4 SÅSSKÅLAR MED FAT OCH SKED, Silver

1484a_8db045208a915c1_med.jpeg
  • 1484a_8db045208a915c1_sm.jpeg
  • 1484b_8db045209659b43_sm.jpeg
  • 1484c_8db04520c93df7d_sm.jpeg
  • 1484d_8db045205ebdf2b_sm.jpeg
  • 1484e_8db04520762c2ee_sm.jpeg
  • 1484f_8db0452082ce696_sm.jpeg

Av Johan Carlsson, Norrköping, 1828, samtliga delar märkta 21/9-1828, skålarnas insida och skedar förgyllda, höjd med fat 10,5, fatets diam 17 cm, vikt 1070 gram

  • Skick:Skålarna med stötskada på fot
  • Proveniens:Forsnäs Gård, Ydre, Östergötland och Lillegården, Eksjö

Slagavgift (inkl. moms)63 SEK