Kanonauktioner 21 Oktober 2023

DAVID VON KRAFFT, hans efterföljare_4947a_8dbc9692f174b3d_lg.jpeg
DAVID VON KRAFFT, hans efterföljare
Slutpris23 000 SEK
SVEN WEJSFELT (1930-2009)_5022a_8dbca68faf9fb17_lg.jpeg
SVEN WEJSFELT (1930-2009)
Slutpris3 400 SEK
SKRIVBORD, 1700-TAL, ROKOKO_4713a_8dbc5af486b1065_lg.jpeg
SKRIVBORD, 1700-TAL, ROKOKO
Slutpris40 000 SEK
GUNGSTOL, Gemla, 1930-tal_5034a_8dbcb3008f952c6_lg.jpeg
GUNGSTOL, Gemla, 1930-tal
Slutpris1 700 SEK
JACOB SIÖLIN , FÄLLBORD_4645a_8dbc59499f3ef0e_lg.jpeg
JACOB SIÖLIN , FÄLLBORD
Slutpris3 800 SEK
BOKSKÅP, tidigt 1900-tal, ek_5035b_8dbcb2ff85fcc00_lg.jpeg
BOKSKÅP, tidigt 1900-tal, ek
Slutpris5 800 SEK
SLAGBORD, 1700-tal, barock_4980a_8dbc976e737e815_lg.jpeg
SLAGBORD, 1700-tal, barock
Slutpris1 300 SEK
VETTAR, 2 st_5033a_8dbcb053aef9046_lg.jpeg
VETTAR, 2 st
Slutpris1 400 SEK
JOSEF FRANK (1885-1967), BORDSLAMPA_4625b_8dbca6420c34cbd_lg.jpeg
JOSEF FRANK (1885-1967), BORDSLAMPA
Slutpris3 600 SEK
JOSEF FRANK (1885-1967), BORDSLAMPA_4626b_8dbca645764ae7c_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
GEORGES MORIN, (1874-1950)_4644a_8dbc0dfac9bd8c5_lg.jpeg
GEORGES MORIN, (1874-1950)
Slutpris4 800 SEK
LYSEKÄRRING, 17/1800-tal_4818a_8dbc8a5d064d62e_lg.jpeg
LYSEKÄRRING, 17/1800-tal
Slutpris1 300 SEK
BOCKBORD 17/1800-TAL_4898a_8dbc5acfcc1085f_lg.jpeg
BOCKBORD 17/1800-TAL
Slutpris3 800 SEK
BOCKBORD 17/1800-TAL_4900a_8dbc5b09749fb72_lg.jpeg
BOCKBORD 17/1800-TAL
Slutpris2 900 SEK
SKÄNK, 1800-talets andra hälft_4693a_8dbc595817c8b24_lg.jpeg
SKÄNK, 1800-talets andra hälft
Slutpris2 500 SEK
KARL MOMEN (F. 1935), "Cypress"_4895a_8dbc9698b41f514_lg.jpeg
KARL MOMEN (F. 1935), "Cypress"
Slutpris4 000 SEK
HEDNABORD, 1600-tal eller äldre_4909a_8dbc668d614ab6c_lg.jpeg
HEDNABORD, 1600-tal eller äldre
Slutpris2 200 SEK
JÄRNDÖRR, från Bååtska Palatset _4911c_8dbc668b0d47723_lg.jpeg
JÄRNDÖRR, från Bååtska Palatset
Slutpris4 400 SEK
BYRÅ, Gustaviansk stil_5020b_8dbca4b52cb026f_lg.jpeg
BYRÅ, Gustaviansk stil
Slutpris1 700 SEK
BORDSTOL, 1800-talets första hälft, allmoge_5027c_8dbca59c3715313_lg.jpeg
BORDSTOL, 1800-talets första hälft, allmoge
Slutpris1 200 SEK
GUNNAR CYRÉN (1931-2013), "NOBEL"_4591a_8dbbf553abc4611_lg.jpeg
GUNNAR CYRÉN (1931-2013), "NOBEL"
Slutpris3 200 SEK
GUNNAR CYRÉN (1931-2013), "NOBEL"_4597a_8dbbf55028764c2_lg.jpeg
Slutpris2 100 SEK
SVEN WEJSFELT (1930-2009)_5025a_8dbcfb8433ec13a_lg.jpeg
SVEN WEJSFELT (1930-2009)
Slutpris2 600 SEK
HARRY WICHMANN (1916-1993), olja_5032a_8dbcb05607c2300_lg.jpeg
HARRY WICHMANN (1916-1993), olja
Slutpris450 SEK
MATBORD, SM30, Skovby, Danmark_5018b_8dbca61c729059a_lg.jpeg
