103 SAMSPRÅKSBILDER, ett par

1984a_8db1fe683d9973d_med.jpeg
  • 1984a_8db1fe683d9973d_sm.jpeg
  • 1984b_8db1fe6800f7d59_sm.jpeg
  • 1984c_8db1fe687614808_sm.jpeg
  • 1984d_8db1fe685062169_sm.jpeg
  • 1984e_8db1fe690817674_sm.jpeg

Bonadsmålningar, Sunnerboskolan, Småland, daterade 1853, mans/kvinnofigur, med text från den frågande mannen " Hör min lilla sjöna skall där ske någon handel i dag" varpå kvinnan svarar "Nej jag handlade både i går och förgår" , målade på papp, 121 x 52 resp ca 124 x 54 cm

  • Skick:Skador, löst nubbade på trä
  • Proveniens:Gunnar Bengtssons samlingar

Slagavgift (inkl. moms)63 SEK