Kanonauktioner 17 juni 2023

Visning på Fredag 16/6 kl 09.00-18.00. Visning på Lördag 17/6 kl 09.00-11.00, innan auktionen börjar.

Vi erbjuder online/live budgivning med början kl 11.00 lördag den 17 juni, men vi hoppas ändå att ni kommer till oss och tar del av showen i våra lokaler. Vi bjuder på mat, dryck, bubbel och underhållning.

Kanonauktioner 17 juni 2023
LJUSKRONA, 1900-TAL_3232a_8db5c5fbcef892f_lg.jpeg
LJUSKRONA, 1900-TAL
Slutpris400 SEK
SKRIN, JUGEND, 1900-TALETS BÖRJAN_3233a_8db60df21cc4cd2_lg.jpeg
SKRIN, JUGEND, 1900-TALETS BÖRJAN
Slutpris250 SEK
SYBORD, 1800-TALETS SLUT_3236f_8db5db8b845dbaa_lg.jpeg
SYBORD, 1800-TALETS SLUT
Slutpris700 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-TAL_3228a_8db5db70bd3683a_lg.jpeg
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-TAL
Slutpris550 SEK
TAKARMATUR FÖR 6 LJUS_3231a_8db68f4d77c7200_lg.jpeg
TAKARMATUR FÖR 6 LJUS
Slutpris100 SEK
MINDRE BYRÅER, ETT PAR_3237a_8db5db8d05bf8cb_lg.jpeg
MINDRE BYRÅER, ETT PAR
Slutpris600 SEK
MONOGRAMISTEN GW_3238a_8db5db77b2dbf25_lg.jpeg
MONOGRAMISTEN GW
SlutprisInga bud
BYRÅ, OMKRING 1900, TYSKLAND_3239a_8db65a883332966_lg.jpeg
BYRÅ, OMKRING 1900, TYSKLAND
Slutpris700 SEK
BORDSLAMPA, KINA, 17/1800-TAL_3241a_8db6029cef35d6c_lg.jpeg
BORDSLAMPA, KINA, 17/1800-TAL
Slutpris250 SEK
STURE BRANDTBERG (1914-2004)_3243a_8db5c60a71f512b_lg.jpeg
STURE BRANDTBERG (1914-2004)
SlutprisInga bud
ORIENTMATTA, Hamadan, handknuten,_3248a_8db68c6a3b6e162_lg.jpeg
ORIENTMATTA, Hamadan, handknuten,
Slutpris550 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal_3229a_8db5db75f5f12fe_lg.jpeg
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal
Slutpris850 SEK
LJUSKRONA FÖR 5 LJUS_3372a_8db610f52b5b4b6_lg.jpeg
LJUSKRONA FÖR 5 LJUS
Slutpris750 SEK
PIEDESTALER, 2 ST_3445a_8db65a99a4f637b_lg.jpeg
PIEDESTALER, 2 ST
Slutpris200 SEK
I. HERMELIN, Blomsterstilleben_3244a_8db5db6eb8c0fe8_lg.jpeg
I. HERMELIN, Blomsterstilleben
Slutpris200 SEK
SILVESTRI, skål, Venedig, Italien_3322a_lg.jpeg
SILVESTRI, skål, Venedig, Italien
Slutpris150 SEK
DAVID HICKS, ENGLAND, 1800-TAL_3240a_8db5db718cddeaa_lg.jpeg
DAVID HICKS, ENGLAND, 1800-TAL
Slutpris100 SEK
GUSTAV RUDBERG (1915-2001)_3246a_8db5c60c490e95b_lg.jpeg
GUSTAV RUDBERG (1915-2001)
Slutpris250 SEK
BORDSPENDYL, 1800-tal_3249a_8db5defc2efbb85_lg.jpeg
BORDSPENDYL, 1800-tal
Slutpris400 SEK
FÖRVARINGSSKRIN, omkring år 1900_3251b_8db5db908d0d082_lg.jpeg
FÖRVARINGSSKRIN, omkring år 1900
Slutpris1 900 SEK
BARNSEKRETÄR, England_3252b_8db5db86634994b_lg.jpeg
BARNSEKRETÄR, England
Slutpris1 300 SEK
SKED OCH SÅSSLEV, silver_3253a_8db5deda527c91b_lg.jpeg
