60 Harald Garmland (1904-1985), kostymskiss, Operetten Läderlappen, uppförd på Oscarsteatern 1945

783a_8daf8a34095b1c0_med.jpeg
  • 783a_8daf8a34095b1c0_sm.jpeg
  • 783b_8daf8a340dd9065_sm.jpeg
  • 783c_8daf8a341200acc_sm.jpeg
  • 783d_8daf8a34169cf47_sm.jpeg

Gabriel von Eisenstein samt Alfred, signerad -45, akvarell, rammått 58 x 42 cm cm

    Slagavgift (inkl. moms)63 SEK
    *Följerätt tillkommer

    Karl Harald Garmland (1904-1985)
    Sverige

    I kategori Art
    Karl Harald Garmland född i Stockholm var en svensk målare och teaterdekoratör. Garmland studerade vid Edward Berggrens målarskola och Konstakademien i Stockholm 1926-1928 samt under studieresor till bland annat Frankrike där han bevistade Académie Colarossi samt Nederländerna och England. Han engagerades som teaterdekoratör vid Södra teaterns revy 1929 och fortsatte under åren med teaterdekorationer för bland annat Ernst Rolf på China samt Oscarsteatern, Blancheteatern och Kungliga Operan. Hans konst består av stafflimåleri med figurkompositioner, landskap och en stor mängd teaterdekorationer. Garmland är representerad vid Nationalmuseum, Eskilstuna konstmuseum, Lunds universitet, Scenkonstmuseet, Museum of Theatre Art i New York och musikkonservatoriet i Rio de Janerio.