87 TIMMERMANSKISTA, 1700-tal

1970a_8db1f1dfb3195f0_med.jpeg
  • 1970a_8db1f1dfb3195f0_sm.jpeg
  • 1970b_8db1f1df887ecd7_sm.jpeg
  • 1970d_8db1f1dfbf85e78_sm.jpeg
  • 1970e_8db1f1dfc7e13cd_sm.jpeg
  • 1970c_8db1f1dfb7da8a2_sm.jpeg

furu och ek, enligt etikett på lockets insida har kistan tillhört linjeskeppet Dristigheten 1788-90 och fregatten Eugenie under hennes världsomsegling, foten av ek från styrbords kranbalk från ett fartyg som sänktes 1685 men upptogs 1944 då den gamla Lindholmsbron morderniserades locket märkt IOT under kunglig krona, höjd 53, 96x40

  • Skick:skador och slitage
  • Proveniens:Gunnar Bengtssons samlingar

Slagavgift (inkl. moms)63 SEK