1 KARMSTOL, 1700-tal, Rokoko

5403b_8dbe044d909616a_med.jpeg
  • 5403b_8dbe044d909616a_sm.jpeg
  • 5403a_8dbe044d8228ad3_sm.jpeg
  • 5403h_8dbe0498aab3135_sm.jpeg
  • 5403g_8dbe044df3e7f89_sm.jpeg
  • 5403c_8dbe044d9c22e9e_sm.jpeg
  • 5403d_8dbe044db2e707b_sm.jpeg
  • 5403e_8dbe044dc8f7c28_sm.jpeg
  • 5403h_8dbe044e08dfbdd_sm.jpeg
  • 5403i_8dbe0498c96819b_sm.jpeg
  • 5403i_8dbe04510f197a4_sm.jpeg
  • 5403a_8dbe044f6fbd1da_sm.jpeg

samt senare kopia 1800-tal, rikt skuren dekor, förgyllda

Proveniens: Sövdeborg slott, Sjöbo, Skåne

Litteratur: Svenska slott och herresäten, Allhelms förlag Malmö, 1966, Skåne del II, se sid 323.

se mer på https://www.gammalstorp.se/Slott_Sovdeborg.htm

  • Proveniens:Sövdeborg slott, Sjöbo, Skåne

Slagavgift (inkl. moms)63 SEK