23 BRÖLLOPSGRYTA BRUZAHOLMS BRUK

3998d_8db9cd17c676b94_med.jpeg
  • 3998d_8db9cd17c676b94_sm.jpeg
  • 3998f_8db9cd17cdd978f_sm.jpeg
  • 3998a_8db9cd17ee4e5e3_sm.jpeg
  • 3998c_8db9cd17e496de9_sm.jpeg
  • 3998e_8db9cd17f123055_sm.jpeg
  • 3998f_8dba564bbf0f8c6_sm.jpeg

Daterad 1833, praktgryta i gjutjärn, Lock och sidor märkta A:L, S:M: M. BLOMSHOLMEN. DEN. 22/9 1833 BRUZAHOLM, lock med reliefdekor av figurer, Hö med lock 26, lä med hänklar 42, br 25,5 cm

Proveniens: Gunnar Bengtsson samlingar

    Slagavgift (inkl. moms)63 SEK