN, Stolar, 5 st, "Thalia"_5617a_lg.jpeg
ANNIG SARIAN, Stolar, 5 st, "Thalia"
Slutpris150 SEK
ARAMIS NEY (F. 1943), Blandteknik_5871a_8dbf72711eaf187_lg.jpeg
ARAMIS NEY (F. 1943), Blandteknik
Slutpris200 SEK
POKALER, 5 st (3+2), samt karaff_5868a_8dbf591b9888f13_lg.jpeg
POKALER, 5 st (3+2), samt karaff
Slutpris150 SEK
DAGMAR NORELL (1917-1996), Etsning_5575a_8dbec10ef32d27c_lg.jpeg
DAGMAR NORELL (1917-1996), Etsning
Slutpris150 SEK
YTTERFODER, ett par, "Empire"_5859a_8dbf4e197c1b272_lg.jpeg
YTTERFODER, ett par, "Empire"
Slutpris300 SEK
RÖLAKANSMATTA, "Tulpaner"_5578a_lg.jpeg
RÖLAKANSMATTA, "Tulpaner"
Slutpris500 SEK
REVELJTRUMPET, 1900-tal_5857a_8dbf590d2de00e5_lg.jpeg
REVELJTRUMPET, 1900-tal
Slutpris950 SEK
LISA LARSON (f. 1931), Figurin, "Max" _5854a_8dbf4dff52d63dc_lg.jpeg
LISA LARSON (f. 1931), Figurin, "Max"
Slutpris850 SEK
TOMTAR, 3 st, 1900-talets andra hälft_5851a_8dbf4df9d1d1b38_lg.jpeg
TOMTAR, 3 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
JULGRANSKULOR, ca 25 st, äldre_5850a_8dbf4e1012bc46c_lg.jpeg
JULGRANSKULOR, ca 25 st, äldre
Slutpris500 SEK
MAT OCH KAFFESERVIS, 72 delar, porslin_5800a_8dbf7434173c2ee_lg.jpeg
MAT OCH KAFFESERVIS, 72 delar, porslin
Slutpris800 SEK
KLOCKSTAPEL, juldekoration, 1900-tal_5848e_8dbf7f4e183ce4d_lg.jpeg
KLOCKSTAPEL, juldekoration, 1900-tal
Slutpris550 SEK
MODELL AV ÅMÅLS KYRKA, Adventskyrka_5849a_8dbf7f51dd42970_lg.jpeg
MODELL AV ÅMÅLS KYRKA, Adventskyrka
Slutpris400 SEK
GÖRAN DYHLÉN, Samtida, collage_5576a_8dbec11db463df7_lg.jpeg
GÖRAN DYHLÉN, Samtida, collage
SlutprisInga bud
BOUILLOTTELAMPA, ÖIA, samtida_5865a_8dbf7ea5ca75e85_lg.jpeg
BOUILLOTTELAMPA, ÖIA, samtida
Slutpris750 SEK
MILITÄRCYKEL, 1960-tal_5602a_lg.jpeg
MILITÄRCYKEL, 1960-tal
Slutpris800 SEK
ORIENTALISKT KERAMIK, i parti_5867a_8dbf5901c298b05_lg.jpeg
ORIENTALISKT KERAMIK, i parti
Slutpris2 500 SEK
KRISTALLFÖREMÅL, 5 st,  i parti_5866a_8dbf742e94b94c3_lg.jpeg
KRISTALLFÖREMÅL, 5 st, i parti
Slutpris350 SEK
BORDSDEKORATIONER, 2 st, påfåglar_5861a_8dbf59126f5b30c_lg.jpeg
BORDSDEKORATIONER, 2 st, påfåglar
Slutpris1 200 SEK
BORDSLAMPA, Kantonporslin_5860a_8dbfbbd5d5f59c6_lg.jpeg
BORDSLAMPA, Kantonporslin
Slutpris200 SEK
STOLAR, ett par, 1800-tal, Senempire_5900a_8dbf65788ff0187_lg.jpeg
STOLAR, ett par, 1800-tal, Senempire
Slutpris150 SEK
VIPPBORD, England, 1900-talets mitt_5760b_8dbf1ad8ec913ea_lg.jpeg
VIPPBORD, England, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
GOLVLAMPA "Arcade", Ateljé Lyktan _5761a_8dbf805dc5606a2_lg.jpeg
GOLVLAMPA "Arcade", Ateljé Lyktan
Slutpris1 100 SEK
BYRÅ, med stenskiva, rokokostil, 1900-tal_5762a_8dbf1acd27a2260_lg.jpeg
BYRÅ, med stenskiva, rokokostil, 1900-tal
Slutpris1 700 SEK
SERVERINGSVAGN, gustaviansk stil_5763a_8dbf1ad0ed3f9e3_lg.jpeg
SERVERINGSVAGN, gustaviansk stil
Slutpris600 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets mitt_5764a_8dbf1aa95ae0890_lg.jpeg
FÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
DJURFIGURINER, 36 st, glas, i parti_5846a_8dbf4e0ac921a92_lg.jpeg
DJURFIGURINER, 36 st, glas, i parti
Slutpris400 SEK
LJUSSTAKE, 1700-talets slut, tenn_5844a_8dbf4e016e15ce3_lg.jpeg
LJUSSTAKE, 1700-talets slut, tenn
Slutpris550 SEK
LJUSSTAKE, 1700-tal, mässingsplåt_5825a_8dbf4dcc6cba109_lg.jpeg
LJUSSTAKE, 1700-tal, mässingsplåt
Slutpris600 SEK
BADKAR, 1900-talets första hälft, zink_5824i_8dbf659774ef0b9_lg.jpeg
BADKAR, 1900-talets första hälft, zink
Slutpris1 300 SEK
GOLVLAMPA, ÖIA, mässing_5875a_8dbfa36dff02c5b_lg.jpeg
GOLVLAMPA, ÖIA, mässing
Slutpris600 SEK
SKINNSOFFA, 2-sits, 1970/80-tal _5758a_8dbf5931d7303da_lg.jpeg
SKINNSOFFA, 2-sits, 1970/80-tal
Slutpris350 SEK
GOLVLAMPA, Nybro Armaturfabrik_5681a_8dbfa37bcb2eefd_lg.jpeg
GOLVLAMPA, Nybro Armaturfabrik
Slutpris550 SEK
PLAFOND, 1940-tal, frostat glas_5679b_8dbfa3851680876_lg.jpeg
PLAFOND, 1940-tal, frostat glas
Slutpris100 SEK
BORDSLAMPA, Empirestil 1900-talets mitt_5650a_8dbec299426f87c_lg.jpeg
BORDSLAMPA, Empirestil 1900-talets mitt
Slutpris750 SEK
ORIENTMATTA, Abade, handknuten_5614a_lg.jpeg
ORIENTMATTA, Abade, handknuten
Slutpris650 SEK
TENNFAT, 17/1800-tal_5684a_8dbef5a04b601fd_lg.jpeg
TENNFAT, 17/1800-tal
Slutpris2 100 SEK
SIDEBORD, England, mahogny_5759a_8dbfa624c825767_lg.jpeg
SIDEBORD, England, mahogny
Slutpris550 SEK
SABLAR, 2 ST, 18/1900-TAL_5777a_lg.jpeg
SABLAR, 2 ST, 18/1900-TAL
Slutpris700 SEK