Miniatyrvaser och skålar, 7 st, Bertil Vallien och Ulrica Hydman-Vallien samt glasblock, Göran Wärff_659a_8dafaef6fa61882_lg.jpeg
44
Miniatyrvaser och skålar, 7 st, Bertil Vallien och Ulrica Hydman-Vallien samt glasblock, Göran Wärff
Slutpris600 SEK
Glasservis, 21 delar, bestående av 15 st rödvinsglas och 6 st vitvinsglas_874a_8dafad7d8f07757_lg.jpeg
Glasservis, 21 delar, bestående av 15 st rödvinsglas och 6 st vitvinsglas
Slutpris500 SEK
Glasservis, 46 delar inklusive karaff_875a_8dafad80147fadf_lg.jpeg
Glasservis, 46 delar inklusive karaff
Slutpris800 SEK
Vitvinsglas, 6 st, grön glasmassa, höjd 16 cm_868a_8dafad7a2f6c168_lg.jpeg
Vitvinsglas, 6 st, grön glasmassa, höjd 16 cm
Slutpris350 SEK
Miniatyrvaser, flaskor och skålar, 10 st, Bertil Vallien, Ulrica Hydman-Vallien, höjd 2 - 8,5 cm_819a_8daf8a36c5fc5e6_lg.jpeg
Miniatyrvaser, flaskor och skålar, 10 st, Bertil Vallien, Ulrica Hydman-Vallien, höjd 2 - 8,5 cm
Slutpris350 SEK
Vas, Orrefors, svart/vit, höjd 29 cm_770a_8daf8a331373327_lg.jpeg
Vas, Orrefors, svart/vit, höjd 29 cm
Slutpris200 SEK
Tumbler, 6 st, "Antik", Reijmyre, selter, 6 st, "Prince", Kosta Boda_809a_8daf8a35d65272b_lg.jpeg
Tumbler, 6 st, "Antik", Reijmyre, selter, 6 st, "Prince", Kosta Boda
Slutpris150 SEK
Skål, "Louise", Orrefors, karaff, "Maja", Orrefors, karaff, Iittala, skål, Kosta Boda, höjd 10 - 21 cm i parti_812a_8daf8a362bb9d24_lg.jpeg
Skål, "Louise", Orrefors, karaff, "Maja", Orrefors, karaff, Iittala, skål, Kosta Boda, höjd 10 - 21 cm i parti
Slutpris150 SEK
Skeppskaraffer, ett par, 1900-talets första hälft, höjd 26 cm _803a_8daf8a353a00a90_lg.jpeg
Skeppskaraffer, ett par, 1900-talets första hälft, höjd 26 cm
Slutpris1 100 SEK
Glas, 25 st, med luftbubbla, bestående av 12 ölglas, 13 vinglas_674a_8daf8a2a3c1acc6_lg.jpeg
Glas, 25 st, med luftbubbla, bestående av 12 ölglas, 13 vinglas
Slutpris200 SEK
Kakfat på fot och skål på fot, 1900-talets början, pressglas, höjd 16 resp 21, diam ca 25 cm vardera_639a_8daf8a26cef8f9c_lg.jpeg
Kakfat på fot och skål på fot, 1900-talets början, pressglas, höjd 16 resp 21, diam ca 25 cm vardera
Slutpris150 SEK
Vicke Lindstrand (1904-1983), skål på fot, kosta, klart glas med slipad dekor av växter, höjd 20, diam 17,5 cm_638a_8daf8a26b2a0b04_lg.jpeg
Vicke Lindstrand (1904-1983), skål på fot, kosta, klart glas med slipad dekor av växter, höjd 20, diam 17,5 cm
Slutpris800 SEK
Alvar Aalto, vas, Savoy, Iittala, Bertil Vallien, miniatyrvas, Kosta Boda, vas, lila och klart glas, höjd 9,5 - 16 cm_614a_8daf8a249f41b3c_lg.jpeg
Alvar Aalto, vas, Savoy, Iittala, Bertil Vallien, miniatyrvas, Kosta Boda, vas, lila och klart glas, höjd 9,5 - 16 cm
Slutpris400 SEK
