Kanonauktioner 20 maj 2023
- Glas & KristallRensa filter
VAS, 1900-TAL, GLAS
Slutpris500 SEK
GUNNAR CYRÉN (1931-2013), SKÅL
Slutpris400 SEK
VASER, 2 st, "Swing", Britt Bonnesen
Slutpris100 SEK
RIEDEL, "Ouverture, Red Wine", 12 st Vinglas
Slutpris1 400 SEK
Slutpris1 500 SEK
Slutpris1 200 SEK
GUNNEL SAHLIN (född 1954)
Slutpris550 SEK
BJÖRN EKEGREN (född 1955)
Slutpris850 SEK
BIRGITTA WATZ (född 1937)
Slutpris100 SEK
BIRGITTA WATZ (född 1937)
Slutpris150 SEK
STOCKHOLMS GLASBRUK/SKANSEN
Slutpris200 SEK
VASER, 3 st, glas
Slutpris100 SEK
BENGT ORUP (1916-1996), vas
Slutpris100 SEK
113
ULRICA HYDMAN VALLIEN (1938-2018)
Slutpris200 SEK
VINGLAS 8 st
Slutpris200 SEK
ERIK HÖGLUND (1932-1998) 2 FAT
Slutpris200 SEK
KARAFFER 7 st
Slutpris200 SEK
PAUL KEDELV, (1917-1990) "Coquille"
Slutpris300 SEK
BLYINFATTAT FÖNSTER, 1900-talets början
Slutpris400 SEK
KLAS-GÖRAN TINBÄCK OCH MATS JONASSON
Slutpris200 SEK
SERVISGLAS, 31 delar
Slutpris250 SEK
SIGURD PERSSON, (1914-2003)
Slutpris200 SEK
REMMARE, 13 st
Slutpris150 SEK
GLASSERVISDELAR, 26 delar, Frankrike
Slutpris150 SEK
PARTI SKÅLAR, VASER, LJUSSTAKAR
Slutpris150 SEK
ALVAR AALTO ( 1898-1976)
Slutpris250 SEK
VAS, Överfångsglas i grönt
Slutpris400 SEK
BLYINFATTAT GLAS, 1900-tal
Slutpris100 SEK
VAS, Pukeberg, Opalglas
Slutpris150 SEK
SALT OCH PEPPARKAR
SlutprisInga bud
ORREFORS, skålar 5 st
Slutpris250 SEK
BLYINFATTAT GLAS, 1900-tal
Slutpris1 000 SEK