Hyllsystem, 1950/60-tal, design Sven Engström & Gunnar Myrstrand för Skaraborgs Möbelindustri, Tibro_844a_8dafa0cb015de89_lg.jpeg
Hyllsystem, 1950/60-tal, design Sven Engström & Gunnar Myrstrand för Skaraborgs Möbelindustri, Tibro
Slutpris2 300 SEK
Josef Frank (1885-1967), fåtölj, modell 969, Firma Svenskt Tenn, stomme i mahogny, ryggbricka i rotting, klädd i tyget Hawaii, skyltmärkt_550a_8daf8a1c8ba2f25_lg.jpeg
Josef Frank (1885-1967), fåtölj, modell 969, Firma Svenskt Tenn, stomme i mahogny, ryggbricka i rotting, klädd i tyget Hawaii, skyltmärkt
Slutpris12 500 SEK
Öronlappsfåtölj, 1900-talets andra hälft, grön textilklädsel från Carl Malmsten, totalhöjd 108 cm_554a_8daf8a1cece7966_lg.jpeg
Öronlappsfåtölj, 1900-talets andra hälft, grön textilklädsel från Carl Malmsten, totalhöjd 108 cm
Slutpris900 SEK
Fåtölj med fotpall, "Barcelona", efter Ludwig Mies Van Der Rohe, svart skinn_882a_8dafa0cc7e8c278_lg.jpeg
Fåtölj med fotpall, "Barcelona", efter Ludwig Mies Van Der Rohe, svart skinn
Slutpris7 000 SEK
Yngve Ekström (1913-1988), fåtölj, "Lamino", swedese, betsat trä och tygklädsel, brännmärkt swedese, design Yngve Ekström made in sweden_872a_8dafa0cc38f5c1f_lg.jpeg
Yngve Ekström (1913-1988), fåtölj, "Lamino", swedese, betsat trä och tygklädsel, brännmärkt swedese, design Yngve Ekström made in sweden
Slutpris2 000 SEK
Yngve Ekström (1913-1988), fåtölj, "Lamino", swedese, betsat trä och tygklädsel, brännmärkt swedese, design Yngve Ekström made in sweden_873a_8dafa0cc4bb530f_lg.jpeg
43
Slutpris2 000 SEK
Salongsbord, 1800-tal eller äldre,  Louis XVI-stil, förgylld och skuren dekor, skiva av vit marmor, höjd 83, 136 x 80 cm_450a_8daf8a1263534cc_lg.jpeg
Salongsbord, 1800-tal eller äldre, Louis XVI-stil, förgylld och skuren dekor, skiva av vit marmor, höjd 83, 136 x 80 cm
Slutpris7 800 SEK
Karmstol, 1800-tal, Louis XIV-stil, skulpterat och svartmålat trä, röd sammetsklädsel _801a_8daf8a3521bbf92_lg.jpeg
Karmstol, 1800-tal, Louis XIV-stil, skulpterat och svartmålat trä, röd sammetsklädsel
Slutpris250 SEK
Fåtöljer, ett par, 1900-tal, Louis XIV-stil, träskurna och förgyllda_883a_8dafa0cc92af5ad_lg.jpeg
Fåtöljer, ett par, 1900-tal, Louis XIV-stil, träskurna och förgyllda
Slutpris2 000 SEK
Hylla med vitrinunderdel, samtida, furu, höjd 191, 140 x 52 cm_730a_8daf8a2f14a6ed3_lg.jpeg
Hylla med vitrinunderdel, samtida, furu, höjd 191, 140 x 52 cm
Slutpris800 SEK
Byrå, 1900-talets mitt, teak, hö 67, 56 x 33 cm_850a_8dafa0cb9482529_lg.jpeg
Byrå, 1900-talets mitt, teak, hö 67, 56 x 33 cm
Slutpris550 SEK
Atenienne, för hörn, 1800-talets slut, valnöt, hö 130, 66 x 37 cm_851a_8dafa0cba2abf47_lg.jpeg
Atenienne, för hörn, 1800-talets slut, valnöt, hö 130, 66 x 37 cm
Slutpris500 SEK
Nattduksbord, 1 par, 1900-tal, Louis XV-stil, betsat trä, etikettmärkt, hö 52, 49 x 42 cm_852a_8dafa0cbb7b007b_lg.jpeg
Nattduksbord, 1 par, 1900-tal, Louis XV-stil, betsat trä, etikettmärkt, hö 52, 49 x 42 cm
Slutpris600 SEK
Byrå, 1900-tal, ek, hö 65, 32 x 44 cm_853a_8dafa0cbd34a1c6_lg.jpeg
Byrå, 1900-tal, ek, hö 65, 32 x 44 cm
Slutpris350 SEK
Karmstol, Sengustavianskt Lindomearbete, tidigt 1800-tal, vitmålad med förgylld dekor_791a_8daf8a34834e0ad_lg.jpeg
Karmstol, Sengustavianskt Lindomearbete, tidigt 1800-tal, vitmålad med förgylld dekor
Slutpris250 SEK
