Ljusskrona för 6 ljus, 1900-tal, förgylld metallstomme behängd med prismor, hö 85, diam 60 cm_849a_8dafa0cb7ed1308_lg.jpeg
Ljusskrona för 6 ljus, 1900-tal, förgylld metallstomme behängd med prismor, hö 85, diam 60 cm
Slutpris3 600 SEK
Bordslampa, 1900-talets början, Jugend, bronserad metall och alabaster, hö 60 cm_823a_8daf8a372cd2886_lg.jpeg
Bordslampa, 1900-talets början, Jugend, bronserad metall och alabaster, hö 60 cm
Slutpris500 SEK
Bordslampa, 1900-talets andra hälft, Einar Wärnå, Värnamo, vitlackerad plåt och mässing, höjd 48 cm_866a_8dafabf3d796698_lg.jpeg
Bordslampa, 1900-talets andra hälft, Einar Wärnå, Värnamo, vitlackerad plåt och mässing, höjd 48 cm
Slutpris200 SEK
Werner Scholl, takarmatur, "Coronell electro", tillverkad mellan 1960-1969, trä, koppar och glas, höjd 18 cm_724a_8daf8a2ec8eff94_lg.jpeg
Werner Scholl, takarmatur, "Coronell electro", tillverkad mellan 1960-1969, trä, koppar och glas, höjd 18 cm
Slutpris250 SEK
Bordslampor, 2 st, Chehoma, Belgien samt byron, höjd 48 resp 37 cm_660a_8daf8a28f6b581f_lg.jpeg
Bordslampor, 2 st, Chehoma, Belgien samt byron, höjd 48 resp 37 cm
Slutpris400 SEK
Taklampa, "Neo", Cottex, 2000-tal, kromad metallställning med svarta plastlameller samt nylonlina, en ljuspunkt_647a_8daf8a279e1bd09_lg.jpeg
Taklampa, "Neo", Cottex, 2000-tal, kromad metallställning med svarta plastlameller samt nylonlina, en ljuspunkt
Slutpris300 SEK
Philippe Starck (född 1949), bordslampor, ett par, "Miss Sissy", för Flos, Italien, 1990, röd plast, hö ca 28 cm_649a_8daf8a27c10546f_lg.jpeg
Philippe Starck (född 1949), bordslampor, ett par, "Miss Sissy", för Flos, Italien, 1990, röd plast, hö ca 28 cm
Slutpris600 SEK
Bordslampa, Abo Randers, Danmark, mässing samt bordslampa, chelsom, höjd 28 resp 35 cm_878a_8dafabf25233bd4_lg.jpeg
Bordslampa, Abo Randers, Danmark, mässing samt bordslampa, chelsom, höjd 28 resp 35 cm
Slutpris400 SEK
Hallampa, samtida, metall och glas, oktogonal, höjd 42, diam 30 cm_867a_8dafa0cc2e13a58_lg.jpeg
Hallampa, samtida, metall och glas, oktogonal, höjd 42, diam 30 cm
Slutpris900 SEK
Takarmatur, 1900-talets andra hälft, vitt tyg och mässing, höjd 49, diam 30, cm_725a_8daf8a2eda7f46b_lg.jpeg
Takarmatur, 1900-talets andra hälft, vitt tyg och mässing, höjd 49, diam 30, cm
Slutpris500 SEK
Golvlampor, ett par, Belid, 1980-tal, vitmålad plåt och kromad ställning, höjd ca 115 cm_792a_8daf8a34ae7bf83_lg.jpeg
Golvlampor, ett par, Belid, 1980-tal, vitmålad plåt och kromad ställning, höjd ca 115 cm
Slutpris400 SEK
Golvlampa, 1900-talets andra hälft, mässing, hö 150 cm_854a_8dafa0cbe79ff8b_lg.jpeg
Golvlampa, 1900-talets andra hälft, mässing, hö 150 cm
Slutpris400 SEK
Bordslampa/Fontän, 1900-tal, Jugendstil, fot i form av staty med kvinna och Keruber, total höjd 61,5 cm _489a_8dafafdd81b2aa0_lg.jpeg
Bordslampa/Fontän, 1900-tal, Jugendstil, fot i form av staty med kvinna och Keruber, total höjd 61,5 cm
Slutpris850 SEK
Takarmatur, 1970-tal, koppar, raster i plast, höjd 20, diam 32 cm_689a_8daf8a2b98f5d58_lg.jpeg
Takarmatur, 1970-tal, koppar, raster i plast, höjd 20, diam 32 cm
Slutpris150 SEK
Takarmatur för 6 ljus, 1900-tal, metallstomme behängd med prismor, höjd 69, diam 45 cm_695a_8dafa0c8b698fdf_lg.jpeg
Takarmatur för 6 ljus, 1900-tal, metallstomme behängd med prismor, höjd 69, diam 45 cm
Slutpris550 SEK
Plafond, 1970-tal, troligen Carl Fagerlund, Orrefors, höjd 13, diam 36 cm_687a_8daf8a2b70b3425_lg.jpeg
Plafond, 1970-tal, troligen Carl Fagerlund, Orrefors, höjd 13, diam 36 cm
Slutpris400 SEK
Plafond, 1970-tal, troligen Carl Fagerlund, Orrefors, höjd 13, diam 36 cm_688a_8daf8a2b8850e15_lg.jpeg