MATBORD, SM30, Skovby, Danmark
Slutpris11 000 SEK
BARSTOLAR, 6 st, "Trac"_5017a_8dbca3e123b57d2_lg.jpeg
BARSTOLAR, 6 st, "Trac"
Slutpris1 400 SEK
BORDSLAMPA, 1800-talets slut_4990b_8dbcb230d70a106_lg.jpeg
BORDSLAMPA, 1800-talets slut
Slutpris1 800 SEK
DEMETRE CHIPARUS, efter, Skulptur
_4704a_8dbc3f61aa202d0_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
ÅMELLS, SKÅP MED VITRINÖVERDEL_4795a_lg.jpeg
ÅMELLS, SKÅP MED VITRINÖVERDEL
Slutpris5 200 SEK
HÖRNSKÅP, med vitrinöverdel, 1900-tal_5031a_8dbcb2fdc96c186_lg.jpeg
HÖRNSKÅP, med vitrinöverdel, 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, 18/1900-tal_4667a_8dbc0e1cbad52c4_lg.jpeg
LJUSSTAKAR, ett par, 18/1900-tal
Slutpris1 300 SEK
JOSEF FRANK (1885-1967), GOLVLAMPA_4628a_8dbc3f571b53d5d_lg.jpeg
JOSEF FRANK (1885-1967), GOLVLAMPA
Slutpris3 200 SEK
JOSEF FRANK (1885-1967), GOLVLAMPA_4627a_8dbc4b9adc3b627_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
ARNE JACOBSEN (1902-1971), ISHINK_4646a_8dbc0e2c619449d_lg.jpeg
ARNE JACOBSEN (1902-1971), ISHINK
Slutpris650 SEK
ORIENTMATTA, semiantik, kashmir_4971a_8dbc9905710039d_lg.jpeg
ORIENTMATTA, semiantik, kashmir
Slutpris750 SEK
DOKUMENTSKÅP, 2 delar 1960/70-tal, teak_4757a_8dbc4ba245f7313_lg.jpeg
DOKUMENTSKÅP, 2 delar 1960/70-tal, teak
Slutpris2 300 SEK
KARIN BJÖRQUIST, "NOBEL", SALTKAR_4598a_8dbbf5522e75c28_lg.jpeg
KARIN BJÖRQUIST, "NOBEL", SALTKAR
Slutpris900 SEK
VÄGGLAMPETTER, ETT PAR, 18/1900-TAL_4592b_8dbc338be97ec59_lg.jpeg
VÄGGLAMPETTER, ETT PAR, 18/1900-TAL
Slutpris1 000 SEK
BORDSLAMPOR, 2 ST, KINA, 1900-TAL_4731a_8dbcb22dce7d305_lg.jpeg
BORDSLAMPOR, 2 ST, KINA, 1900-TAL
Slutpris650 SEK
SKRIN, allmoge, daterat 1787_5012a_8dbca4c25f611e1_lg.jpeg
SKRIN, allmoge, daterat 1787
Slutpris1 000 SEK
BYRÅ, England, 1900-tal_4849a_lg.jpeg
43
BYRÅ, England, 1900-tal
Slutpris450 SEK
ARNE JACOBSEN (1902-1971), Sidobord_4764a_8dbc4e0a692efeb_lg.jpeg
44
ARNE JACOBSEN (1902-1971), Sidobord
Slutpris700 SEK
BANG & OLUFSEN, TV, BeoVision 10-40_4769a_lg.jpeg
BANG & OLUFSEN, TV, BeoVision 10-40
Slutpris1 600 SEK
SKRIVBORD, 1900-tal, Queen Annestil_4993c_8dbca2b716c32d9_lg.jpeg
SKRIVBORD, 1900-tal, Queen Annestil
Slutpris3 200 SEK
ORIENTMATTA, handknuten, galleri_4975a_8dbca5a61873063_lg.jpeg
ORIENTMATTA, handknuten, galleri
Slutpris550 SEK
EVA STAEHR-NIELSSON (1911-1976), VAS_5016a_lg.jpeg
EVA STAEHR-NIELSSON (1911-1976), VAS
Slutpris800 SEK
HEIKKI ORVOLA (FÖDD 1943)_4601a_8dbbf549caaf5f7_lg.jpeg
HEIKKI ORVOLA (FÖDD 1943)
Slutpris500 SEK
KOIVIKKO PENTTI (1944-2021), olja pannå_4583a_8dbc32e6045b804_lg.jpeg
KOIVIKKO PENTTI (1944-2021), olja pannå
Slutpris1 700 SEK