Viktsats, skjutmått, tumstock, mm, i parti_825a_8daf8a3753026a1_lg.jpeg
Viktsats, skjutmått, tumstock, mm, i parti
Slutpris400 SEK
Bricka, 1800-tal, svartlackerad plåt, med förgylld dekor samt spegel med slott i alplandskap, 60 x 46 cm_591a_8daf8a2065862c2_lg.jpeg
Bricka, 1800-tal, svartlackerad plåt, med förgylld dekor samt spegel med slott i alplandskap, 60 x 46 cm
Slutpris300 SEK
Salladskål med bestick, Uppsala slöjd, 1960-tal, teak samt 2 st skålar, teak, varav en märkt ståko, höjd 7,5 - 15,5 cm_877a_8dafa2b8f678997_lg.jpeg
Salladskål med bestick, Uppsala slöjd, 1960-tal, teak samt 2 st skålar, teak, varav en märkt ståko, höjd 7,5 - 15,5 cm
Slutpris200 SEK
Herrcykel, Crescent, "Världsmästarcykeln",5-växlad, 1970-tal, Nyskick_799a_8dafecfc939928d_lg.jpeg
Herrcykel, Crescent, "Världsmästarcykeln",5-växlad, 1970-tal, Nyskick
Slutpris1 700 SEK
Modellflygplan, 2 st, airbus a-300, boeing 747, Scandinavian Airlines, Fratelli Cesana, Carate Brianza, Milano, plast, längd 53 resp 35 cm_807a_8daf8a35932efd2_lg.jpeg
Modellflygplan, 2 st, airbus a-300, boeing 747, Scandinavian Airlines, Fratelli Cesana, Carate Brianza, Milano, plast, längd 53 resp 35 cm
Slutpris500 SEK
Resekoffert, 1900-talets början, Pergamoid, bärhandtag av läder, höjd 40, 100 x 52 cm_763a_8daf8a3288f4754_lg.jpeg
Resekoffert, 1900-talets början, Pergamoid, bärhandtag av läder, höjd 40, 100 x 52 cm
Slutpris400 SEK
Pennset, 3 delar, Parker, i etui, guldpläterade, längd ca 13 cm_810a_8daf8a35f0477ed_lg.jpeg
Pennset, 3 delar, Parker, i etui, guldpläterade, längd ca 13 cm
Slutpris450 SEK
Kniv med slida, möjligen Isakki Järvenpää, Finland, skaft i trä med dekor av Finska lejonet _808a_8daf8a35bcbb48f_lg.jpeg
Kniv med slida, möjligen Isakki Järvenpää, Finland, skaft i trä med dekor av Finska lejonet
Slutpris2 100 SEK
Kamelsäck, handknuten, 112 x 47 cm_728a_8dafa0c94110fd7_lg.jpeg
Kamelsäck, handknuten, 112 x 47 cm
Slutpris100 SEK
Vas, marmor, höjd 38, diam 12 cm_813a_8daf8a364826014_lg.jpeg
Vas, marmor, höjd 38, diam 12 cm
Slutpris300 SEK
Handlykta, 1900-talets början, mässing och glas, för fotogen, höjd 44, 24 x 16 cm_814b_8daf8a365b37a39_lg.jpeg
Handlykta, 1900-talets början, mässing och glas, för fotogen, höjd 44, 24 x 16 cm
Slutpris1 000 SEK
Bordsdekoration, i form av Jaguars kylarprydnad, kromad metall, höjd 8,5, 19 x 5,5 cm_815a_8daf8a3668b9acd_lg.jpeg
Bordsdekoration, i form av Jaguars kylarprydnad, kromad metall, höjd 8,5, 19 x 5,5 cm
Slutpris1 400 SEK
Georg Jensen, Danmark, skålar, 2 st, "Liquid Bowl Large", _740a_8daf8a2ff54b517_lg.jpeg
Georg Jensen, Danmark, skålar, 2 st, "Liquid Bowl Large",
Slutpris300 SEK
Lådkamera, Zeiss Ikon Tengoflex, filmkamera, Paillard-Bolex, objektiv, filmrullar, ljusmätare, i väska_782a_8daf8a33f7a56a1_lg.jpeg
127
Lådkamera, Zeiss Ikon Tengoflex, filmkamera, Paillard-Bolex, objektiv, filmrullar, ljusmätare, i väska
Slutpris150 SEK
Symaskin, Bernina, modell Minimatic, 1960/70, komplett i väska_856a_8dafad60ca11a6f_lg.jpeg
Symaskin, Bernina, modell Minimatic, 1960/70, komplett i väska
Slutpris500 SEK
Kista, 1800-tal, svartmålad, höjd 45, 93 x 44_556a_8daf8a1d14cb6d9_lg.jpeg
Kista, 1800-tal, svartmålad, höjd 45, 93 x 44
Slutpris200 SEK
Brandspruta, 1900-tal, koppar och mässing, längd 60 cm_632b_8daf8a2605b7906_lg.jpeg
Brandspruta, 1900-tal, koppar och mässing, längd 60 cm
Slutpris100 SEK
Vaser, 4 st, bl a Artemis, Danmark samt skulptur och skål, keramik, i parti, hö skulptur 49, hö vaser 25-39, diam skål 39 cm_741a_8daf8a301456732_lg.jpeg
Vaser, 4 st, bl a Artemis, Danmark samt skulptur och skål, keramik, i parti, hö skulptur 49, hö vaser 25-39, diam skål 39 cm