Ulrica Hydman-Vallien(1938-2018), vas, "Artist Collection", Kosta Boda, signerad, höjd 19.5 cm_518a_8daf8a19eb6d8f9_lg.jpeg
Ulrica Hydman-Vallien(1938-2018), vas, "Artist Collection", Kosta Boda, signerad, höjd 19.5 cm
Slutpris750 SEK
Ann Wärff(f.1937), vas, Kosta Boda, signerad, kristall, inskription, höjd 18 cm_520a_8daf8a1a0b396b8_lg.jpeg
Ann Wärff(f.1937), vas, Kosta Boda, signerad, kristall, inskription, höjd 18 cm
Slutpris350 SEK
Lars Hellsten(f.1933), ljuslyktor 1 par, "Diskus", Orrefors, diam 14_523a_8daf8a1a312e6a2_lg.jpeg
Lars Hellsten(f.1933), ljuslyktor 1 par, "Diskus", Orrefors, diam 14
Slutpris100 SEK
Paul Kedelv (1917-1990), skål, "Rocka", Coquille, Flygsfors, 1955, signerad, längd 22.5 cm bredd 14 cm höjd 9.5 cm_528a_8daf8a1aa070661_lg.jpeg
Paul Kedelv (1917-1990), skål, "Rocka", Coquille, Flygsfors, 1955, signerad, längd 22.5 cm bredd 14 cm höjd 9.5 cm
Slutpris250 SEK
Näsduksskål, Venini, Murano, Italien, Latticinoteknik, märkt Venini Murani Italia, höjd 10 cm_529a_8daf8a1ac7e6646_lg.jpeg
Näsduksskål, Venini, Murano, Italien, Latticinoteknik, märkt Venini Murani Italia, höjd 10 cm
Slutpris300 SEK
Vaser, ett par, 1900-talets början, jugend, nysilver och glas, höjd 20 cm, samt vaser 2 st, nysilver och glas, höjd 18,5 - 21,5 cm_574a_8daf8a1eb6a8b36_lg.jpeg
Vaser, ett par, 1900-talets början, jugend, nysilver och glas, höjd 20 cm, samt vaser 2 st, nysilver och glas, höjd 18,5 - 21,5 cm
Slutpris500 SEK
Ulrika Hydman Vallien (1938-2018), skål, "Open mind", Kosta Boda, signerad, höjd 20, diam 17,5 cm_1424a_8dafa264a432f0b_lg.jpeg
Ulrika Hydman Vallien (1938-2018), skål, "Open mind", Kosta Boda, signerad, höjd 20, diam 17,5 cm
Slutpris650 SEK
Ann Wåhlström (född 1957), vas, "Mezzo", Kosta Boda, höjd 30 cm_1420a_8dafa27a9b2340d_lg.jpeg
Ann Wåhlström (född 1957), vas, "Mezzo", Kosta Boda, höjd 30 cm
Slutpris250 SEK
Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Vas, "Tulipa", Kosta Boda, signerad, höjd 28 cm_1422a_8dafa276890c77b_lg.jpeg
Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Vas, "Tulipa", Kosta Boda, signerad, höjd 28 cm
Slutpris600 SEK
Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Pokal, "Tulipa", Kosta Boda, höjd 25 cm_1423a_8dafa267fe063ba_lg.jpeg
Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Pokal, "Tulipa", Kosta Boda, höjd 25 cm
Slutpris300 SEK
Tapio Wirkkala (1915-1985), fat, "Ultima Thule", Iittala, originalkartong, diam 34,5 cm_710a_8daf8a2cef3efb4_lg.jpeg
Tapio Wirkkala (1915-1985), fat, "Ultima Thule", Iittala, originalkartong, diam 34,5 cm
Slutpris200 SEK
Parti udda glas i 2 lådor_720a_8daf8a2e12944a3_lg.jpeg
Parti udda glas i 2 lådor
Slutpris100 SEK
