185 KARMSTOL, 1700-tal, Rokoko
samt senare kopia 1800-tal, rikt skuren dekor, förgyllda
Proveniens: Sövdeborg slott, Sjöbo, Skåne
Litteratur: Svenska slott och herresäten, Allhelms förlag Malmö, 1966, Skåne del II, se sid 323.
se mer på https://www.gammalstorp.se/Slott_Sovdeborg.htm
- Proveniens:Sövdeborg slott, Sjöbo, Skåne
Slagavgift (inkl. moms) | 63 SEK |