Stolar, 4 st, Sengustavianska, 1700-talets slut, grönmålade_756a_8daf8a323647a95_lg.jpeg
113
Stolar, 4 st, Sengustavianska, 1700-talets slut, grönmålade
Slutpris1 600 SEK
Stolar, 4 st, Karl Johanstil, björk_794a_8daf8a34bfed23f_lg.jpeg
Stolar, 4 st, Karl Johanstil, björk
Slutpris100 SEK
Matbord med 4 Leksandsstolar, 1900-talets andra hälft,  furu, hö 76, diam 115 cm_848a_8dafa0cb5b859a9_lg.jpeg
Matbord med 4 Leksandsstolar, 1900-talets andra hälft, furu, hö 76, diam 115 cm
Slutpris550 SEK
Pall, 1900-talets första hälft, furu, höjd 32, längd 90 cm_796a_8daf8a34e1f0b5a_lg.jpeg
Pall, 1900-talets första hälft, furu, höjd 32, längd 90 cm
Slutpris450 SEK
Stol, 17/1800-tal, senare bemålning_797a_8daf8a34f52bc32_lg.jpeg
Stol, 17/1800-tal, senare bemålning
Slutpris350 SEK
Vico Magistretti, (1920-2006), stolar, 6 st, "Maui", kartell, formgjuten plast, kromade ben_744a_8daf8a303993fc9_lg.jpeg
Vico Magistretti, (1920-2006), stolar, 6 st, "Maui", kartell, formgjuten plast, kromade ben
Slutpris1 100 SEK
Vico Magistretti, (1920-2006), stolar, 4 st, "Maui", Kartell, formgjuten plast, kromade ben_745a_8daf8a304b966a2_lg.jpeg
Vico Magistretti, (1920-2006), stolar, 4 st, "Maui", Kartell, formgjuten plast, kromade ben
Slutpris250 SEK
Månbord, ett par, 1800-talets andra hälft, vitmålat, med hjultrissor, hö 77, 125x62 cm vardera _738a_8daf8a2fb03606a_lg.jpeg
Månbord, ett par, 1800-talets andra hälft, vitmålat, med hjultrissor, hö 77, 125x62 cm vardera
Slutpris250 SEK
Salongsbord, 1900-tal, Louis XV-stil, flertal träslag med inläggningar av blommor, beslag av metall, höjd 66, 93 x 63 cm_501a_8daf8a17ea07611_lg.jpeg
Salongsbord, 1900-tal, Louis XV-stil, flertal träslag med inläggningar av blommor, beslag av metall, höjd 66, 93 x 63 cm
Slutpris100 SEK
Stolar, ett par, Sengustavianska, 1700-talets slut, gråmålade med bronserad dekor_757a_8daf8a324f2b77f_lg.jpeg
Stolar, ett par, Sengustavianska, 1700-talets slut, gråmålade med bronserad dekor
Slutpris450 SEK
Fåtöljer, ett par, Åhus, Blå Station, lackerad metallstomme, sits och rygg i färgat skinn_761a_8daf8a327214317_lg.jpeg
Fåtöljer, ett par, Åhus, Blå Station, lackerad metallstomme, sits och rygg i färgat skinn
Slutpris2 000 SEK
Per Weiss (f. 1959), soffa/dagbädd, "Puzzle Luxe"_487a_8daf8a1679ba49b_lg.jpeg
Per Weiss (f. 1959), soffa/dagbädd, "Puzzle Luxe"
Slutpris3 400 SEK
Carl Öjerstam (f. 1971), snurrfåtölj, "Tirup", gulsvart tygklädsel, fotställning i kromad metall, formgiven 2008 för Ikea, sitthöjd 38, tot hö 79, br 72 cm_486a_8daf8a1662e8f87_lg.jpeg
Carl Öjerstam (f. 1971), snurrfåtölj, "Tirup", gulsvart tygklädsel, fotställning i kromad metall, formgiven 2008 för Ikea, sitthöjd 38, tot hö 79, br 72 cm
Slutpris550 SEK
Toalettbord, 1950/60-tal, AB Glas & Trä, Hovmantorp, teak, höjd 107, 93 x 35 cm_500a_8daf8a17ccf0a8c_lg.jpeg
Toalettbord, 1950/60-tal, AB Glas & Trä, Hovmantorp, teak, höjd 107, 93 x 35 cm
Slutpris400 SEK
Byrå, omkring 1900, furu, höjd 96, 89 x 78 cm_557a_8daf8a1d2b89d69_lg.jpeg
Byrå, omkring 1900, furu, höjd 96, 89 x 78 cm
Slutpris700 SEK
Barstolar, ett par, med fotstöd, samtida, vitlackerad metall, röd perforerad tygklädsel, höj/sänkbara 61-84 cm_493a_8daf8a1725ca71b_lg.jpeg
Barstolar, ett par, med fotstöd, samtida, vitlackerad metall, röd perforerad tygklädsel, höj/sänkbara 61-84 cm
Slutpris250 SEK