Bertil Vallien (f 1938), champagneglas 7 st, cocktailglas 5 st, "Chateau", Kosta Boda_722a_8daf8a2e8145845_lg.jpeg
Bertil Vallien (f 1938), champagneglas 7 st, cocktailglas 5 st, "Chateau", Kosta Boda
Slutpris1 700 SEK
Walter Johansson, Skål, Orrefors, 1900-talets mitt, glas, höjd 11,5, längd 26 cm_1430a_8dafa26fbeca219_lg.jpeg
Walter Johansson, Skål, Orrefors, 1900-talets mitt, glas, höjd 11,5, längd 26 cm
Slutpris100 SEK
Skålar, 2 st, "Corona", Lars Hellsten, "Stenhammar", Gunnar Cyrén, Orrefors_752a_8daf8a31fb1d6a7_lg.jpeg
Skålar, 2 st, "Corona", Lars Hellsten, "Stenhammar", Gunnar Cyrén, Orrefors
Slutpris100 SEK
Walter Hickman, "Pippi", champagneglas, 8 st, samt 10 st glas, 13 cm samt mindre glas, champagneglasen märkta Kosta SAS, Kosta Boda_858a_8dafad78cd2b39a_lg.jpeg
Walter Hickman, "Pippi", champagneglas, 8 st, samt 10 st glas, 13 cm samt mindre glas, champagneglasen märkta Kosta SAS, Kosta Boda
Slutpris350 SEK
Skål/vas, Valto Kokko, Iittala, glas, höjd 13, diam 20 cm_886a_8dafa2b28db8797_lg.jpeg
441
Skål/vas, Valto Kokko, Iittala, glas, höjd 13, diam 20 cm
Slutpris200 SEK
Rödvinsglas, 9 st, likörglas, 4 st, snapsglas 9 st, helgaslipning samt 13 st (6+7), grogglas med marint motiv, i parti_1397a_8dafad8406e942b_lg.jpeg
450
Rödvinsglas, 9 st, likörglas, 4 st, snapsglas 9 st, helgaslipning samt 13 st (6+7), grogglas med marint motiv, i parti
Slutpris200 SEK
Hermann Wintersteller, vas, Orrefors glasatelje, överfång i brunt och gult, etikettmärkt Orrefors glasatelje h.w., höjd 32 cm_676a_8daf8a2a77ad869_lg.jpeg
502
Hermann Wintersteller, vas, Orrefors glasatelje, överfång i brunt och gult, etikettmärkt Orrefors glasatelje h.w., höjd 32 cm
Slutpris500 SEK
Vinprovarglas, 12 st, selterglas, 6 st, Kosta Boda, i parti_719a_8daf8a2df7d21dd_lg.jpeg
504
Vinprovarglas, 12 st, selterglas, 6 st, Kosta Boda, i parti
Slutpris250 SEK
Parti udda glas i 2 lådor, bland annat Orrefors_721a_8daf8a2e4d831d7_lg.jpeg
506
Parti udda glas i 2 lådor, bland annat Orrefors
Slutpris150 SEK
Alvar Aalto (1898-1976), "Savoy", vas, 2 st, skålfat samt ljuslykta, Ittala, märkt Alvar Aalto, klar glasmassa, höjd 4 - 12 cm_714a_8daf8a2d629121b_lg.jpeg
507
Alvar Aalto (1898-1976), "Savoy", vas, 2 st, skålfat samt ljuslykta, Ittala, märkt Alvar Aalto, klar glasmassa, höjd 4 - 12 cm
Slutpris650 SEK
Skål, Orrefors, "Corona", vas, Orrefors, skål Kosta, höjd 7,5 - 14,5 cm_715a_8daf8a2d8c8edd6_lg.jpeg
508
Skål, Orrefors, "Corona", vas, Orrefors, skål Kosta, höjd 7,5 - 14,5 cm
Slutpris200 SEK
Bertil Vallien (f 1938), vin 7 st, öl 8 st, selter 7 st, starkvin 2 st, likör 1 st,  "Chateau"_723a_8daf8a2ea287e82_lg.jpeg
512
Bertil Vallien (f 1938), vin 7 st, öl 8 st, selter 7 st, starkvin 2 st, likör 1 st, "Chateau"
Slutpris2 100 SEK