SKED OCH SÅSSLEV, silver
Slutpris500 SEK
GOLVLJUSSTAKE, 1900-tal_3259a_8db67265bc1c7d8_lg.jpeg
GOLVLJUSSTAKE, 1900-tal
Slutpris300 SEK
FÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft_3260a_8db68ea2df1e039_lg.jpeg
FÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
BOKHYLLA, England, 1900-tal_3261b_8db65c188acefa1_lg.jpeg
BOKHYLLA, England, 1900-tal
Slutpris300 SEK
FLASKA, Kina, 1800-tal_3266a_8db5df038e573e5_lg.jpeg
FLASKA, Kina, 1800-tal
Slutpris1 300 SEK
STEKFAT, Kina, Qianlong, (1736-1795)_3268a_8db5df075b0840d_lg.jpeg
STEKFAT, Kina, Qianlong, (1736-1795)
Slutpris900 SEK
KANDELABER, för 4 ljus_3273a_8db602a24f3d14c_lg.jpeg
KANDELABER, för 4 ljus
Slutpris1 000 SEK
HANS VIKSTEN (1926-1987)_3278a_lg.jpeg
HANS VIKSTEN (1926-1987)
Slutpris100 SEK
KVINNOFIGURIN, GOEBEL_3279a_lg.jpeg
KVINNOFIGURIN, GOEBEL
Slutpris200 SEK
STIG BORGLIND, (1892-1965) etsning_3328a_lg.jpeg
STIG BORGLIND, (1892-1965) etsning
Slutpris250 SEK
PENTTI SARPANEVA (1925-1978)_3281a_lg.jpeg
PENTTI SARPANEVA (1925-1978)
Slutpris300 SEK
ARMRING, vitmetall och malakit_3282a_lg.jpeg
ARMRING, vitmetall och malakit
Slutpris300 SEK
SALT OCH PEPPARKAR_3280a_lg.jpeg
SALT OCH PEPPARKAR
Slutpris250 SEK
SALONGSBORD, 1800-talets andra hälft_3318a_lg.jpeg
SALONGSBORD, 1800-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
STOLAR, 4 st, 1900-tal_3325a_lg.jpeg
STOLAR, 4 st, 1900-tal
Slutpris100 SEK
BORD, 1930-TAL, FUNKIS_3378a_8db610eae04e59b_lg.jpeg
BORD, 1930-TAL, FUNKIS
Slutpris400 SEK
BORDSLAMPOR, ETT PAR_3375a_8db61dd79290f74_lg.jpeg
BORDSLAMPOR, ETT PAR
Slutpris2 200 SEK
PALL, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT_3387a_8db610e0b6ed4ea_lg.jpeg
PALL, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT
Slutpris350 SEK
OTTO GRIPENSVÄRD, (1847-1933), etsning_3330a_lg.jpeg
OTTO GRIPENSVÄRD, (1847-1933), etsning
Slutpris100 SEK
BORDSLAMPOR, ETT PAR_3376b_8db6cb61bee0004_lg.jpeg
BORDSLAMPOR, ETT PAR
Slutpris950 SEK
AXEL OHLSON (1899-1986)_3525a_8db68c13dee7a47_lg.jpeg
AXEL OHLSON (1899-1986)
Slutpris1 400 SEK
BOKSNURRA, 1900-TAL_3530a_8db68da0d463b6a_lg.jpeg
BOKSNURRA, 1900-TAL
Slutpris550 SEK
ANDERS HELLER, etsning_3331a_lg.jpeg
ANDERS HELLER, etsning
Slutpris100 SEK
RAMAR, 3 st, varav en spegellampett_3491a_8db68c2267bed13_lg.jpeg
RAMAR, 3 st, varav en spegellampett
Slutpris450 SEK
ARBETSLAMPA, INDUSTRIMODELL_3379a_8db6cb642d96496_lg.jpeg
ARBETSLAMPA, INDUSTRIMODELL
Slutpris450 SEK
GOLVUR, tidigt 1800-tal_3298a_lg.jpeg
GOLVUR, tidigt 1800-tal
Slutpris500 SEK
HÄNGSKÅP, mellansverige, daterat 1800_3299a_lg.jpeg
HÄNGSKÅP, mellansverige, daterat 1800
Slutpris800 SEK