Bergerer, ett par, 1900-tal, rokokostil, textilklädsel_531a_8daf8a1af4b3651_lg.jpeg
Bergerer, ett par, 1900-tal, rokokostil, textilklädsel
Slutpris1 200 SEK
Sidobord, 1900-tal, bambuimitation, bemålad metall, skiva av glas, höjd 55, 59 x 59 cm_535a_8daf8a1b45ab050_lg.jpeg
Sidobord, 1900-tal, bambuimitation, bemålad metall, skiva av glas, höjd 55, 59 x 59 cm
Slutpris100 SEK
Spelbord, 1800-talets andra hälft, Senempire, mahogny, höjd 78, 85 x 42 cm_540a_8dafe093a67e5e3_lg.jpeg
Spelbord, 1800-talets andra hälft, Senempire, mahogny, höjd 78, 85 x 42 cm
Slutpris600 SEK
Fällbord, Mälardalen, omkring 1800, skiva av alrot, höjd 71, 84 x 82 cm_541b_8daf8a1bba5a86d_lg.jpeg
Fällbord, Mälardalen, omkring 1800, skiva av alrot, höjd 71, 84 x 82 cm
Slutpris800 SEK
Sidobord, Gustaviansk stil, 1900-tal, svartmålad med förgylld dekor, hö 66, ca 70x48 cm_468a_8daf8a14d9de7b2_lg.jpeg
Sidobord, Gustaviansk stil, 1900-tal, svartmålad med förgylld dekor, hö 66, ca 70x48 cm
Slutpris150 SEK
Tebord, 19/2000-tal, Rokokostil, bemålad, höjd 65, 71 x 55 cm_542a_8daf8a1bd00f3d6_lg.jpeg
Tebord, 19/2000-tal, Rokokostil, bemålad, höjd 65, 71 x 55 cm
Slutpris200 SEK
Karmstol, 1900-tal, Barockstil, broderad rygg och sits av figurscener_544a_8daf8a1bf0b21b6_lg.jpeg
Karmstol, 1900-tal, Barockstil, broderad rygg och sits av figurscener
Slutpris100 SEK
Kolonnskåp, för hörn, 1800-tal, furu, höjd 145, 73 x 48 cm_545a_8daf8a1c107ec3e_lg.jpeg
Kolonnskåp, för hörn, 1800-tal, furu, höjd 145, 73 x 48 cm
Slutpris500 SEK
Nico Kralj, Fällstol, "Rex", formgiven 1951, björk_496a_8daf8a178b7bbac_lg.jpeg
Nico Kralj, Fällstol, "Rex", formgiven 1951, björk
Slutpris350 SEK
Sidobord, 1800-talets slut, mahogny, höjd 76, 52 x 34 cm_536a_8daf8a1b5cfcab0_lg.jpeg
Sidobord, 1800-talets slut, mahogny, höjd 76, 52 x 34 cm
Slutpris200 SEK
Syskrin på ben, omkring 1900, mahogny, locket med inläggningar i olika träslag, 52 x 33cm_546a_8daf8a1c1ddc2db_lg.jpeg
Syskrin på ben, omkring 1900, mahogny, locket med inläggningar i olika träslag, 52 x 33cm
Slutpris250 SEK
Barnstolar, ett par, 1900-talets andra hälft, skiktlimmat böjträ, sitthöjd 24, totalhöjd 44 cm_547a_8daf8a1c39e32f5_lg.jpeg
Barnstolar, ett par, 1900-talets andra hälft, skiktlimmat böjträ, sitthöjd 24, totalhöjd 44 cm
Slutpris800 SEK
Stolar, 4 st, sk leksandstolar, 1900-tal, gråmålade, sitsar i svart skinn, stämpelmärkta Möbelboning i Tibrå AB, Sitthöjd ca 45 cm_548a_8daf8a1c511595c_lg.jpeg
Stolar, 4 st, sk leksandstolar, 1900-tal, gråmålade, sitsar i svart skinn, stämpelmärkta Möbelboning i Tibrå AB, Sitthöjd ca 45 cm
Slutpris1 400 SEK
Utdragssoffa, 1800-tal, furu, längd 184 cm_549a_8daf8a1c68f6613_lg.jpeg
Utdragssoffa, 1800-tal, furu, längd 184 cm
Slutpris150 SEK
Sidobord, ett par, 1900-talets andra hälft, mässing, skivor av glas, höjd 57, 50 x 40 cm_552a_8daf8a1cbc14073_lg.jpeg
Sidobord, ett par, 1900-talets andra hälft, mässing, skivor av glas, höjd 57, 50 x 40 cm
Slutpris1 600 SEK
Stolar, ett par samt taburett, 1920-tal, björk och pressad björk_553a_8daf8a1ccffa57f_lg.jpeg
Stolar, ett par samt taburett, 1920-tal, björk och pressad björk
Slutpris200 SEK
Sideboard, 19/2000-tal, vitmålad med skiva av svart sten, höjd 82, 138 x 46 cm_558a_8daf8a1d3e66e58_lg.jpeg
Sideboard, 19/2000-tal, vitmålad med skiva av svart sten, höjd 82, 138 x 46 cm
Slutpris850 SEK