1 VÄGGFONTÄN, från Gustav III`s lustjakt Amphion

2212a_8db260e0bab0551_med.jpeg
  • 2212a_8db260e0bab0551_sm.jpeg
  • 2212d_8db260e178d7d68_sm.jpeg
  • 2212v_8db292d5e77efb1_sm.jpeg
  • 2212x_8db2943fb51df3e_sm.jpeg
  • 2212k_8db260e0b5d768f_sm.jpeg
  • 2212u_8db26b81bc1b38a_sm.jpeg
  • 2212y_8db29473f34d8a7_sm.jpeg
  • 2212z_8db29473f9a2517_sm.jpeg
  • 2212t_8db26b8126ef91b_sm.jpeg
  • 2212j_8db260e161be1c4_sm.jpeg
  • 2212c_8db260e0d6025ee_sm.jpeg
  • 2212b_8db260e173e2048_sm.jpeg
  • 2212n_8db260e13eace74_sm.jpeg
  • 2212p_8db260e1415e2b9_sm.jpeg
  • 2212q_8db260e0d2680a0_sm.jpeg
  • 2212r_8db260e0fb31ae9_sm.jpeg
  • 2212o_8db260e14688b35_sm.jpeg
  • 2212e_8db260e14f38e18_sm.jpeg
  • 2212l_8db260e0dcd60f8_sm.jpeg
  • 2212m_8db260e12ee4c75_sm.jpeg
  • 2212s_8db260e179a8778_sm.jpeg
  • 2212h_8db260e0d8e162f_sm.jpeg
  • 2212i_8db260e13a69036_sm.jpeg
  • 2212v_8db29462f75da66_sm.jpeg
  • 2212x_8db29462fcbbc0f_sm.jpeg

vattenbehållare med lock och kran, Kina, Qianlong, (1736-1795), porslin, dekor i underglasyrblått, tappkran i brons, upphängd i pilaster av mahogny, konsolbord i gråmålad mahogny, tvättfat saknas, behållarens höjd 53, pilasterns höjd 155, bredd 47 cm, konsolbordets höjd 65, diam 49 cm

Historik:

Lustjakten Amphion ritades av Fredrik Henrik Af Chapman och byggd på Djurgårdsvarvet 1778.

Litteratur:

Gustav III:s tid, Svensksund av Hans Eklund i samverkan med Lars Sjöberg

  • Skick:Väggfontän med skador och lagningar, konsolbord senare bemålning och delar saknas

Slagavgift (inkl. moms)63 SEK