Slutpris550 SEK
Golvlampa, 1900-tal, Barockstil, bemålat och förgyllt trä, höjd 153 cm_696a_8daf8a2c02a1106_lg.jpeg
Golvlampa, 1900-tal, Barockstil, bemålat och förgyllt trä, höjd 153 cm
Slutpris100 SEK
Takarmatur, 1900-talets början, förgylld stomme behängd med prismor, höjd 57, diam 36 cm_578a_8dafa0c733b0af2_lg.jpeg
Takarmatur, 1900-talets början, förgylld stomme behängd med prismor, höjd 57, diam 36 cm
Slutpris1 000 SEK
Takarmatur för 8 ljuspunkter, 1900-tal, Maria Theresiatyp, behängd med prismor, höjd 35, diam 56 cm_579a_8dafa0c7406b816_lg.jpeg
Takarmatur för 8 ljuspunkter, 1900-tal, Maria Theresiatyp, behängd med prismor, höjd 35, diam 56 cm
Slutpris150 SEK
Golvlampa, 1900-talets andra hälft, graverad Omi 306, Öia, stomme i gulmetall, höjd ca 125 cm_533a_8daf8a1b1a40b0f_lg.jpeg
Golvlampa, 1900-talets andra hälft, graverad Omi 306, Öia, stomme i gulmetall, höjd ca 125 cm
Slutpris1 200 SEK
Bordslampor, ett par, samtida, porslin, urnformade, höjd 66 cm_537a_8daf8a1b6c0bf66_lg.jpeg
Bordslampor, ett par, samtida, porslin, urnformade, höjd 66 cm
Slutpris150 SEK
Hallampor, ett par, mässing och glas, totalhöjd 63 resp 53, diam 19 cm_572a_8daf8a1e9d375e3_lg.jpeg
Hallampor, ett par, mässing och glas, totalhöjd 63 resp 53, diam 19 cm
Slutpris800 SEK
Bordslampor, ett par, samtida, Acanto, Spanien, bemålat svarvat trä, höjd 75 cm_573a_8daf8a1ead640ca_lg.jpeg
Bordslampor, ett par, samtida, Acanto, Spanien, bemålat svarvat trä, höjd 75 cm
Slutpris150 SEK
Ljuskrona för 5 ljus, 1900-tal, Karl Johanstil, förgylld metallstomme behängd med prismor_759a_8dafe26dfa32e6f_lg.jpeg
Ljuskrona för 5 ljus, 1900-tal, Karl Johanstil, förgylld metallstomme behängd med prismor
Slutpris500 SEK
Takarmatur, tidigt 1900-tal, omgjord från en vagnslykta, mässing och glas, total hö med stång, hö 43 cm_824a_8dafe106ccd2efe_lg.jpeg
Takarmatur, tidigt 1900-tal, omgjord från en vagnslykta, mässing och glas, total hö med stång, hö 43 cm
Slutpris350 SEK
Takarmatur, 1900-talets början, koppar och frostat glas, höjd 46, diam 34 cm_697a_8daf8a2c1d63bc4_lg.jpeg
Takarmatur, 1900-talets början, koppar och frostat glas, höjd 46, diam 34 cm
Slutpris300 SEK
Ljuskrona för 5 ljus, 1900-tal, Karl Johanstil, förgylld metallstomme behängd med prismor, höjd 53, diam 45 cm_758a_8dafe26fd36e312_lg.jpeg
Ljuskrona för 5 ljus, 1900-tal, Karl Johanstil, förgylld metallstomme behängd med prismor, höjd 53, diam 45 cm
Slutpris500 SEK
Takarmatur, tidigt 1900-tal, stomme i mässing, kupa i frostat glas, hö 37 cm_1438a_8dafaf1da4c181f_lg.jpeg
435
Takarmatur, tidigt 1900-tal, stomme i mässing, kupa i frostat glas, hö 37 cm
Slutpris600 SEK
Bordslampa, 1900-talets slut, vitlackerad, stomme i kromad metall, hö ca 49 cm_1439a_8dafa29ef70ab6a_lg.jpeg
436
Bordslampa, 1900-talets slut, vitlackerad, stomme i kromad metall, hö ca 49 cm
Slutpris650 SEK
Ampel, 1920-tal, alabaster, totalhöjd 36, diam 45 cm_881a_8dafa0cc6866725_lg.jpeg
437
Ampel, 1920-tal, alabaster, totalhöjd 36, diam 45 cm
Slutpris1 000 SEK
Takarmatur, globlampa, "Spinno", flätad plast, diam 44 cm_1405a_8dafa0ccff962d9_lg.jpeg
461
Takarmatur, globlampa, "Spinno", flätad plast, diam 44 cm
Slutpris150 SEK
Globlampa, samtida, metall och vitt glas, höjd 47 cm_1406a_8dafa0cd0c50bc1_lg.jpeg
463
Globlampa, samtida, metall och vitt glas, höjd 47 cm
Slutpris400 SEK
Bordslampa, "Nymåne", IKEA, höjd 54, diam 46 cm_1407a_8dafa29d415791c_lg.jpeg
464
Bordslampa, "Nymåne", IKEA, höjd 54, diam 46 cm
Slutpris1 100 SEK
Golvlampa, Belid, bronspatinerad metall, höjd 135_564a_8daf8a1ddd4eb0d_lg.jpeg
496
Golvlampa, Belid, bronspatinerad metall, höjd 135
Slutpris1 100 SEK