Kanonauktioner 13 december 2025
Visning på fredag 12/12 kl 09.00-18.00. Visning även på lördag 13/12 kl 09.00-11.00, innan auktionen börjar.
Vi erbjuder online/live budgivning lördag den 13/12 med början kl 11.00, men budgivningen börjar redan fredag den 5/12 kl 16.30 då vi släpper hela katalogen på nätet.
- AllmogeRensa filter

SLAGBORD, 1800-talets första hälft
Slutpris2 300 SEK

VEPA, vävd, sannolikt Dalarna, tidigt 1900-tal
Slutpris450 SEK

LINFÄSTE/ROCKHUVUD
Slutpris250 SEK

FLÖTEN / VÄLEN, 7 st, 1900-tal
Slutpris1 100 SEK

VETTE, i form av storskrak
Slutpris1 900 SEK

VETTE, i form av Sillgrissla, hanfågel
Slutpris1 100 SEK

144
VETTE, i form av Knipa, vuxen hane
Slutpris800 SEK

VETTE, i form av Lomfågel i vinterdräkt
Slutpris1 000 SEK

VETTE, i form av Ejderhane (Guding)
Slutpris2 200 SEK

VETTE, i form av Alfågelhane i vinterdräkt
Slutpris600 SEK

VETTAR, två st, i form av Alfågelhanar
Slutpris2 200 SEK

VETTE, i form av Bergand, hane
Slutpris2 600 SEK

VETTE, i form av Svärta, hanfågel
Slutpris3 000 SEK

LERSKÄRVOR 1300-1700-tal
Slutpris3 400 SEK

MJÖLKPALL, 1800-talets andra hälft
Slutpris800 SEK

FLÖTEN / VÄLEN, 8 st, 1900-tal
Slutpris1 600 SEK

SAMEKNIV, samtida
Slutpris900 SEK

BYRÅ, 1800-tal, betsad furu
Slutpris350 SEK

VATTENBEHÅLLARE, 18/1900-tal, koppar
Slutpris400 SEK

HINK, 1900-talets början, koppar
Slutpris300 SEK

TOBAKSBURK, Hällefors Bruk, år 1831
Slutpris1 900 SEK

BOCKBORD, samtida, bemålat
Slutpris450 SEK

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.