Slutpris700 SEK
Glaskupa på svärtad träplatta, omkring 1900, innehållande torkade blommor, totalhöjd 52 cm, längd ca 48, bredd ca 20 cm_585a_8daf8a1fdff0784_lg.jpeg
Glaskupa på svärtad träplatta, omkring 1900, innehållande torkade blommor, totalhöjd 52 cm, längd ca 48, bredd ca 20 cm
Slutpris1 800 SEK
Resekoffert, 1900-talets början, Pergamoid, bärhandtag av läder, höjd 40, 100 x 52 cm_764a_8daf8a32a0a0a78_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Cakestand, England, mahogny, höjd 91 cm_532a_8daf8a1b09b307b_lg.jpeg
Cakestand, England, mahogny, höjd 91 cm
Slutpris750 SEK
Resväska med hjul och utdragbart handtag, Mulberry, präglad "Scotchgrain" med läderdetaljer, skyltmärkt 006081c, höjd 58, längd 40, djup 27 cm_534a_8daf8a1b32f52e9_lg.jpeg
Resväska med hjul och utdragbart handtag, Mulberry, präglad "Scotchgrain" med läderdetaljer, skyltmärkt 006081c, höjd 58, längd 40, djup 27 cm
Slutpris600 SEK
Bricka, 1800-talets andra hälft, svartlackerad, papier mache, förgylld dekor samt inläggningar av pärlemor, 77 x 59 cm_543a_8daf8a1bdfc4d38_lg.jpeg
Bricka, 1800-talets andra hälft, svartlackerad, papier mache, förgylld dekor samt inläggningar av pärlemor, 77 x 59 cm
Slutpris300 SEK
Paraplyställ, England, mässing, märkt Derrage, Made In England, höjd 55, diam26_551a_8daf8a1ca8efd07_lg.jpeg
Paraplyställ, England, mässing, märkt Derrage, Made In England, höjd 55, diam26
Slutpris950 SEK
Ishinkar 2 st med hänklar, 1 st Alfi, Tyskland, med istång, rostfritt stål, samt 1 st glas_525a_8dafaf913e6e1d2_lg.jpeg
Ishinkar 2 st med hänklar, 1 st Alfi, Tyskland, med istång, rostfritt stål, samt 1 st glas
Slutpris150 SEK
Boksamling, vin & champagne, 17 st böcker_839a_8dafad6577b0a5c_lg.jpeg
Boksamling, vin & champagne, 17 st böcker
Slutpris500 SEK
Lackaskar, 7 st, samt brosch, Ryssland, 1900-tal, olika motiv, i parti_575a_8daf8a1ed396a02_lg.jpeg
Lackaskar, 7 st, samt brosch, Ryssland, 1900-tal, olika motiv, i parti
Slutpris400 SEK
Vattenhink med handtag, zinkplåt, höjd 44, diam 24 cm_1426a_8dafa27cf425472_lg.jpeg
Vattenhink med handtag, zinkplåt, höjd 44, diam 24 cm
Slutpris600 SEK
Julius Robert Hannig (1866-1931), skålfat, Jugend, försilvrad metall, lövformat _739a_8daf8a2fc91ce1f_lg.jpeg
Julius Robert Hannig (1866-1931), skålfat, Jugend, försilvrad metall, lövformat
Slutpris700 SEK
Deltagarmedalj, OS London 1948, brons, diam 5 cm_884a_8dafabf793341d2_lg.jpeg
438
Deltagarmedalj, OS London 1948, brons, diam 5 cm
Slutpris1 000 SEK
Eldhundar, ett par, Frankrike, 1800-tal, brons och järn, höjd 15, 32 x 45 cm_885a_8dafa0ccab9edfd_lg.jpeg
439
Eldhundar, ett par, Frankrike, 1800-tal, brons och järn, höjd 15, 32 x 45 cm
Slutpris600 SEK
Brickor, 3 st, en tidigt 1900-tal, jugend, koppar och mässing, 2 st med Japanskt motiv, diam 39, längd 52 resp 36 cm_1396a_8dafa2c1e4a9f5a_lg.jpeg
449
Brickor, 3 st, en tidigt 1900-tal, jugend, koppar och mässing, 2 st med Japanskt motiv, diam 39, längd 52 resp 36 cm
Slutpris150 SEK
Dalahästar, 3 st, 2 st etikettmärkta bland annat Grannas A.Olsson hemslöjd, Yngve Tjäder Mora, höjd 16,5 - 21, längd 16 - 19 cm_1428a_8dafa262478bddc_lg.jpeg
482
Dalahästar, 3 st, 2 st etikettmärkta bland annat Grannas A.Olsson hemslöjd, Yngve Tjäder Mora, höjd 16,5 - 21, längd 16 - 19 cm
Slutpris550 SEK
Glasservis, 54 delar, bestående av 12 rödvinsglas, 12 vitvinsglas, 20 starkvinsglas samt 10 likörglas_473a_8daf8a15308810e_lg.jpeg
498
Glasservis, 54 delar, bestående av 12 rödvinsglas, 12 vitvinsglas, 20 starkvinsglas samt 10 likörglas
Slutpris550 SEK