Upptäck mer

Hör berättelser om utvalda föremål från våra auktioner, se videos och läs artiklar om konst, antikt och unika föremål.

Artiklar om utvalda föremål från våra auktioner

Läs mer om formgivare och spännande föremål.

  • GÖTE NYMAN EGBERT (1879-1957), SITTANDE MAN OCH KVINNOFIGURER, OLJA PÅ DUK

    Globetrottern från Göteborg

    Läs om målningen av Göte Nyman Egberts.

  • Berndt Friberg (1899-1981)

    Promenaden som förändrade designerns liv

    Lär mer om Berndt Friberg och eldhundar.

  • Gunnar Torhamn, oljemålning Drottningskär

    Motiv från Karlskrona skärgård

    Läs om Gunnar Torhamn och Vera Ferngren.

  • ea47cd9a-d6ac-47a6-a21f-cd5a44fe047e_8db13a91-4bda-4a84-bde5-66612d0aaf0f_Untitled%2Bdesign.avif?auto=compress,format&rect=505,0,600,600&w=600&h=600

    Bubbel och babbel hos kanonauktioner

    Läs mer om vår nypremiär

  • 548bd352-fa23-4f67-81bb-c0d21966401c_79f0ca62-8484-4736-990d-4501ba1ed2e5_Untitled%2Bdesign%2B%281%29.avif?auto=compress,format&rect=419,0,600,600&w=600&h=600

    Kejsare och kejsarinnor besöker auktionssalen

    Läs mer här